Valstybės vadovai problemą pripažįsta ir sako, kad reikia rūpintis atvykėlių integracija.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Prieš porą savaičių Islamo centro prieigose šimtai musulmonų susirinko maldai Ramadano pabaigos šventėje. Dar daugiau musulmonų tądien susirinko Pilaitėje – bendrai maldai išsinuomavo net futbolo maniežą. Šimtai musulmonų suplūdo melstis ir Kaune.
Auga radikalizmo grėsmė
Pastaruosius keletą metų Lietuvoje daugėja atvykėlių iš Centrinės Azijos – Valstybės saugumo departamento (toliau – VSD) skaičiavimu, jų 2024-ųjų pabaigoje Lietuvoje buvo apie 24 tūkst. Ir tai, anot VSD, kelia rūpestį, mat auga radikalizmo grėsmė.
„Tai neturėkime iliuzijų, vis tiek ta musulmoniška kryptis yra paveiki tam tikram radikalizavimui ir netgi neatmetame, kad tai gali iššaukti ateityje tam tikrų problemų“, – kalbėjo buvęs VSD vadovas Darius Jauniškis.
Jis atskleidė, kad VSD jau fiksavo ne vieną atvykusį, ar dar tik norintį į Lietuvą atvykti asmenį, kuris kėlė pavojų mūsų šaliai.
„Apie 10 žmonių yra neįleista į Lietuvą arba atimti leidimai. Tai būtent iš Centrinės Azijos valstybių, kurie turėjo tam tikrų sąsajų su terorizmo organizacijomis arba buvo linkę radikalizuotis stipriai“, – teigė D. Jauniškis.
„Ta informacija yra žinoma ir, deja, matyt, reikia pripažinti, jog iš tam tikrų šalių atvykstantys žmonės yra labiau linkę radikalizuotis ir yra poreikis persvarstyti imigracijos politiką, aktyviai ieškoti kvalifikuotos darbo jėgos ten, kurios šalys mums kultūriškai artimesnės“, – komentavo premjeras Gintautas Paluckas.
Didžiuosiuose miestuose imigrantai vis dažniau matomi. Jie įsidarbina pavežėjais, kurjeriais, virėjais ar padavėjais.
„Tikrai kartais padaugėjo šitų imigrantų mūsų šalyje ir matosi turbūt netgi akivaizdžiai, kai atskiruose miestų rajonuose jie buriasi į tokias uždaras bendruomenes“, – dėstė Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Taip, grėsmės iš tikrųjų yra, mes matome, kad žmonės iš centrinės Azijos šalių, iš musulmoniškų šalių atvyksta čia, integracijos praktiškai nevyksta, jie gyvena savo zonose ir kiek mes galime tai toleruoti? Esame maža valstybė, net ir maži skaičiai sukelia grėsmę Lietuvos saugumui“, – pabrėžė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas.
Jie dažniausiai atvyksta tiesiog ieškodami geresnio gyvenimo ir didesnių atlyginimų.
„Ar būtų iš šito regiono, ar būtų iš Rusijos, Baltarusijos, mes turime suprasti, kad imigrantai atneša savo kultūrą, savo patirtis, savo istoriją, kartais tos patirtys ir istorija nėra labai parankios priimti jas Lietuvoje. Bet čia turime dirbti mes“, – kalbėjo VSD vadovas Remigijus Bridikis.
„Jeigu bus galimybė burtis į tam tikras uždaras bendruomenes, radikalizuotis joms ir dar bus poveikis iš nedraugiškos valstybės, kuri turi milžinišką įtaką, kalbant apie buvusią Sovietų Sąjungą ir vidurinę Aziją, tai mes turėsime iššūkius nemažus“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Žada peržiūrėti imigracijos politiką
Musulmonus integruoti savo šalyse bandė ir ne viena Vakarų Europos šalis. Bet sėkmingos integracijos pavyzdžių nedaug.
„Jokia ne paslaptis, mes matome, kaip su migrantais problemų turėjo kitos valstybės, jeigu nėra pasiruošta tinkamai jų integracijai“, – pabrėžė Prezidento patarėjas Marius Česnulevičius.
„Juos reikia maksimaliai siekti integruoti. Kitų variantų tiesiog mes neturime“, – tikino R. Bridikis.
„Tai klausimas yra, ką mes labiau akcentuojame, ar tą ekonominę naudą, kurią tariamai duoda ši bendruomenė, ar saugumo grėsmes, kurios yra labai aiškios ir aktualios“, – kalbėjo G. Jeglinskas.
Premjeras žada, kad bus peržiūrėta Lietuvos imigracijos politika.
„Tikrai žiūrime į priekį ir planuojame peržiūrėti imigracijos politiką ir skatinti, ten kur reikia, tos darbo jėgos, atvykti iš tų šalių, kur tokios radikalizavimo problemos neturėtume“, – žadėjo ministras pirmininkas.
Bet nepamiršti reikia ir nelegalios migracijos. Aleksandras Lukašenka neseniai pareiškė Pakistano premjerui, kad į Baltarusiją pakvies 100–150 tūkst. darbininkų iš Pakistano.
„Ar tai galėtų kažkokiu būdu paskatinti imigraciją per ES sienas, faktas, kad tai yra įmanoma, bet čia turbūt derėtų pamatyti, kas iš tikrųjų čia vyksta, ar iš tikro tas pažadas, kurį Lukašenka išsakė pakistaniečiams yra tikras. Tai čia kol kas turbūt anksti būtų svarstyti“, – dėstė G. Jeglinskas.
Migracijos departamentas skelbia, kad šiuo metu Lietuvoje gyvena daugiau nei 200 tūkst. užsieniečių. Jeigu tai būtų atskiras miestas, jis išstumtų Klaipėdą iš didžiausių Lietuvos miestų trejeto.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:




















































































































































































































































2. Ką turime dabar: sunaikinta Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos eismą. Daugybė užsieniečių elgiasi nemandagiai su restorano dabuotojais. Važinėja pažeisdami ket, daužo policijos automobilius, partrenkia vaikus. Priekabiauna prie moterų ir dukrų.
3. Vertinkite užsieniečių anketas 1 balu, kad juos blokuotu. Tik budami vieningi esame stiprus.