Rusijos valdžia, matyt, išsigandusi galimų tokio sprendimo pasekmių ir, pažeisdama procedūrinius reikalavimus, nuosprendį paskelbė ne sausio 15-ąją, o šiandien ryte. Kaltinamuosius perspėję likus mažiau nei parai iki nuosprendžio paskelbimo.
Vos gruodį paskelbę apie numatomą brolių Navalnų nuteisimą ilgam laikotarpiui (prokurorai broliams grasino 8 ir 10 metų kalėjimo), teisėsaugininkai sulaukė aršaus bendruomenės pasipriešinimo viešojoje erdvėje. „Facebook“ tinkle (o Rusijoje vienintelė žmonėms prieinama viešoji erdvė liko tik internetas) sukurtoje grupėje daugiau nei 33 tūkst. žmonių žadėjo išeiti į gatves vos sausio 15-ąją bus paskelbtas nuosprendis.
Teisėsaugininkai nusprendė nerizikuoti, nelaukti, kol susiformuos opozicija ir pasiruoš galimiems neramumams Maskvoje, ir vakar apie pietus kaltinamiesiems pranešė netikėtą žinią – nuosprendis jau paruoštas, laukti nebėra ko, paskelbsime rytoj ryte (šių metų gruodžio 30-ą).
Tam galėjo pasitarnauti ir palanki sinoptikų prognozė – šiąnakt Maskvą kaustė -18 laipsnių šaltis, todėl sunku prognozuoti dideles „žioplių“ minias gatvėse.
Tačiau šiandieninis teismo sprendimas, kai realiai nuteistas buvo opozicijos lyderio A. Navalno brolis, ir kurį ekspertai jau dabar vadina „įkaito“ laikymu, gali atsisukti prieš pačią valdžią. V. Putino režimo skatinamas, arba bent jau toleruojama „tikrųjų vertybių“ linija suteiks opozicijai papildomų argumentų kovoje su valdžios struktūromis.
Iki šiol Rusijoje valstybinės žiniasklaidos dėka A. Navalnas daugelio akyse buvo paverstas jeigu ne vagimi, tai bent jau niekuo ne geresniu už dabar jau esančius valdžioje, tai „paprastų žmonių“ akyse dabar jis gali įgauti kovotojo už „tikrąsias vertybes“ įvaizdį.
Korupcinėje aplinkoje gyvenančių rusų tarpe „poniatkių“ mentalitetas yra itin gajus ir policija ten vis dar yra „mentai“, o valdžioje – visi vagys. Pasipriešinimas valdžios atstovams, jeigu tavo artimas daro nusikaltimą, yra savaime suvokiamas ir pateisinamas elgesys. A. Navalnas gavo neįkainojamą ginklą kovoje su valdžią – asmeninio keršto kortą.
Kultinis Rusijoje filmas „Brat“ ir jo tęsinys „Brat 2“ būtent tuo ir remiasi, kad pagrindinis herojus gelbėja savo nelabai švariais darbeliais užsiimantį, tačiau „tyros dūšios“ broliuką iš banditų, korumpuotų pareigūnų ir kitokio blogio rankų.
A. Navalnas, aišku, rusams netaps dėl šio sprendimo mesiju ir nesumažins V. Putino populiarumo reitingų, tačiau kalnų įstatymų garbės kodekso, kurio pasąmoningai laikosi nemaža dalis „krymnaš“ gerbėjų, sukels jų galvose abejones. Brolis yra brolis, kurį gelbėjant, įstatymų laikytis juk nebūtina? Ar ne taip kalbėta apie „brolišką“ Krymą, „apgaulės būdu“ prarastą ir vėliau triumfuojant, nepaisant tarptautinių susitarimų ir kodeksų, atimtą?