Eglė Merkytė, Edvardas Špokas, LRT televizijos laida „Panorama“
Daugelyje Europos šalių penktadienio naktį vykusi „Tyrėjų naktis“ surengta ir Belgijoje. Susipažinti su moksliniais tyrimais ir jų rezultatais Briuselyje dirbantys mokslininkai lankytojus pakvietė į netradicinę vietą – traukinių stotį.
Prie Europos Parlamento esančioje Briuselio stotyje į traukinį skubančius gyventojus pasitiko gydytojų drabužiais persirengę koncertuojantys mokslininkai. Turėjusieji daugiau laiko ar nusprendę sėsti į vėlesnį traukinį galėjo susipažinti ir su kai kuriais Laisvojo Briuselio universiteto mokslininkų darbais, tiriančiais, kaip veikia kamieninės ląstelės, kokia žmogaus pusiausvyra, pamatyti į indelius sudėtas bakterijų kolonijas.
„Renginį nusprendėme daryti ten, kur žmonės nuolat juda. Mes norime, kad mokslininkai ateitų pas žmones, o ne atvirkščiai. Aišku, kai kurie lankytojai žino apie renginį ir atėjo čia specialiai, bet kiti prieina, nes tiesiog laukia traukinio ir turi šiek tiek laiko. Tad užuot laukę prie platformos, jie gali sužinoti kažką naujo“, – pasakoja Briuselio laisvojo universiteto mokslininkė Vinciane Grimard.
Į „Tyrėjų naktį“ atvykę žmonės klausė, kaip galėtume gyventi ilgiau ir būti sveikesni, todėl daugelis pristatomų tyrimų susiję su medicina.
„Vaikai labai domisi, jiems viskas smalsu. Tačiau gaila, kad mokykla dažnai nužudo vaiko smalsumą. Man tai yra kultūrinis genocidas. Dėl to labai pesimistiškai žiūriu į mokyklas. Dalykai, kurių vaikai turi išmokti, yra suvienodinti, apibrėžti taip ir ne kitaip, tačiau pats vaikas neskatinamas atrasti savo paaiškinimo“, – tvirtina pradinių klasių mokytojas Henry De Brandt.
„Tyrėjų naktis“ šiąnakt buvo surengta trijuose šimtuose miestų 33-jose šalyse.