Naujienų portalo tv3.lt kalbinti namo gyventojai skundėsi, jog kvapas jau kurį laiką kankino, todėl visuomet laikydavo laiptinės duris praviras, kad vėdintųsi.
„Klaikus kvapas, galvodavau, kad žiurkės padvėsusios, nes smirdėdavo visa laiptinė“, – sakė namo gyventoja.
Pagal pirminį policijos pranešimą, liepos 1 d. apie 7 val. 15 min. Vilniuje, Debesijos g., bute, rastas mirusios nenustatytos tapatybės apie 70 m. amžiaus moters kūnas irimo stadijoje.
„Tą dieną, kai nešė kūną, po visko nuėjau pasižiūrėti, kas vyksta. Kvapas buvo žiaurus net lauke“, – užsiminė kitas kaimynas.
Pirmas skambutis dėl tvaiko dar praėjusiais metais
Į šį butą gelbėtojai buvo kviečiami dar 2023 metų liepos mėnesį. Tąkart taip pat kaimynai kreipėsi dėl smarvės, sklindančios iš moters buto. Nepaisant to, įtarė, kad moteris gali būti mirusi.
Kaip pranešė policija, tuo metu ugniagesių komanda kopėčiomis buvo užlipusi iki buto lango ir matė bute vaikščiojančią moterį.
Senutė tada buto durų neatidarė, tačiau matėsi, kad bute buvo prinešta daug įvairiausių šiukšlių.
Buvo kreiptąsi dėl šiukšlių išvežimo, tačiau, kaip policijos komunikacijos skyrius informavo, Vilniaus miesto savivaldybė negalėjo niekuo padėti.
Šįkart pareigūnai patikrino ir buto pašto dėžutę. Rado daug įvairiausių laiškų, adresuotų 1957 metų gimimo moteriai.
Kadangi buvo neaišku, ar moteris yra bute, buvo susisiekta su sostinėje esančiomis ligoninėmis. Paaiškėjus, kad senjorės ligoninėje nėra ir nebuvo pristatyta, taip pat patikrinus policijos duomenų informacijos sistemą paaiškėjo, kad šio buto gyventoja neturi jokios šeimos ir artimų giminaičių.
Į butą pateko išdaužę langą: šiukšlių krūva 1 metro aukščio
Taigi, įvertinus visas aplinkybes, priešgaisrinei komandai buvo leista užeiti į butą per langą arba duris. Pakilę kopėčiomis ir apžiūrėję butą per langą nusprendė, kad vis dėlto geriau pjauti duris.
O kadangi bute buvo labai daug šiukšlių, durų išpjauti nepavyko, todėl pareigūnai galiausiai nusprendė išdaužti buto langą.
Patekę į vidų ugniagesiai gelbėtojai ir iš vidaus durų atidaryti negalėjo dėl šiukšlių, nes šios siekė apie 1 metro aukštį. Duris teko pjauti darkart, nes ir užeiti bei apžiūrėti mirusiosios kūno iš pradžių nebuvo įmanoma.
Išpjovę duris pareigūnai pranešė apie šiukšles Antakalnio seniūnijai, o belaukiant atsakymo priešgaisrinės komandos pareigūnai atkraustė šiukšles ir išgabeno kūną iš buto. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas moters mirties priežasčiai nustatyti.
Savivaldybė gavo skundą dar prieš 4 metus
Tuo tarpu, Antakalnio seniūnija šiukšlių išvežimo klausimą perdavė Vilniaus miesto savivaldybei spręsti.
Vilniaus savivaldybės komunikacijos specialisto Gabrieliaus Grubinsko naujienų portalui tv3.lt pateiktame atsakyme pabrėžiama, kad savivaldybė dar 2020 metų pabaigoje nagrinėjo skundą dėl moters bute kaupiamų atliekų.
„Tyrimo metu buvo rastas jos giminaitis, kuris teigė su moterimi nebendravęs 15 metų. Įprastai tokiose situacijose informacija perduodama socialiniams darbuotojams, kurie ieško sprendimų ir teikia pagalbą.
Šiuo atveju taip ir buvo padaryta, tačiau su pačia moterimi specialistams pabendrauti nepavyko, buvo bendraujama su giminaičiu, kuris žadėjo, jog kreipsis į atitinkamas institucijas dėl situacijos sprendimo“, – paaiškino G. Grubinskas.
Paminėjo, kad priverstinai butas galėjo būti tvarkomas, tik jei namo administratorius gyventojų vardu arba patys gyventojai būtų kreipęsi į teismą su civiliniu ieškiniu ir jei teismas būtų priėmęs atitinkamą sprendimą.
Šiukšlių išvežimas stringa
Tuo tarpu, gavusi informaciją iš seniūnijos apie rastą lavoną ir atliekas bute, jo teigimu, savivaldybė patikrino duomenis Nekilnojamojo turto registre. Duomenų bazėje rasta, kad prie buto nurodytas antstolis, o ši informacija perduota policijos tyrėjams.
Su antstoliu, kuris galbūt turi daugiau informacijos apie giminaitį, savivaldybės žiniomis, kol kas tyrėjams susisiekti nepavyko.
Jei būtų nustatyta, kad iš tiesų yra giminaitis, jis galėtų būti pripažintas buto paveldėtoju. Tokiu atveju situaciją dėl buto sutvarkymo ir šiukšlių išvežimo turėtų spręsti jis.
Pabrėžia, kad butas yra privati nuosavybė, todėl tik nustačius, kad paveldėtojų nėra, savivaldybė galėtų inicijuoti šiukšlių išvalymą, o visus veiksmus dėl bute esančių daiktų turėtų fiksuoti antstolis.
„Kadangi kyla neaiškumu dėl giminaičio (t. y. galimo paveldėtojo) egzistavimo, paraleliai savivaldybė kreipėsi į namo administratorių „Mano būstas“, kad šis įsivertintų galimybes padėti spręsti šio buto problemą ir dėl jos kylančius nepatogumus kaimynams“, – kokių veiksmų ėmėsi savivaldybė, pažymėjo jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!