• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs Ruandos kariuomenės vadas Augustinas Bizimungu, 1994–ųjų genocide sudaręs tutsių, kurie bus išnaikinti, sąrašą, nuteistas 30 metų kalėti. Ruandos genocido metu buvo išnaikinti 800 tūkstančių tutsių kilmės žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinis baudžiamasis tribunolas antradienį apkaltino Augustiną Bizimungu ir Augustiną Ndindiliyimana (buvusį karo policijos lyderį) genocidu ir žiauriais nusikaltimais vykdytais prieš žmoniją.

REKLAMA

Hutų radikalai įvykdė masines tutsių skerdynes 1994 – ųjų balandį. Be nužudytųjų tutsių buvo numuštas ir prezidento Juvenal Habyarimana lėktuvas su visa įgula. Bizimungu ir Ndindiliyimana yra du pagrindiniai šių įvykių kaltininkai. 56 lapų kaltinamajame lape tutsiai buvo vadinami „tarakonais“, kuriuos žūt būt reikia išnaikinti.

REKLAMA
REKLAMA

Vykstant skerdynėms Bizimungu laiką leido kokteilių bare,  Mille Collines viešbutyje. „Aš buvau su generolu Bizimungu, nešiau jam gėrimus“, – sako karo vado vadybininkas Paulas Rusesabagina –  „pamenu, kad tuomet vienam iš savo sargybinių Bizimungu tarė: „Pakilkite į viršų ir praneškite visiems, kad jeigu kas nors šiame viešbutyje bus nužudytas, aš savo rankomis jį nužudysiu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teismas antradienį atmetė Bizimungu prašymą pripažinti jį nekaltu ir nuteisė jį 30 metų kalėti.

Martin Ngoga, Ruandos vyriausiasis prokuroras sako: „Tai geras ICTR (Tarptautinis baudžiamasis tribunolas Ruandai) sprendimas, nors dauguma žmonių tiki, kad vadas turėtų būti nuteistas iki gyvos galvos.“

REKLAMA

Tarptautinis baudžiamasis tribunolas taip pat nuteisė Augustiną Ndindiliyimaną, buvusį policijos vadą, bet jį paleido už nelaisvėje jau atsėdėtus vienuolika metų, nuo 2000 –ųjų Belgijoje. 20 metų kalėti nuteisti dar du Bizimungu ir Ndindiliyimaną sąjungininkai, vyresnieji generolai.

REKLAMA

Bizimungu pirmą kartą buvo sugautas 2002 metais Angoloje. Jo teismas truko visus devynerius metus. Bizimungu verdiktas sukėlė teigiamą visuomenės reakciją.

Teisingumo ir Susitaikymo Instituto Afrikoje vadovas Timas Murithi sako: „Teisingumas įvykdytas, kaltinamieji nuteisti, tačiau neabejotinai reikia skatinti ir šalies „gydymą“ ir susitaikymą.“ Jis taip pat pridūrė: „Nors vienas žingsnis link šalies stabilumo jau žengtas, reikia siekti visuomeninio tautos susitaikymo ir palaikymo.“

Žmogaus teisių atstovas Afrikoje, Leslie Haskell, pasakė: „Mes labai palankiai žiūrim į teismo sprendimą, kaltinamieji to nusipelnė.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų