• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pradėtas tyrimas atskleisti kriminalinę grupuotę, kuri gabeno britų ir airių vyrus į užsienį dirbti vergiškomis sąlygomis. BBC žinių tarnyba atskleidė daugiau kaip trisdešimt tokios vergystės įkaitų.

REKLAMA
REKLAMA

Europos Komisija šį reiškinį vadina „naujųjų laikų vergija“. Teigiama, kad atskleistoji informacija - tai tik ledkalnio viršūnė. Šios vergijos atvejų atskleista bent šešiose Europos šalyje, tarp jų - Švedijoje, Norvegijoje ir Belgijoje.

REKLAMA

Gaujų, užsiimančiu šia veikla, „medžioklės plotai“ - gatvės, kur gaujų nariai užverbuoja ar paprasčiausiai „rūpestingai“ pakviečia įvairių problemų turinčius vyrus - benamius, priklausomybe alkoholiui ar kitiems svaigalams turinčius - dirbti.

Jiems paprastai žadamas gerai mokamas darbas, tačiau atsidūrę svetimoje šalyje jie paprastai įkinkomi į sunkius darbus, už kuriuos jiems mokami grašiai arba nemokama apskritai.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas BBC interviu davęs vyras pasakojo, kad jis ir dar du vyrai britai buvo atgabenti į Švedijos Malmo uostą. Visi trys vyrai buvo benamiai, kai jiems pasiūlė uždarbiauti. Vyras saugumo sumetimais neprisistatė, jo veidas buvo slepiamas.

Jis pasakojo, kad visi trys jie dirbo po 14 ar daugiau valandų kasdien, jiems buvo mokama mažai arba nemokama visiškai, apgyvendinimo sąlygos buvo nepakenčiamos. Tačiau visi trys vyrai bijojo pabėgti, jiems pagelbėjo tik Švedijos policija. Anot respondento, tai buvo ne darbiniai santykiai, o prievarta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mačiau, kaip žmones daužė kirtikliais. Mačiau, kaip kitus spardė ir daužė kumščiais. Manęs vos neišstūmė iš važiuojančio automobilio. Situacija ten buvo tikrai įtempta. Tik ir laukei, kad vėl kas blogo įvyktų,“ - pasakojo jis.

REKLAMA

Europos komisarė vidaus reikalams Cecilia Malmstrom teigia, kad atskleistieji atvejai - tai tik nedidelė dalis to, kas iš tiesų vyksta. Anot komisarės, esant sunkiai ekonominei situacijai, kai vis daugiau žmonių lieka be darbo ir gyvenamosios vietos, ši nusikalstama veikla yra itin aktyvi.

Prekybos žmonėmis projektų vadovas Europolo agentūroje Davidas Ellero teigia, kad „keliautojų“ nusikalstamos grupuotės tokia prekyba „vergais“ užsiima jau labai seniai.

REKLAMA

Jų tikslinės grupės - labiausiai pažeidžiami visuomenės nariai, kurie paprastai gabenami į Šiaurės Europos šalis, kur jie įdarbinami toli nuo miesto. Paprastai tokiam „verslui“ ieškoma vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių. „Populiariausios“ prievartinio darbo sritys - asfalto ir plytelių klojimo darbai Britanijoje, Airijoje ir Švedijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal 2010 Švedijoje paskelbtą prekybos žmonėmis tyrimų ataskaitą, tais metais šalyje atskleisti 26 atvejai, kai žmonės buvo verčiami užsiimti ne seksualinio pobūdžio darbais.

Anot D.Ellero, išnaudojimo aukos retai kada kreipiasi į teisėtvarkininkus, idant praneštų apie išnaudojimą - jie nepasitiki teisėsaugos institucijomis ir bijo juos užverbavusios grupuotės keršto.

REKLAMA

Dar viena Švedijos policijos ataskaita rodo, koks pelningas šis „verslas“ nusikalstamoms grupuotėms. Panašu, kad iš „juodųjų darbų“ grupuotės per metus uždirba per tris milijonus svarų sterlingų pelno. 2007 metais Norvegijos policijos ataskaitose buvo skaičiuojama, kad įvairios grupuotės per metus laiko uždirbo apie 11 milijonų svarų sterlingų pelno iš „vergijos“.

REKLAMA

BBC žurnalistai prisiklausė ir daug kone anekdotinių pasakojimų iš benamių prieglaudų, bažnytinių paramos grupių, organizacijų, kovojančių su prekyba žmonėmis, kurie leistų galvoti, kad šis nelegalus tinklas gajus ir kitose šalyse - Vokietijoje, Olandijoje ir Danijoje.

Tarptautinės organizacijos, kovojančios su prekyba žmonėmis (Anti-Slavery International) direktorius dr.Aidan McQuade teigia, kad BBC tyrimas atskleidžia, kokie pažeidžiami esti ekonominio stabilumo neturintys žmonės. O faktas, kad fiziškai tvirti vyrai kaustomi baimės jausmo paklūsta prievartai, tik liudija šiuolaikinės vergystės brutalią realybę.

A.McQuade'as pridūrė, kad vyriausybė turėtų imtis griežtesnių priemonių nei ligšiol, norėdama suvaldyti vykstančią nusikalstamą veiklą. Ši opi problema yra vienu iš Europos komisarės C.Malmstrom veiklos ir Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos atstovo spaudai, britų vyriausybės prioritetų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų