Trečiadienį Šiaulių universiteto (ŠU) senatas pakeitė kovo mėnesį patvirtintas studijų kainas ir įmokas už kai kurias bakalauro ištęstines studijas 2012–2013 metais. Jos brangsta, išskyrus kelias studijų programas.
Pagal ministro metodiką
Pagal švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus patvirtintą naują studijų kainų ir įmokų už studijas skaičiavimo metodiką nuolatinių ir ištęstinių studijų kainos yra sulygintos.
ŠU, kelerius metus ištęstinėms studijoms taikęs mažesnes kainas, jas ir 2012–2013 metams buvo patvirtinęs mažesnes nei Vyriausybės nustatytos norminės. Dabar jos sulygintos su norminėmis.
Senato posėdyje už šį sprendimą balsavo 23 senatoriai, o 6 susilaikė. Pastarųjų balsavimą senato pirmininkas profesorius Vincas Laurutis įvertino kaip protestą. Ir pats neslėpė manąs, jog ministro raginimas sulyginti nuolatinių ir ištęstinių studijų kainas yra neteisingas. Jau vien dėl to, kad šiai studijų formai nereikia praktikos.
ŠU rektorius profesorius Vidas Lauruška pabrėžė, jog pagal tokią studijų kainų politiką studijos Lietuvoje yra tapusios kone brangiausiomis Europos Sąjungoje. „Pagal studijų kainų dydį Lietuva jau yra antra po Anglijos“, – sakė rektorius.
Netenka dalies dotacijų
ŠU studijų prorektorius Juozas Pabrėža „Šiaulių kraštui“ sakė, jog kiek studijų programos kaina nuo norminės skiriasi, tiek mažėja ir studijų krepšelis. Ne tik ištęstinėms studijoms, bet ir nuolatinėms.
„Tenka ištęstinių studijų kainas prilyginti norminėms, kokios yra Vyriausybės nustatytos,“ – sakė J. Pabrėža, tačiau tikino, jog mokamoms ištęstinėms studijoms, kaip nuolatinėms, bus taikoma lanksti susitarimų su studentais politika.
„Mums geriau gauti mažiau pinigų, negu iš viso nieko nesurinkti, o įmokos už studijas sudaro didžiąją dalį nebiudžetinių pajamų“, – sakė J. Pabrėža.
Studijų įmokos būtų mažinamos, atsižvelgus į studento socialinę padėtį ir fakulteto finansinę situaciją. Fakulteto dekano teikimu rektorius gali atleisti nuo dalies įmokų už studijas ar net visiškai.
Brangiausios – audiovizualinio meno studijos
Senatas nustatė I pakopos (bakalauro studijų) ištęstinės studijų formos naujas kainas.
Audiovizualinio meno ištęstinės studijos brangsta daugiausia. Per metus šių studijų mokama vieta kainuos 7400 litų. Ankstesnė kaina buvo 3900 litų.
Nuo 3120 litų iki 5090 litų per metus didėja ištęstinių studijų kaina pagal šias studijų programas: muzika, dailė ir dizainas, pradinio ugdymo pedagogika ir ikimokyklinis ugdymas, kūno kultūra, edukologija, neformalusis ugdymas ir etika, specialioji pedagogika, socialinė pedagogika, sveikatos edukologija, informatika, aplinkos ir profesinė sauga, elektronikos inžinerija, elektros inžinerija, informatikos inžinerija, mechanikos inžinerija, statybos inžinerija.
Anglų filologijos ištęstinės studijos brangsta nuo 3120 litų iki 4260 litų per metus.
Nesikeis tik anksčiau patvirtinta ekonomikos, finansų valdymo, verslo administravimo, viešojo administravimo studijų kaina – 2860 litų per metus.
Rektorius V. Lauruška „Šiaulių kraštui“ sakė, jog šiais metais iš studentų įmokų už studijas iš viso planuojama surinkti 18 milijonų litų.
Įmokos už studijas sudaro 45 procentus universiteto biudžeto, valstybės dotacijos – taip pat 45 procentus. 10 procentų sudaro Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, kurios gaunamos įgyvendinant ES remiamus projektus.
R. Jankuvienė