„Aferistų kontora!“ – pro dantis iškošė jaunas vyras ir trinktelėjo butų nuomos agentūra save vadinančios įstaigos duris. Tačiau už durų lūkuriavo eilutė.
Interesantų neatgrasė išgirstas atsiliepimas apie agentūrą, nuo kurios nukentėjo ne vienas žmogus.
Sumokėjo 100 litų
Šiuo metu uostamiestyje išsinuomoti būstą itin sudėtinga, nes paklausa kelis kartus viršijo pasiūlą.
Žmonės lyg pamišę ieško vietos, kur prisiglausti, ir nebekreipia dėmesio nei į kainą, nei į nekilnojamojo turto nuomos agentūrų reputaciją.
Todėl tokia situacija ir naudojasi tie, kurie tik nori susižerti kuo didesnį pelną, o žmonių priekaištus, kad tarpininkai neatlieka savo pareigų, vadina kudakavimu.
Į tokią keblią situaciją pateko ir Darius Dirgėlas. Jis nusprendė parduoti netoli Klaipėdos esantį namą, todėl ieškojo išsinuomoti butą, kuriame apsistotų, kol įsigis naują nuosavą būstą.
Vyras rado skelbimą apie I. Simonaitytės gatvėje esančiame daugiabutyje išnuomojamą butą. Jis paskambino nurodytu telefonu, tačiau atsiliepė ne buto savininkai, o nekilnojamojo turto agentūros darbuotoja.
Norėdamas kuo greičiau išsinuomoti butą, D. Dirgėlas nusprendė su šia agentūra pasirašyti sutartį, pagal kurią jis turėjo gauti nuomojamų butų savininkų kontaktus. Už tai vyras turėjo sumokėti 100 litų.
Telefonai – neegzistuojantys
„Kai sumokėjau pinigus, agentūroje man davė butų sąrašą ir jų kontaktus. Pradėjau skambinėti, tačiau vieni butai jau buvo išnuomoti prieš pusę metų ar net aštuonis mėnesius, kiti nurodyti telefono numeriai apskritai neegzistuojantys“, – teigė D. Dirgėlas.
Su agentūra pasirašytoje sutartyje buvo nurodyta, kad ji įsipareigoja buto ieškoti „20 kalendorinių darbo dienų, bet neatsako už pokalbio rezultatus su nuomotoju“.
Toje pačioje sutartyje taip pat parašyta, kad agentūra kiekvieną darbo dieną po 12 valandos klientą asmeniškai informuoja apie naujus nuomos pasiūlymus.
„Nuo to laiko, kai pasirašiau sutartį, iš agentūros nesulaukiau nė vieno skambučio, trumposios žinutės apie naujus butus. Todėl po kelių dienų vėl atėjau į agentūrą, bet išėjau net negavęs naujo sąrašo su būstų adresais ir telefonais. Akivaizdu, jog buto man niekas nesistengė padėti surasti, svarbiausia buvo išlupti pinigų“, – niršo D. Dirgėlas.
Jo ir agentūros pasirašytoje sutartyje yra nurodyta, kad sumokėti 100 litų yra vienkartinis ir negrąžinamas mokestis.
Pinigai – už sąrašą
Antradienį kartu su D. Dirgėlu butą jam turinčioje padėti išsinuomoti agentūroje apsilankė ir „Klaipėdos“ žurnalistai.
Agentūra įsikūrusi Taikos pr. 24 – buvusio Projektavimo instituto pastate. Nedidelėje kontoroje dirbanti moteris aptarnavo klientą. Tiksliau, jis pasirašinėjo sutartį, o moteris kelis kartus su kažkuo kalbėjosi telefonu, aiškindamasi, ar butas vis dar išnuomojamas.
Staiga ji pakilo nuo stalo, perėjo prie kito ir paėmė į rankas kasos pajamų orderio kvitą, norėdama jį užpildyti.
„100 litų“, – atsisukusi į jauną vyrą pareikalavo moteris. Jis nuščiuvo ir paklausė, už ką reikia mokėti. „Kaip už ką, už butų sąrašą, kurį duosiu“, – atrėžė agentūros darbuotoja.
Jaunas vyras pasitikslino, ar ji su kurio nors buto savininku suderino laiką, kada būstą bus galima apžiūrėti. Moteris atšovė, kad tai padaryti turės pats klientas.
„Tikrai nemokėsiu jums 100 litų už nieką. Atrodo, kad čia kažkokia aferistų kontora“, – vyras apsisuko ir išėjo pro duris, pavymui girdėdamas agentūros darbuotojos purkštelėjimą.
Ji – ir agentūros „Butų nuoma“ sekretorė, ir direktorė Ina Gaižutienė, parengusi visus atsakymus į nepatenkintų klientų priekaištus.
I.Gaižutienės teigimu, ji niekada buto ieškantiems žmonėms neduoda sąrašų būstų, kurie jau yra išnuomoti.
