JAV žiniasklaidos šaltinių teigimu, Maskva gali imtis tokių veiksmų, jeigu Vakarai nepatenkins Kremliaus reikalavimų dėl saugumo Europoje garantijų.
Savaitgalį Kremliaus ryžtą dislokuoti branduolinį ginklą „už 5 minučių skrydžio nuo JAV“, Kuboje ar Venesueloje, netiesiogiai patvirtino ir Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas. Aš nenoriu nieko nei patvirtinti nei atmesti, – aiškino jis televizijos RTVi eteryje. – Tai priklauso nuo mūsų amerikiečių partnerių veiksmų“.
Beje, tai nėra nauja informacija, apie galimą „Kubos scenarijaus pasikartojimą“ S. Riabkovas užsiminė ir praėjusių metų gruodžio pradžioje.
Leidinys „Newsader“ taip pat pažymi, kad dėl tokių „Kremliaus branduolinių spekuliacijų“ nuvertėjo Rusijos įmonių akcijos, o bendrai nuostoliai per kelias dienas, dėl ir taip retų investuotojų atsitraukimo, siekė apie 40 mlrd. dolerių.
JAV parodė povandeninį laivą iš branduolinės triados
Galimai tai tėra sutapimas ir Rusija čia niekaip nesusijusi, tačiau JAV sausio 16-ąją parodė savo vieną iš branduolinį ginklą nešančių povandeninių laivų Guamo (JAV kontroliuojama sala Ramiojo vandenyno vakaruose) uoste.
Povandeninis laivas su branduoliniu varikliu „USS Nevada“, kuris gali transportuoti 20 balistinių raketų ir dešimtis branduolinių galvučių Guame pasirodė viešai pirmą sykį nuo 2016-ųjų ir antrąjį per paskutinius 4 dešimtmečius.
Vizitas uoste stiprina JAV ir sąjungininkių regione bendradarbiavimą, demonstruoja JAV galimybes, pasirengimą ir tęstinį įsipareigojimą Indijos-Ramiojo vandenyno regiono saugumo bei stabilumo užtikrinimui“, – skelbiama oficialiame JAV laivyno pranešime.
14-os povandeninių laivų, kurie sudaro strateginės gynybos grandinę karo atveju, judėjimas itin slaptas ir paviešinamas itin retais atvejais. Branduolinį variklį turintys povandeniniai laivai po vandeniu gali praleisti mėnesių mėnesius, o galimybė neišplaukti į paviršių galėtų būti apribota tik būtinybe pasipildyti daugiau nei 150 jūreivių reikalingas atsargas.
Ohajo klasės povandeniniai laivai budėjimo misijose po vandeniu pasikeisdami praleidžia vidutiniškai apie 77 dienas, o vėliau apie mėnesį išbūna uostuose, kad būtų galima atlikti techninę patikrą ir atsargų papildymus.
Itin retais atvejais tokie povandeniniai laivai būna užfiksuojame ne savo „namų“ uostuose, Karalių įlankoje, Džordžijoje, Bangore ar Vašingtone. Tokia įslaptinta balistines raketas galinčių plukdyti povandeninių laivų veikla yra vienas iš „branduolinės triados“ pagrindų. Ją taip pat sudaro ir antžeminės balistinių raketų paleidimo sistemos ir branduolines raketa galintys skraidinti bombonešiai B-2 ar B-52.
CNN skelbiama, kad įtampa tarp JAV ir Kinijos dėl Taivano, o taip pat Šiaurės Korėjos neseniai atlikti raketų bandymai, galėjo išprovokuoti Vašingtoną pademonstruoti savo balistines raketas galinčius nešti povandeninius laivus, kuriais negali pasigirti Pekinas ar Pchenjanas, mano ekspertai.
Diena anksčiau Rusijos propagandiniai portalai suskubo skelbti kinų leidinio „NetEasy“ straipsnio, kuriame skelbiama apie „rusų povandeninį laivą prieš JAV krantų“, vertimą.
Jame aptakiai pasakojama, kad tariamai vienas iš galingiausių Rusijos povandeninių laivų plaukiojo netoli JAV pakrantės, o amerikiečiai apie tai sužinojo tik daug vėliau. Nei tikslus povandeninio laivo modelis, nei vieta, nei galimas tokio pasirodymo laikas nebuvo nurodyti. Ši naujiena ypač staigiai išplito Rusijos žiniasklaidoje.