• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Problemų kultūros finansavimo srityje yra ne tik Lietuvoje. Beveik 200 Didžiosios Britanijos kultūros ir meno institucijų nuo ateinančių metų balandžio mėnesio nebegaus lėšų iš valstybės biudžeto, rašo „The Guardian“.

REKLAMA
REKLAMA

Tokį sprendimą priėmė šalies Menų taryba (Arts Council). Anot britų dienraščio, tai yra „brutaliausios skerdynės“ per visą šios institucijos egzistavimo laiką (Menų taryba buvo įsteigta prieš daugiau nei 50 metų).

REKLAMA

Tačiau tai, kas yra bloga žinia 200 organizacijų, turėtų pradžiuginti kitas institucijas. Menų taryba taip pat paskelbė, kad trys ketvirtadaliai teberemiamų meno institucijų, kurių yra 990, gali tikėtis finansavimo padidinimo, atitinkančio ar net viršijančio infliacijos lygį.

Finansavimo neteksiančias organizacijas tai vargu ar paguos. Tarp šių yra ir seniai veikiančių bei gerai žinomų organizacijų. Pavyzdžiui, Nacionalinis studentų dramos festivalis, pirmą kartą įvykęs dar 1956 metais ir padėjęs pradėti karjerą visai sėkmingų jaunų dramaturgų kartai, nebegaus kasmetinės 52000 svarų dotacijos. Festivalio direktoriaus Holly’io Kendricko teigimu, problematiškiausia yra tai, kad institucija turi įsipareigojimų trims mėnesiams į priekį, ir neracionalaus, anot jo, Menų tarybos sprendimo pasekmės festivaliui gali būti labai rimtos. Kol kas po trijų mėnesių Skarboro mieste turėsiančio įvykti kasmetinio festivalio likimas yra neaiškus – beveik trečdalį reikiamų lėšų festivalio komanda turės surinkti per „neįmanomai trumpą laiką“, neslepia savo nusivylimo festivalio direktorius. Labiausiai jį stebina tai, kad sprendimas buvo priimtas po to, kai institucija aptarė su Menų tarybos atstovais savo planus, siekiančius net 2010 metus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Menų tarybos nariai teigia tikintys, kad būtų tikslingiau panaudoti šias lėšas aukštojo ir tęstinio teatrinio išsilavinimo sistemos tobulinimui.

Dar keistesnėje padėtyje atsidūrė Egzeterio Northcott teatras. Neseniai atsidaręs po daugiau nei 2 milijonus svarų kainavusios rekonstrukcijos, jis neteks kasmetinės 547000 svarų dotacijos nuo 2009 metų balandžio mėnesio. Teatro tarybos pirmininkas Steve’as Grattonas teigia nesuprantantis, kodėl Menų taryba nori nutraukti teatro finansavimą tada, kai jo atgaivinimui jau yra panaudota tiek mokesčių mokėtojų lėšų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nickas Capaldis, Menų tarybos Pietvakarių Anglijos filialo vykdantysis direktorius, teigia, kad tarybai nebuvo lengva priimti šį sprendimą. Tačiau, anot jo, pastaraisiais metais taryba ne kartą išreiškė teatro vadovybei savo susirūpinimą dėl kelių problematiškų teatro veiklos aspektų, ir didelė suma teatro rekonstrukcijai buvo skirta tikintis, kad tai padės išspręsti minėtas problemas, bet jos vis dar neišspręstos. Viena pagrindinių problemų yra tai, kad teatras turi lojalią, tačiau statišką auditoriją, ir nepakankamai daroma tam, kad ji augtų.

REKLAMA

Tarp kitų kolektyvų, nepalankaus scenarijaus turėtų tikėtis ir gerai žinomi kameriniai orkestrai – „London Sinfonia“ ir „London Mozart Players“. Kai kurios institucijos, pavyzdžiui, Ipsvičo keliaujanti teatro trupė „Eastern Angles“, neteks tik dalies finansavimo, tačiau ir tai taps skaudžiu smūgiu jų veiklos planams.

Menų tarybos atstovai pripažįsta, kad šventinis periodas nėra geriausias laikas tokiems sprendimams, bet tvirtina, kad šie sprendimai turėjo būti priimti. Tarybos atstovė spaudai Louise Wylie teigia, kad finansavimo pratęsimas priklauso nuo tokių kriterijų, kaip auditorijos dydis, pasiekiamumas ir veiklos kokybė. Institucijų meninės veiklos kokybės klausimu Tarybą konsultavo žinomas menų ekspertas, buvęs tarptautinio Edinburgo festivalio direktorius Brianas McMasteris, kurio ataskaitą numatoma publikuoti sausio mėnesį.

REKLAMA

Visai neseniai Didžiosios Britanijos kultūroje karaliavo linksmos nuotaikos. Tai lėmė gera žinia, kad vyriausybė numatė didesnį nei tikėtasi Menų tarybos biudžetą. Tačiau tarybos strategija yra panaudoti šias lėšas tam, kad organizacijos klestėtų, o ne tiesiog išliktų.

Kadangi beveik 1 milijardo svarų biudžeto paskirstymo tvarka bus galutinai patvirtinta tik sausį, Menų taryba kol kas neskelbia pilno „nugalėtojų“ ir „pralaimėjusių“ sąrašo. Tačiau žinoma, kad daugumai stambių meno įstaigų tarybos sprendimas yra palankus. „The Royal Opera House“ ir „The Royal Shakespeare’s Company“ finansavimo padidinimas atitiks infliacijos lygį, o kai kurios institucijos, pavyzdžiui, Thames festivalis ir „Birmingham Jazz“, gaus beveik dvigubai daugiau lėšų nei prieš tai. Daugiau lėšų bus skiriama ir vizualiesiems menams – vienam iš didžiausių Menų tarybos prioritetų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Menų tarybos vadovas Peteris Hewittas yra nusiteikęs optimistiškai. Anot jo, dalis meno institucijų neišvengiamai bus nepatenkintos tarybos sprendimu, tačiau absoliuti dauguma turės „šviesesnę ateitį“ ir bus žymiai stipresnės.

Organizacijos, kurių finansavimas bus nutraukiamas ar mažinamas, turi teisę pareikšti prieštaravimus iki galutinio sprendimo patvirtinimo, numatyto sausio mėnesiui. Visoje Didžiojoje Britanijoje jau rašomos peticijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų