Bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis sakė, kad statybos verslas susiduria su iššūkiais, trūksta su žaliavų.
„Nutrūko verslo ryšiai su Ukraina, Rusija, Baltarusija. Tiekimo grandinės nutrūko, o atsargų sukaupę daug neturime. Tai lėmė kosminį statybos medžiagų kainų augimą. Jeigu metų pradžioje armatūrinis plienas kainavo 750 eurų, dabar už jį prašo jau 1500 eurų.
Be to, dar prieš karą statybinių medžiagų laukdavome eilėje apie 9 mėnesius. O dabar ne tik auga kainos, bet ilgėja ir tiekimo terminai, jie viršija jau metus. Tad jeigu šiandien užsisakysime tam tikras medžiagas, jas gausime tik po metų“, – statybos sektoriaus iššūkius vardijo statybų bendrovės vadovas.
Anot A. Avulio, problemų kyla ir dėl darbo jėgos trūkumo.
„Daug žmonių dirbo iš Ukrainos, prasidėjus karui jie išvyko ginti savo šalies. Ir kol kas nežinome, kas užims jų darbo vietas“, – sakė įmonės vadovas.
Vis tik, A. Avulio teigimu, darbai kol kas vyksta, kaip vykę, statybų projektai nėra stabdomi.
„Žinoma, statybos vyksta ne taip greitai ir sparčiai, kaip mes norėjome. Ko gero, teks atsiprašyti klientų, nes sutartu laiku nespėsime pastatyti jiems būstų“, – teigė bendrovės vadovas.
Pasak jo, būsto pirkėjai tapo atsargūs, jie laukia ir žiūri, kaip karo eiga toliau vystysis Ukrainoje.
„Daugelis žmonių nerimauja. Jie neskuba priimti sprendimų dėl būsto pirkimo. Paskutines dvi savaites stebime sulėtėjusį pirkėjų aktyvumą. Rinkoje matome, kad kai kurie žmonės nutraukė pasirašytas būsto pirkimo sutartis. Pas mus kol kas tokių atvejų nebuvo.
Situacija nėra labai gera, tačiau ji ne tokia grėsminga, kokia buvo prieš 2 metus. Tada, karantino metu, 2020 metais balandžio mėnesį buvo nutraukta NT pirkimo 40 sutarčių. Dabar pirkėjų reakcija gerokai švelnesnė“, – pastebėjo A. Avulis.
Jo teigimu, NT kainos nekris.
„Šiuo metu kylant infliacijai, tubūt nerastume prekių ar paslaugų, kurios nebrangtų. Tad kalbėti apie būsto kainų mažėjimą irgi negalime. Tikėtina, kad NT brangs“, – prognozavo A. Avulis.
NT pardavėjai taikys nuolaidas?
Įmonės „Real data“ vadovas, NT ekspertas Arnoldas Antanavičius sakė, kad žmonės visada būstus pirko iš brėžinių ir riziką vertino atsainiai.
„Tai buvo normalu, viskas vyko savo tėkme ir vystytojai vykdė savo įsipareigojimus. Tačiau dabar viskas priklausys nuo karo Ukrainoje. Karui aštrėjant ar jam užsitęsus būsto paklausa gali imti mažėti. Tada NT vystytojai gali susidurti ir su nemokumo iššūkiais. Tad išauga tikimybė, kad kai kurie NT projektai bus sustabdyti ar nusikels dėl statybinių medžiagų ir darbo jėgos trūkumo.
Tačiau vystytojai ko gero problemas sugebės išspręsti. Jie gali kreiptis į bankus, jeigu atsiras papildomo finansavimo poreikis. Bankai kol kas nusiteikę skolinti. Galiausiai matome, kad situacija Ukrainoje pakankamai gera, ukrainiečiams pavyksta sustabdyti karinę agresiją“, – komentavo NT specialistas.
Anot jo, dabar belieka laukti ir žiūrėti, kaip ekonominės sankcijos paveiks Rusiją ir Vakarų šalis.
„NT rinkai įtaką daro žmonių lūkesčiai. Pastaruoju metu būstas brango dėl didelės paklausos. Jeigu pirkėjų lūkesčiai bus neigiami galime pamatyti kai kurių pardavėjų desperatiškus veiksmus. Galime pamatyti nuolaidų ar dovanų, pavyzdžiui, nemokamų automobilių stovėjimo vietų, sandėliukų ar buitinės technikos“, – vardijo A. Antanavičius.
Kaina kris, jeigu mažės pirkėjų
„Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas sakė, kad situacija NT rinkoje priklausys nuo karo Ukrainoje scenarijų.
„Jeigu karas bus trumpas NT rinka pateks į duobę, iš kurios labai greitai pakils ir augs NT paklausa. Jeigu rinka labai greitai atsigaus NT pasiūla nespės vytis paklausos. Juk ir šiuos metus NT rinka pradėjo ištuštėjusiu būstų sandėliu, daugelis žmonių perka iš brėžinių. Tačiau dėl sankcijų Rusijai, Baltarusijai trūks statybinių medžiagų, jos brangs. NT vystytojams teks ieškoti alternatyvų. Tad trikdžių pasiūlos pusėje nemažai. Tikėtina, kad naujus projektus įmonės atidės. Tačiau kainos metų pabaigoje, jeigu augs paklausa, didės.
Tuo metu jeigu karas Ukrainoje bus įšaldytas ilgesniam laikui NT rinka irgi ilgesnį laiką patirs sunkumų. Turėsime mažesnį pirkėjų aktyvumą, o kainų augimas bus nedidelis arba jo nebus. Ko gero blogiausias karo scenarijus – Ukrainos pralaimėjimas galėtų lemti ekonomikos nuosmukį. Vis tik jau matome, kad greičiausiai pildysis pirmasis arba antrasis scenarijus“, – vylėsi Ž. Mauricas.
Anot jo, NT rinkai įtaką darys ir imigrantai, šiuo metu nuomos rinka Vilniuje yra karšta.
„Žmonės keliasi iš Baltarusijos, Ukrainos į Vilnių. Didėja nuomos paklausa“, – pastebėjo ekonomistas.