„Visada sąrašus patikriname. Tačiau butai išnuomojami labai greitai, todėl jei klientas pagal mūsų duotus sąrašus skambina po kelių valandų, kai iš mūsų išeina, natūralu, kad išgirsta atsakymą, jog būstas jau išnuomotas“, – tvirtino agentūros savininkė, dirbanti pagal individualios veiklos pažymėjimą.
Išsinuomojo savarankiškai
Ji dievagojosi, kad klientams duodamuose sąrašuose tikrai nėra tokių neegzistuojančių numerių: „Taip negali būti“.
Tačiau faktą, kai prie jos akių buvo surinktas vienas iš sąraše esančių numerių, o telefono ragelyje pasigirdo pranešimas, jog toks numeris neegzistuoja, I. Gaižutienė ignoravo.
Paklausta, kodėl klientams duodami tik sąrašai, o ne agentūros darbuotojai su butų savininkais susitaria dėl laiko, kada potencialus nuomininkas galėtų ateiti apžiūrėti būsto, I. Gaižutienė teigė, jog toks sprendimas padeda išvengti nereikalingų problemų.
„Būna, susitari su buto savininku, suderini laiką, o būstą išsinuomoti norintis žmogus neateina. Nenorime tokių problemų, todėl klientai patys ir turi susitarti dėl susitikimų“, – teigė agentūros savininkė.
Ji tvirtino, jog su klientais elgiasi labai geranoriškai – nors sutartyje yra įrašyta, kad agentūra buto ieškos 20 dienų, tačiau sąrašai žmonėms duodami.
Sąrašas su nuomojamų butų adresais ir kontaktais D. Dirgėlui esą nebuvo duotas todėl, kad jis pradėjo grasinti, užuot geranoriškai bendradarbiavęs.
„Kaip galima bendrauti su žmogumi, kuris nuolat kudakuoja?“ – klausė I. Gaižutienė, tačiau net neužsiminė apie pinigų grąžinimą, nors buvo akivaizdu, kad paslaugos, už kurią buvo sumokėjęs, D. Dirgėlas negavo. Jis, beje, butą išsinuomojo savarankiškai, skelbimą radęs internete.
Apgavo ir nuomotojas
Prie agentūros durų lūkuriavo ne tik butą išsinuomoti norintys jauni žmonės, tačiau ir neįgalių sutuoktinių pora.
Karingai nusiteikę žmonės atėjo susigrąžinti dar gegužę sumokėtų pinigų, nes I. Gaižutienė taip ir nepadėjo išsinuomoti buto.
„Penkis kartus davė butų sąrašus, tačiau juose numeriai kartojosi, o jie arba neegzistuojantys, arba būstai jau išnuomoti“, – guodėsi Jelena Gergelienė.
Iš pradžių pora agentūrai už paslaugas sumokėjo 70 litų, vėliau pridėjo dar 20 litų, kad sutartis būtų pratęsta.
Vieną kartą nusišypsojo laimė – sutuoktiniai pagal duotus sąrašus rado Debreceno gatvėje esančiame daugiabutyje išnuomojamą kambarį. Suderėjo su jo šeimininku, sumokėjo 200 litų avansą ir laukė skambučio, kada galės įsikelti gyventi.
Nesulaukusi jokios žinios J. Gergelienė nuomotojui paskambino pati, tačiau išgirdo, kad jis persigalvojo, kambario nebenuomos, o sumokėto avanso net neketina grąžinti. Moteris kreipėsi į policiją ir pinigus galiausiai atgavo.
„Todėl į policiją kreipsiuosi ir dėl šios agentūros veiklos. Tai juk akivaizdus sukčiavimas. Jei negali suteikti paslaugų, už kurias sumokėjome, tegul grąžina pinigus. Tie 90 litų mums yra labai didelė suma“, – ašarą braukė J. Gergelienė.
Herojė – ne pirmą kartą
Dienraštis „Klaipėda“ dar šių metų vasarį rašė apie žmones, kurie I. Gaižutienės agentūroje paliko pinigus, tačiau stogo virš galvos ir neišsinuomojo.
Tuomet I. Gaižutienės agentūra vadinosi „Krantas“ ir kontora buvo kitoje miesto vietoje.
Į klientės skundą, kad agentūra nesugeba jai surasti buto, I. Gaižutienė atrėmė, kad jos norai nerealūs, nes nori būsto miesto centre už 150 litų.
Tačiau klausimą, kodėl paėmė pinigus, nors žinojo, kad klientė pagal duotus sąrašus neras tinkamo buto, I. Gaižutienė tada ignoravo, bet pažadėjo pusę sumos grąžinti.
Tąsyk verslininkė už paslaugą ėmė 80 litų, o dabar, kai butų nuomos rinkoje yra didelis sujudimas, kaina išaugo iki 100 litų.
Klaipėdoje veikiančios nekilnojamojo turto agentūros už tarpininkavimą išsinuomoti būstą ima nuo 60 iki 150 litų.
Žmonės turėtų pasitikėti tik tomis agentūromis, kurių darbuotojai prie kliento akių su butų nuomotojais susitaria dėl būsto apžiūros laiko.
Virginija SPURYTĖ