Vašingtonui ir Londonui rengiantis kitą savaitę pateikti Jungtinėms Tautoms naujos rezoliucijos, kuri suteiktų įgaliojimus panaudoti jėgą prieš Bagdadą, projektą, JAV prezidentas ketvirtadienį (02.20) pareiškė, kad Amerika ir jos sąjungininkės neabejotinai laimės karą su Iraku.
"Engiamiems Irako žmonėms, tiems, kurių gyvenimai mums rūpi, artėja išsivadavimo diena", - sakė George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) per apsilankymą Džordžijos valstijoje.
Tuo tarpu aukšto rango JAV pareigūnas pranešė, kad Vašingtonas pateiks antrosios rezoliucijos dėl Irako projektą nepaisydamas galimybės, kad jis gali būti nepriimtas, nes JT Saugumo Tarybos narės Prancūzija, Rusija ir Kinija griežtai nepritaria skubiems kariniams veiksmams ir reikalauja suteikti Irake masinio naikinimo ginklų ieškantiems tarptautiniams inspektoriams daugiau laiko.
"Antroji rezoliucija bus pristatyta kitą savaitę", - sakė pareigūnas, lydėjęs G. W. Bushą per jo vizitą Džordžijoje.
Per savo 50 minučių kalbą G. W. Bushas daugiausiai dėmesio skyrė šalies ekonomikos klausimams ir neužsiminė apie naująją rezoliuciją dėl Irako, tačiau sakė, jog Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas) atsisako savo pakutinės galimybės taikiai nusiginkluoti, kurią jam suteikė praėjusiais metais Saugumo Tarybos priimta rezoliucija.
"Jei karinė jėga bus būtina siekiant nuginkluoti Iraką, ši šalis drauge su kitomis (valstybėmis) imsis ryžtingų veiksmų dėl teisingo reikalo ir mes nugalėsime", - sakė prezidentas bei pridūrė, kad Irako nuginklavimas parodys, jog "laisvos šalys turi valios ir ryžto ginti taiką".
"Kariniai veiksmai yra mūsų paskutinė galimybė. Galiu pasakyti, kokios galimybės mes tikrai neturime: tikėjimas Saddamo Husseino sveiku protu ir santūrumu nėra galimybė", - pabrėžė jis.
"Įveikę grėsmę parodysime kitiems diktatoriams, kad agresijos kelias nuves juos susinaikinimo link. Įveikdami Irako keliamą grėsmę pademonstruosime, kad pasaulis pasirengęs susidurti su naujais pavojais, kad ir kur jie kiltų", - sakė G. W. Bushas, greičiausiai turėdamas galvoje Šiaurės Korėją ir Iraną, kuriuos drauge su Iraku yra priskyręs tarptautinei "blogio ašiai".
Manoma, kad naujos rezoliucijos dėl Irako projekto tekstas nebus labai sudėtingas. Jame greičiausiai bus nurodyta, kad Irakas ir toliau "iš esmės pažeidžia" lapkričio 8 dieną JT Saugumo Tarybos priimtą rezoliuciją, kurioje Bagdado reikalaujama nusiginkluoti ir priešingu atveju grasinama "rimtais padariniais”. Žodžiai "esminis pažeidimas" gali tapti teisiniu pagrindu karinės jėgos panaudojimui.
Diplomatai yra sakę, kad G. W. Busho administracija greičiausiai nesiims diplomatinio spaudimo surengti balsavimą dėl šio dokumento anksčiau pirmos kovo mėnesio savaitės, iki naujos ginkluotės inspektorių ataskaitos Saugumo Tarybai, o tai leidžia manyti, kad galima karinė operacija prieš Bagdadą neprasidės anksčiau antros kito mėnesio savaitės.
G. W. Bushą Džordžijoje lydėjęs aukšto rango pareigūnas sakė, kad prezidentas vis dar tikisi, kad jam pavyks užsitikrinti mažiausiai devynių JT Saugumo Tarybos narių balsus, būtinus naujai rezoliucijai priimti, ir nė viena iš nuolatinių narių nevetuos šio dokumento.
JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas) ketvirtadienį savo ruožtu sakė, kad naujoje rezoliucijoje nebus ultimatumo Irakui. "Nemanau, kad (rezoliucijos tekste) bus koks nors galutinis terminas", - sakė jis interviu Prancūzijos televizijai ir pridūrė, kad dokumento projektas vis dar rengiamas.
Tuo tarpu vis daugiau valstybių reiškia tvirtą paramą griežtai Prancūzijos pozicijai neskubinti karinių veiksmų.
Paryžiuje vykstančiame Prancūzijos ir Afrikos viršūnių susitikime ketvirtadienį buvo priimtas bendras Prancūzijos ir 52-jų Afrikos šalių pareiškimas, kuriame nepritariama skubiems kariniams veiksmams prieš Bagdadą ir reikalaujama tęsti ginklų inspekcijas Irake.
Trys iš šį pareiškimą pasirašiusių šalių - Gvinėja, Kamerūnas ir Angola - yra nenuolatinės 15-os šalių JT Saugumo Tarybos narės, todėl jų balsai priimant naują rezoliuciją dėl Irako gali būti lemiami.
JAV valstybės sekretoriaus padėjėjas Afrikos klausimais Walteris Kansteineris (Valteris Kansteineris) susitiko su Angolos prezidentu Jose Eduardo dos Santosu (Žozė Eduardu dus Santušu), o kiek vėliau planuoja derybas su aukšto rango Kamerūno bei Gvinėjos pareigūnais, kuriuos mėgins įtikinti pakeisti savo poziciją ir pritarti naujai rezoliucijai Irako klausimu.
BNS