Darbo biržai fiksuojant naujus nedarbo rekordus šalyje, Vyriausybė žada siekti lankstesnio darbo rinkos reguliavimo ir taip mažinti vis didėjančią bedarbių armiją.
Muša rekordus
Vasario 1 d. Lietuvoje užregistruota 149 tūkst. ieškančių darbo asmenų, iš jų apie 125 tūkst. turi bedarbio statusą, vakar po susitikimo su premjeru Andriumi Kubiliumi informavo Lietuvos darbo biržos direktorius Vidas Šlekaitis, rašo „Respublika“.
„Praėjęs mėnuo pasižymėjo tuo, kad tokio atėjimo į darbo rinką per visą nepriklausomybės laikotarpį nebuvo. Į darbo biržas kreipėsi per 42 tūkst. ieškančiųjų darbo“, - pranešė V. Šlekaitis.
Pasak jo, šiandien jau trijose savivaldybėse nedarbas viršija 10 proc. - Akmenės, Druskininkų ir Ignalinos rajonuose. Prognozuojama, kad per pirmąjį šių metų ketvirtį tokių savivaldybių bus dar daugiau.
V. Šlekaičio teigimu, nors nedarbo draudimo išmokos mokamos laiku,vien jomis laimingas nebūsi. Žmonės nėra pasyvūs, jie nusiteikę kuo greičiau susirasti naują darbą. Tačiau perkvalifikuoti žmones esą yra sudėtinga.
Darbo biržos direktoriaus duomenimis, šiandien nedarbo draudimo išmokos vidutinis dydis yra apie 700 litų, o maksimalus, jeigu žmogus uždirbo apie 1500 litų ir turi pakankamą darbo stažą, apie 1100 litų. Išmokos mokamos nuo 6 iki 9 mėn. priklausomai nuo darbo stažo.
Didžiausia darbuotojų paklausa paslaugų, statybų sektoriuje, atskirose pramonės įmonėse. Tačiau įsidarbinti pavyksta tik labai aukštos kvalifikacijos specialistams.
Sieks lankstumo
Kaip informavo A. Kubilius, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra parengusi pasiūlymų paketą nedarbui šalyje mažinti ir po savaitės, vasario 10 d., teiks jį Trišalei tarybai. Socialinėms problemoms spręsti Darbo biržai šiemet skirta apie 0,5 mlrd. litų.
„Darbo rinkos reguliavimas nėra lankstus ir nepritaikytas tiems iššūkiams, su kuriais dabar susiduria visa ekonomika. Kai verslas neturi pakankamai lėšų apmokėti darbo jėgai ir jam trūksta 10 proc., kad apmokėtų, tai klausimas, kas yra geriau - ar kad jis lanksčiai mažintų darbo dienos trukmę, ar šiek tiek mažintų darbo jėgos kiekį savo įmonėje? Ar geriau, kad jis nesugebėdamas spręsti problemos dėl darbo rinkos reguliavimo nelankstumo bankrutuotų ir atleistų visus darbuotojus? Tai klausimai, kuriuos turėsime svarstyti ir ieškoti tinkamų sprendimų“, - svarstė premjeras.
Arturas Paknys