Rusija bei JAV antradienį pasirašė ilgai lauktą susitarimą dėl bendradarbiavimo civilinėje branduolinėje energetikoje. Kaip teigia „Moscow Times“, toks susitarimas padės šalims išplėsti dvišalę branduolinę prekybą.
Susitarimu, kuris pasirašytas paskutinę Vladimiro Putino prezidentavimo dieną, sukuriamas teisinis reguliavimas, kuris įgalina JAV bei Rusijos kompanijas užsiimti branduolinių medžiagų prekyba. Susitarimu numatoma, kad JAV įgaus priėjimą prie Rusijos technologijų, o Rusijai suteikiama galimybė itin pelningai sandėliuoti panaudotą branduolinį kurą. Susitarimą pasirašė JAV ambasadorius Maskvoje Williamas Burnsas bei Rusijos valstybinės branduolinės korporacijos „Rosatom“ vadovas Sergejus Kirijenko.
„Kadaise JAV ir Rusija buvo branduolinės varžovės, o dabar tapo partnerėmis“ – susitarimą sveikino W. Burnsas. JAV ambasados teigimu, susitarimu sukuriamas teisinis laukas, kuriame bus galima vystyti branduolines technologijas taikiems tikslams ir skatinti branduolinę energetiką pasaulyje, tačiau užimant bendrą lyderio poziciją saugantis nuo branduolinio ginklo platinimo.
Tiesa, susitarimą šį mėnesį dar turi ratifikuoti JAV Kongresas. Vis dėlto manoma, kad ratifikacijos procedūra gali ir užtrukti, nes dalis Kongreso narių yra itin nepatenkinti tuo, kad Rusija padeda Iranui statytis Bušero branduolinį reaktorių.
Susitarimas tikriausiai padės Rusijai sukurti urano sodrinimo centrą, kuris, pasak V. Putino, paskatins Iraną ir kitas valstybes atsisakyti savų branduolinių reaktorių statymo. Taip pat susitarimu numatoma galimybė, kad Rusija importuos panaudotą branduolinį kurą iš JAV. JAV yra daugiausiai panaudoto branduolinio kuro turinti pasaulio valstybė.