JAV prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) ir Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas (Tonis Bleras) antradienį (04.08) išreiškė pritarimą tam, kad po karo Irake Jungtinėms Tautoms (JT) būtų skirtas "gyvybiškai svarbus vaidmuo".
Londonas ir Vašingtonas tikisi, kad jų prieita vieninga pokario Irako raidos etapų vizija nuramins tokias karui nepritariančias valstybes kaip Prancūzija, Vokietija bei Rusija, taip pat numalšins tarptautinės bendrijos būgštavimus dėl Jungtinių Valstijų siekių Irake.
"Žinoma, mes susitarėme, kaip ir sakome savo bendrame pareiškime, kad atstatant Iraką Jungtinėms Tautoms bus (skirtas) gyvybiškai svarbus vaidmuo", - po Šiaurės Airijoje įvykusio susitikimo su JAV vadovu sakė britų ministras pirmininkas Tony Blairas (Tonis Bleras) Hilsboro pilyje.
G. W. Bushas pakartojo šią mintį, tačiau pridūrė savo pageidavimą, kad Irakas imtųsi sparčių žingsnių įsteigti laikinąją irakiečių vadovybę.
"Stengsimės kaip galėdami greičiau vyriausybės įgaliojimus atiduoti į laikinosios valdžios, kurią sudarytų irakiečiai tiek iš šalies, tiek iš užsienio, rankas", - sakė jis.
"Laikinoji valdžia dirbs, kol Irako liaudis galės išrinkti nuolatinę vyriausybę", - per spaudos konferenciją sakė JAV prezidentas.
"Irako atstatymui reikės tarptautinės bendrijos paramos ir žinių. Mes pasiryžę bendradarbiauti su tarptautinėmis institucijomis, įskaitant Jungtines Tautas, kurioms teks gyvybiškai svarbus vaidmuo įgyvendinant šį uždavinį", - sakė G. W. Bushas.
Tačiau primygtinai prašomas patikslinti, kokį vaidmenį numatoma suteikti Jungtinėms Tautoms, G. W. Bushas paminėjo tik humanitarinį darbą ir į laikinąją vyriausybę skirtinų asmenų siūlymą.
T. Blairas savo ruožtu paragino pasaulį vengti "begalinių diplomatinių ginčų" dėl Irako ateities, lygiai kaip prieš karą Irake vykusių ginčų dėl jo sankcionavimo.
Britų lyderis, kuris ryžtingai rėmė G. W. Bushą šios krizės metu, pažymėjo, kad "naująjį Iraką", kuris atsiras po karo, valdys Irako liaudis, o ne Didžioji Britanija, Jungtinės Valstijos ar Jungtinės Tautos.
Abu lyderiai pripažino nežinantys, ar Irako lyderis Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas) liko gyvas po sąjungininkų bandymų jį nužudyti.
"Nežinau, ar jis liko gyvas, - sakė G. W. Bushas. - Žinau tik, kad jis praranda valdžią".
"Reuters"-BNS