Kremliaus atsakas į Britanijos sprendimą atšaukti rusų diplomatus buvo švelnesnis nei tikėtasi“, - rašo laikraštis „Guardian“.
Kaip interviu leidiniui sakė Kremliaus patarėjas Sergejus Markovas, jo nuomone, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas susilaikė nuo pernelyg griežtų atsakomųjų veiksmų, nes jis, matyt, „nenori atlikinėti Tarybų Sąjungos vaidmens“.
„Jis nenori labai didelio konflikto su Vakarais“, - mano Markovas. Draudimas britų valdininkams vykti į Rusiją nėra toks drakoniškas, kaip atrodo ir jis nesutrukdys britų užsienio reikalų ministrui Davidui Milibandui ar britų parlamentarams vykti į Rusiją, jei jie to norėtų.
Savo ruožtu laikraštis „The Times“ pažymi, kad buvo baiminamasi, kad Rusija gali išsiųsti į tėvynę iki 80 britų diplomatų. Sprendimas išsiųsti tik keturis „yra ženklas to, kad ji (Rusija) nori išvengti ilgos ir kenksmingos konfrontacijos“. „Priešingai, ji tikisi, kad santykiai gali būti ramiai atstatyti rudenį, kai aistros dėl Lugovojaus reikalo nurims“, - pažymi „The Times“.
Tuo tarpu JAV Valstybės departamentas pakvietė Rusiją „nesiimti tokių politinių gestų“ ir patenkinti Didžiosios Britanijos reikalavimus dėl Lugovojaus ekstradicijos.
Kartu pabrėžiama, kad konfliktas dėl Litvinenkos neatsilieps rusų-amerikiečių santykiams.
„Diplomatų išsiuntimas ir ginčas pagal principą „akis už akį“ neatsako į klausimą, svarbų Didžiajai Britanijai ir pono Litvinenko šaimai, kurie turi teisę į teisingumą dėl prieš jį įvykdyto nusikaltimo. Kviečiame laikytis įstatymo ir teigiamai atsakyti į Britanijos reikalavimą dėl ekstradicijos“, - Vašingtone žurnalistams pareiškė JAV Valstybės departamento oficialaus atstovo pavaduotojas Tomas Casey.
Rusija vakar davė atsaką britų diplomatinėms sankcijoms – ji iš šalies išsiunčia keturis Jungtinės Karalystės diplomatus.
Keturi Jungtinės Karalystės (JK) diplomatai Rusiją turi palikti per dešimt dienų. Be to, Maskva ketina peržiūrėti britų pareigūnų prašymus gauti vizas į Rusiją.
Šalies užsienio reikalų ministras Mikhailas Kamyninas taip pat pranešė, kad tolimesnis Rusijos ir Jungtinės Karalystės bendradarbiavimas kovoje prieš terorizmą yra neįmanomas. Be to, jis pridūrė, kad Maskva dėl vizų Rusijos pareigūnams į JK nebesikreips.
Aleksandras Litvinenko, buvęs KGB agentas, kuriam buvo suteikta JK pilietybė, mirė nuo polonium-210 nuodų 2006 metų lapkritį.
Radioaktyvių izotopų pėdsakai buvo aptikti dar keliose vietose, kur lankėsi taip pat buvęs Rusijos agentas, A. Litvinenkos pažįstamas, Andrejus Lugovojus.
Visus britų kaltinimus A. Lugovojus atmeta ir teigia, kad jis šioje byloje turėtų būti liudininkas, o ne kaltinamasis.
Pirmadienį britai iš šalies išsiuntė keturis rusų diplomatus, kadangi Rusija atsisako išduoti A. Litvininkos nužudymu įtariamą A.Lugovojų.