Premjeras Andrius Kubilius pripažįsta, jog siūlomų "Sodros" pertvarkų efektai artimiausiu laikotarpiu nebus dideli, bet jų neįvykdžius esą itin didelių bėdų iškilti po 10-20 metų. "Efektai gal ir nebus dideli pačiu artimiausiu laikotarpiu, tą galiu labai aiškiai pasakyti, bet jeigu mes nieko nedarysime artimiausiu metu, tai ne tik neišspręsime artimiausio laikotarpio problemų, bet pastūmėsime "Sodrą" į vis gilesnę bėdą, žiūrint į artimiausio dešimtmečio ar dviejų dešimtmečių perspektyvą", - teigė Ministras Pirmininkas A. Kubilius ketvirtadienį interviu "Žinių radijui".
Premjeras sako į reiškiamą kritiką žvelgiantis kaip į natūralios diskusijos eigos dalį, bet prašo, kad kritikuojantieji pateiktų ir racionalių alternatyvų.
"Jeigu kas nors galvoja, kad (..) pasiūlymai nėra tinkami, būtų gerai, kad jie ne tik sukritikuotų Vyriausybės pasiūlymus, bet ir pateiktų savus. Nes būtų pats prasčiausias reikalas, jei staiga paaiškėtų, kad už Vyriausybės pasiūlymų kritikos neslypi kiti racionalūs pasiūlymai", - teigė A. Kubilius.
Parlamento vadovė Irena Degutienė vakar teigė turinti žinių, kad daugelio vyriausybinės darbo grupės siūlymų dėl "Sodros" reformos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas nepalaikys.
***
Siūloma, kad jau kitąmet pradėtų ilgėti pensinis amžius, o motinoms leidžiama pasirikti - vienerių ar dvejų metų motinystės atostogos. Anot Socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko, „Sodros“ sistemos pertvarką siūloma pradėti įgyvendinti nuo 2011-2012 metų, o pensinį amžių vėlinti po pusę metų kasmet.
Taip pat siūloma įmokų surinkimą perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai, o draudimą nuo nelaimingų atsitikimų darbe - privačioms draudimo bendrovėms. Be to, ketinama nebeskirti naujų I ir II laipsnio valstybinių pensijų, Lietuvos darbo biržai bei „Sodrai“ suteikti biudžetinių įstaigų statusą.
Siūloma asmenims, kurie turi specialiuosius poreikius, ne mokėti kompensaciją, o suteikti paslaugą. Nuo 2012 metų numatoma motinystės išmokų pasirinkimo galimybė: moterims, nusprendusioms vienerius metus išeiti atostogų, mokėti 100 proc. atlyginimo, arba jeigu motinystės atostogų būtų einama dvejiems metams - 60 proc. mokėti pirmaisiais metais, o antraisiais- 40 proc.