Vilniaus apygardos teismas penktadienį paliko galioti nuosprendį, kuriuo vilnietis Andrius Navickas pripažintas kaltu mušęs buvusį policijos komisarą Vilių Žilionį.
2005-ųjų balandžio 5 dieną Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismo nuospendžiu
tuometiniam vakarinės mokyklos moksleiviui pusei metų skirta laisvės apribojimo bausmė - be bausmės vykdymą prižiūrinčios institucijos žinios jam uždrausta keisti gyvenamąją vietą, nuo 23 val. iki 6 val. jis privalo būti namuose.
Nuosprendžiu, kiekvieną bausmės mėnesį po 10 valandų be užmokesčio A.Navickas turi dirbti sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais priežiūros reikalaujančiais asmenimis.
Teismas nusprendė, kad tokia bausmė jaunuoliui yra teisinga ir tinkama.
Dar du su A.Navicku teistus jaunuolius, kurie buvo kaltinami viešosios tvarkos pažeidimu, teismas išteisino, nenustačius, kad jie dalyvavo nusikaltime. Dėl jų išteisinimo dabar pritarė ir Vilniaus apygardos teismas.
Dėl šio incidento, kuris įvyko 2004-ųjų vasarą, teismo procesai nesibaigia iki šiol ir gali tęstis toliau. Vilniaus apygardos teismo nutartį, kuriuo buvo atmestas nukentėjusiojo V.Žiliono ir A.Navicko skundai, dar galima apskųsti Aukščiausiajam Teismui.
A.Navickas savo kaltės niekada nepripažino. Jaunuolis kaltino komisarą jį užpuolus ir sumušus. Tuo tarpu buvęs pareigūnas siekė, kad kaltais būtų pripažinti visi trys jo skriaudikai.
Byla jau buvo nagrinėjama Aukščiausiajame Teisme. Tai įvyko po to, kai teismas kitu nuosprendžiu išteisino A.Navicką. Vėliau Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad teismas neišnagrinėjo V.Žilionio skundo, neišsamiai ištyrė apelianto skunde nurodytas aplinkybes, neįvertinta prieškonfliktinė įvykio situacija.
Incidentas, dėl kurio teismų maratonai vyksta jau porą metų, įvyko 2004-ųjų rugpjūtį, netoli V.Žilionio namų Pašilaičių rajone, kai tuo metu būdamas policijos pareigūnu, Viešosios tvarkos tarnybos komisaras V.Žilionis naktį bandė sudrausminti gatvėje šūkaujančius jaunuolius. Dėl triukšmo tą naktį policijai skambinta buvo net du kartus.
Savo bute policininkas girdėjo iš gatvės sklindantį triukšmą, kuris trukdė miegoti jam ir kitiems namo gyventojams. Tuo metu galiojęs įstatymas draudė nuo 22 iki 6 valandos trikdyti viešąją rimtį, ir šios reikalavimo nepaisantys asmenys gali būti įspėti arba nubausti pinigine bauda iki šimto litų.
Pareigūnas išėjo drausminti triukšmadarių į kiemą.
V.Žilionis priėjo prie Gabijos gatvėje ant suolelio sėdinčių jaunuolių, prisistatė esąs policininkas, pasakė, kad jie pažeidinėja viešąją tvarką ir paprašė juos liautis šūkavus.
Į tai komisaras sulaukė atsakymo - "koks kieno reikalas" ir necenzūrinių žodžių srauto. Vienas konflikto dalyvių buvo nepilnametis.
"Vyrai, užverčiam jį", - tada pasakė draugams vienas vaikinų.
Iš į sūnus pagal amžių jam tinkančių jaunuolių komisaras teigė sulaukęs smūgių į smilkinį, kitas kūno vietas. Bandydamas apsiginti nuo įsismarkavusios trijulės, V.Žilionis sugriebė vieną vaikinų ir prisidengęs juo, bandė apsiginti nuo kitų dviejų vaikinų smūgių.
Muštynių metu V.Žilioniui lūžo nosis, rankos pirštas. Į įvykio vietą atvykę jo kolegos policininkai rado komisarą visą kruviną.
Vaikinai buvo sulaikyti, o Vilniaus miesto 6-asis policijos komisariatas pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo.
Šalims nesusitaikius vėliau byla nukeliavo teismą.
Teisme taip pat buvo suteikta galimybė taikytis, tačiau vaikinai ir jų tėvai laikėsi nuostatos, kad dėl visko kaltas yra pats V.Žilionis, ir taikytis su nukentėjusiuoju nepanoro.
Vėliau A.Navickas kreipėsi į teismą su pareiškimu iškelti privataus kaltinimo bylą V.Žilioniui. Jaunuolis kaltino komisarą jį užpuolus ir sumušus. Šioje byloje V.Žilionis buvo pripažintas kaltu dėl fizinio skausmo sukėlimo vienam iš triukšmavusių jaunuolių.
Ekskomisarui skirtas laisvės apribojimas trims mėnesiams.
Po apkaltinamojo nuosprendžio 22 metus policijoje dirbęs V.Žilionis išėjo į pensiją. Jis dabar verčiasi advokato praktika.
''Dabar pasikalbam su kolegomis, kad pilietiškumo nereikia demonstruoti. Juk vienas prieš du -tris nieko nepadarysi. Ir kaip reikia elgtis policijos pareigūnui? Aš juk dirbau savo darbą'', - sako V.Žilionis.