Lietuvoje infliacijos rodikliai peržengė 20 proc. ribą. Finansų ministrė Gintarė Skaistė savo ruožtu pripažino, kad tai dar ne pabaiga, o kainų augimas liepą gali būti ir didesnis.
Tuo metu dalis būsto nuomotojų į kylančias energetikos bei paslaugų kainas nusprendė nespoksoti, o vietoje to – nepasibaigus galiojančiai sutarčiai pakelti kainas už nuomojamą būstą.
Prasidėjus kainų kilimo maratonui, socialiniame tinkle „Facebook“ ne vienas gyventojas pasipiktino kai kurių nuomotojų elgesiu, buvo klausiama, ar išties būsto savininkų elgesys yra priimtinas, sąžiningas.
„Esu butuko nuomininkas, turiu sutartį dar 9 mėnesiams, tačiau šeimininkas reikalauja jau dabar pakelti kainą. <...> Aš puikiai suprantu, kad situacija rinkoje pasikeitė, bet nereiškia, kad galima nusispjauti ant sutarties“, – dar neseniai vienoje iš socialinio tinklo grupių rašė internautas.
Ar būsto savininkas gali bet kada padidinti kainą už nuomą?
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Dalia Malinauskienė paaiškino, kad sutartis, kurią nuomininkas pasirašo prieš gaudamas būsto raktus, sudaroma laisva valia, laikantis tam tikrų įsipareigojimų.
Jeigu sutarties sąlygos numato, kad, pavyzdžiui, mokestis už būstą gali būti koreguojamas, tai daryti galima ne daugiau kaip 1 kartą per metus.
„Sutartis gali būti pakeista šalių susitarimu. Sutarties šalies valia pakeisti sutartį turi būti išreikšta aiškiai ir nedviprasmiškai. Sutarties pakeitimas arba papildymas turi būti tokios pat formos, kokios turėjo būti sudaryta sutartis, išskyrus įstatymo ar sutarties nustatytus atvejus.Taigi, sudarydamos sutartį, šalys gali susitarti dėl konkrečių jos sąlygų.
Civilinio kodekso norma numato sąlygas, kurių privalo laikytis nuomotojas, norėdamas turėti teisę keisti gyvenamosios patalpos nuomos mokesčio dydį, t. y. jis privalo nuomos sutartyje aiškiai numatyti galimybę šalių susitarimu keisti nuomos mokestį, tačiau visais atvejais įstatymas draudžia keisti nuomos mokestį dažniau kaip vieną kartą per kalendorinius metus“, – kalbėjo D. Malinauskienė.
Tiesa, VVTAT atstovė pastebi, kad terminas, prieš kiek laiko nuomininkas turėtų būti įspėtas apie nuomotojo planą keisti kainą už būstą, jei tai nėra nurodoma sutartyje, teisiškai nėra apibrėžtas, tačiau laikytina, kad pranešimo terminas turėtų būti protingas.
Profesinės bendrijos „Triniti Jurex“ partneris, advokatas Deivis Valiulis antrina, kad nuomotojas staiga pakeisti kainos už būsto nuoma negali, tam turi būti pasiektas sutarimas, atitikti sutarties sąlygos.
„Nuomotojai dėl infliacijos staigių rodiklių kilimų ir ekonominės padėties pasikeitimų siekia vienašališkai pakeisti, padidinti kasmėnesinių įmokų dydį. Esant galiojančiai, tarp nuomininko ir nuomotojo sudarytai sutarčiai, bet nenumatytam kainos indeksavimui sutartyje, nuomotojas to daryti ir keisti vienašališkai negali“, – kalbėjo advokatas.
Paaiškino, kokių veiksmų turėtų griebtis gyventojai
D. Malinauskienė paaiškina, kad jei būsto savininkas ir nuomininkas neranda bendro sutarimo dėl tam tikrų sutarties sąlygų, pavyzdžiui, nustatyto mokesčio taikymo, pirmiausiai tam tikrus reikalavimus galima pateikti pačiam nuomotojui.
„Vartotojas pirmiausia turėtų raštu kreiptis į nuomotoją ir išdėstyti savo keliamą reikalavimą. Nuomotojas privalo neatlygintinai išnagrinėti vartotojo kreipimąsi ir, kai nesutinka su vartotojo reikalavimais, privalo ne vėliau kaip per 14 dienų nuo vartotojo kreipimosi gavimo dienos pateikti vartotojui išsamų motyvuotą rašytinį atsakymą, pagrįstą dokumentais“, – kalbėjo specialistė.
Jei nuomininkas nesulaukia atsakymo per numatytą terminą, kaip aiškina pašnekovė, vėliau galima kreiptis netgi į teismą.
„Vartotojui negavus nuomotojo atsakymo arba gavus atsakymą, kuris vartotojo netenkina, vartotojas turi teisę kreiptis į VVTAT dėl ginčo sprendimo alternatyvia (ne teismo) tvarka arba – į bendrosios kompetencijos teismą.
Kartu su prašymu VVTAT turėtų būti pateikiamos prašyme išdėstytas aplinkybes patvirtinančių dokumentų kopijos. Pavyzdžiui, pinigų sumokėjimą už paslaugą patvirtinančio dokumento kopija, kreipimosi į nuomotoją kopija, nuomotojo atsakymo kopija, sutarties kopija ir kitų turimų dokumentų kopijos“, – teigė D. Malinauskienė.
Nuoma brangs dar labiau?
Naujienų portalas tv3.lt jau rašė anksčiau, kad per artimiausius metus naujų butų didžiausiuose miestuose bus pasiūlyta mažiau nei per praėjusius 12 mėn., tad pasiūlos trikdžiai ir išaugusios statybos sąnaudos gali neleisti slopti lūkesčiams dėl būsto kainų – jie tebėra istoriškai dideli, rodo naujausios nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalyvių apklausos rezultatai, skelbia Lietuvos bankas (LB).
„Naujų butų trūkumo nuotaikos įsigali ne tik pardavimo, bet ir nuomos rinkoje – rinkos dalyviai prognozuoja, kad dėl to nuoma brangs visuose trijuose didžiuosiuose miestuose.
Pasiūlos trikdžius padėtų įveikti aktyvesnis valstybės ir savivaldybių dalyvavimas būsto rinkoje nustatant NT mokesčius ir naujų būstų statybos procesų reguliavimo optimizavimas“, – sako LB Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnysis ekonomistas Vaidotas Šumskis.