Honolulu įsikūrusi bendrovė „TruTag Technologies“, siekdama įveikti falsifikuojamų vaistų juodąją rinką, vertinamą milijardais dolerių, sukūrė technologiją, leidžiančią dvimačius brūkšninius kodus spausdinti tiesiog ant vaistų tablečių ar įvairių maisto produktų.
Šie vos dulkės dydžio brūkšniniai kodai suformuojami iš silicio dioksido, nekenksmingos medžiagos, kurios yra daugelyje maisto produktų, pavyzdžiui, saldikliuose. Taip gaminys tampa nepriklausomu nuo jo pakuotės, kurią dažniausiai nėra sunku padirbti.
Be abejo, vartotojas, neturintis specialios įrangos ar bent mikroskopo, tokio brūkšninio kodo net nepastebėtų, tačiau patys gamintojai ir kontroliuojančios institucijos galės daug lengviau nustatyti, ar gaminys nėra padirbtas.
Šie dvimačiai kodai yra tarsi identifikaciniai numeriai, tačiau į juos galima sutalpinti ir gerokai daugiau informacijos, pavyzdžiui, apie vaisto stiprumą, partijos numerį, pagaminimo vietą, galiojimo laiką, šalį, kuriai jis yra skirtas ir kita.
Pavyzdžiui, prieš keletą metų viena iš pirmaujančių farmacijos kompanijų GlaxoSmithKline buvo pripažinta kalta dėl to, kad per klaidą sumaišė nerimą mažinančių ir tablečių, skirtų diabetikams, pakavimus ir turėjo sumokėti 750 mln. dolerių baudą. Jei „TruTag“ mikrokodai būtų buvę atspausdinti ant pačių tablečių, šią klaidą būtų pavykę pastebėti kurioje nors tiekimo grandinės dalyje arba pačiose vaistinėse.
Tokie dvimačiai kodai galės padėti ne tik falsifikuotų gaminių identifikacijai, bet ir logistikai, taip pat gali būti naudojami ir kitiems svarbiems gaminiams – automobilių dalims, elektronikos komponentams – žymėti.
Pasaulinis ekonomikos forumas „TruTag“ paskelbė 2014 metų Technologijos pionieriais, kartu su dar 35 įmonėmis, kuriančiomis pažangias technologijas, kurios gali turėti didelės įtakos ateities verslui ir visuomenei.