Tokiu sprendimu, kuris įsigalios likus dviem savaitėms iki sausio 1 d., kuomet bus panaikinti apribojimai rumunams ir bulgarams atvykti į JK, siekiama pasiųsti griežtą žinią potencialiems „pašalpų turistams.“
Nuo ateinančio trečiadienio pašalpų prašantys užsienyje gimę asmenys turės dalyvauti ilgiau truksiančiame pokalbyje, kurio metu jiems bus užduodama daugiau klausimų. Pirmą kartą iš pašalpos prašančių asmenų bus prašoma pademonstruoti savo anglų kalbos žinias, kad tokie žmonės įrodytų, jog realiai ieškojo darbo prieš atvykdami į šalį.
Skelbiama, kad „JobCentre Plus“ darbuotojai turės slaptą šimto klausimų sąrašą, iš kurio „protinga IT sistema“ atrinks klausimus konkrečiam asmeniui. Žmonių gali būti prašoma papasakoti apie užsienyje gyvenančius šeimos narius, apie jų išlaikomus asmenis, o taip pat jie turės įrodyti, kad Britanijoje turi nuolatinę gyvenamąją vietą.
Tokie testai jau įvedami Anglijoje, Velse ir Škotijoje ir per ateinančias penkias dienas galios visoje šalyje.
Ekspertai neabejoja, kad naujosios taisyklės dar labiau pagilins Londoną konfliktą su Europos Komisija, kuri jau anksčiau pareiškė, kad Britanijoje atliekamas „nuolatinio gyventojo testas“ (habitual residence test) diskriminuoja prašančius pašalpų. Nepaisant kritikos, Britanijos darbo ir pensijų reikalų sekretorius Iain'as Duncan'as Smith'as ir toliau griežtina pašalpų mokėjimo tvarką.
„Gyvybiškai svarbu mums turėti griežtas taisykles, kad apsaugotume savo pašalpų sistemą, – sakė sekretorius. – Britanijos visuomenė yra pagrįstai susirūpinusi dėl to, kad imigrantai turėtų daryti įnašą šioje šalyje, o ne atvykti čia tik dėl pašalpų. Todėl mes imamės veiksmų užtikrinti, kad taip būtų“.
„Nuolatinio gyventojo testas“ Didžiojoje Britanijoje atliekamas nuo 1994 metų ir nuo tada ne kartą buvo keičiamas.
Britanijos valdžia neseniai paskelbė, kad šalyje įvairių pašalpų gauna beveik 400 tūkst. darbingo amžiaus užsienyje gimusių žmonių. Tokių žmonių skaičius nuo 2008 metų padidėjo beveik 110 tūkst.