• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukraina ateinančią savaitę minės 30 metų sukaktį po Černobylio atominėse elektrinės katastrofos, kai žmonių klaidos ir sovietinių reaktorių technologijų trūkumai nulėmė didžiausią pasaulyje branduolinę krizę.

28

Ukraina ateinančią savaitę minės 30 metų sukaktį po Černobylio atominėse elektrinės katastrofos, kai žmonių klaidos ir sovietinių reaktorių technologijų trūkumai nulėmė didžiausią pasaulyje branduolinę krizę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artėjant tos katastrofos metinėms, kurios bus minimos balandžio 26 dieną, naujienų agentūra AFP apžvelgė priemones, kurių buvo imtasi pasaulyje nuo 1986-ųjų, kad būtų padidintas branduolinis saugumas, nors Fukušimos krizė 2011-aisiais parodė, kad išlieka dar daug iššūkių.

REKLAMA

Grėsmė – tik buvusioje Sovietų Sąjungoje?

Pasak ekspertų, svarbiu veiksniu per Černobylio katastrofą buvo neįprasta ir prastai apgalvota RBMK tipo reaktorių konstrukcija, galinti lemti itin staigų galios padidėjimą, kaip nutiko tuo atveju.

Be to, šios jėgainės reaktoriai nebuvo apgaubti sandariomis ir slėgiui atspariomis talpyklomis, galinčiomis apsaugoti nuo radioaktyvių teršalų pasklidimo avarijos atveju. Tokia konstrukcija nebuvo būdinga už Sovietų Sąjungos ribų statytiems reaktoriams. Vis dėlto avariją taip pat lėmė žmogaus klaida. Kaip nurodo Pasaulinė branduolinės energetikos asociacija (WNA), Černobylio jėgainėje taip pat buvo „pažeistos darbo procedūros ir stigo saugumo kultūros“.

REKLAMA
REKLAMA

Reakcija į įvykusią avariją taip pat kritikuojama: sovietų pareigūnai delsė evakuoti vietos gyventojus, o Maskva pasiuntė 600 tūkst. „likvidatorių“, kurie gesino 10 dienų liepsnojusį gaisrą, naudodami tik labai menkas apsaugos priemones arba visiškai be jų. Pavojus buvo paskelbtas tik balandžio 28 dieną – ir tai padarė ne Maskva, o Švedija, užfiksavusi nepaaiškinamą spinduliuotės padidėjimą. Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas katastrofos faktą viešai pripažino tik gegužės 14 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsakas

Pasaulyje kilus didžiuliam pasipiktinimui dėl Černobylio katastrofos, tapusios technogeninių grėsmių simboliu, buvo imtasi tarptautinių pastangų pagerinti branduolinės energetikos saugumą ir padrąsinti visuomenę, netgi peržengiant Šaltojo karo susipriešinimą.

REKLAMA

Vienas iš svarbiausių žingsnių buvo Pasaulinės branduolinių jėgainių operacijų asociacijos (WANO) įkūrimas 1989 metais. Ši organizacija atlieka 430 reaktorių visame pasaulyje „koleginius patikrinimus“, siekiant aptikti saugumo problemas. „Šis sektorius neabejotinai pasimokė, kad esame stipresni, veikdami kartu“, – WANO generalinis direktorius Peteris Prozesky sakė AFP.

REKLAMA

Šaltojo karo pabaiga ir Sovietų Sąjungos subyrėjimas taip pat pašalino kliūtis tarptautiniam bendradarbiavimui.

Buvusioms komunistinėms Rytų Europos šalims, kurių daugelis dabar yra Europos Sąjungos narės, taip pat buvo suteikta pagalba modernizuoti sovietų statybos jėgainės. Iš 17 RBMK reaktorių, veikusių 1986 metais, šeši jau yra visam laikui išjungti, tarp jų – du Visagino atominės jėgainės blokai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat buvo sustiprintas Jungtinių Tautų priežiūros institucijos – Tarptautinės branduolinės energetikos agentūros (TATENA) – vaidmuo. Ji išplėtė ir atnaujino saugumo standartus, o TATENA narės privalo nedelsdamos pranešti apie bet kokius incidentus, galinčius paveikti kitas šalis.

Be to, buvo pasirašytos kelios tarptautinės sutartys, iš kurių svarbiausia – TATENA Branduolinio saugumo konvencija. Kiti dokumentai reguliuoja branduolinių atliekų tvarkymą ir ankstyvojo perspėjimo apie avarijas sistemas.

REKLAMA

Fukušimos veiksnys

Tačiau įsitikinimą, kad šioje srityje jau pakankamai nuveikta, sugriovė katastrofinis cunamis, 2011 metų kovo 11 dieną smogęs Fukušimos 1-ajai atominei elektrinei Japonijoje ir sugadinęs jos trijų reaktorių elektros tinklus bei aušinimo sistemas.

REKLAMA

„Tuo metu Japonijoje tikėta, kad ta jėgainė yra patikima ... ir kad netgi nebūtų gerai imtis ją modernizuoti arba kažką keisti, nes visuomenei gali susidaryti įspūdis, jog esama kažkokių trūkumų“, – AFP aiškino TATEN branduolinio saugumo departamento vadovas Juanas Carlosas Lentijo.

„Tai buvo milžiniška klaida“, – pridūrė jis.

Didžiausia po Černobylio branduolinė katastrofa taip pat sukėlė pasipiktinimą, tačiau tuo pačiu paskatino bendradarbiavimą ir naujus susitarimus, dar labiau padidinusius WANO ir TATENA vaidmenį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Branduolinių jėgainių operatoriai dabar teigia įdiegę naujesniuose reaktoriuose daugiau techninių inovacijų, įskaitant patikimesnes sistemas, sulaikančias spinduliuotę, ir patobulintas „pasyviąsias“ saugumo sistemas.

Žmogaus klaida

Vis dėlto kritikai sako, kad pavojus niekur nedingo, nes kad ir kokių būtų imtasi techninių ir priežiūros inovacijų, išlieka rizika, kad patys žmonės padarys klaidų, tapusių bendru veiksniu per Černobylio ir Fukušimos avarijas.

REKLAMA

Kaip nurodo ekspertų organizacija „Union of Concerned Scientists“ („Susirūpinusių mokslininkų sąjunga“), Jungtinių Valstijų jėgainėse per 2015 metus įvyko 10 incidentų, dėl kurių reaktoriaus aktyviosios masės išsilydymo grėsmė buvo padidėjusi bent dešimteriopai, o daugumą tų įvykių lėmė žmogaus klaida.

REKLAMA

Žaliųjų organizacijos „Greenpeace“ branduolinės energetikos ekspertas Shawnas-Patrickas Stensilas sako, kad didžiausia rizika susijusi su faktu, kad dauguma reaktorių, ypač Vakarų šalyse, yra pastatyti prieš kelis dešimtmečius, o jų konstrukcija pagrįsta 7-o ir 8-o dešimtmečio technologijomis. „Dabar dauguma pasaulio reaktorių jau yra nusidėvėję“, – Sh.-P.Stensilas sakė AFP.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, visi tie reaktoriai buvo pastatyti tuo metu, kai apie pastarųjų metų grėsmę – branduolinį terorizmą – „dar nebuvo nė minties“, pažymėjo ekspertas. Taip pat išlieka susirūpinimas dėl Rusijos, kurioje tebeveikia vienuolika RBMK tipo reaktorių, nors ir aprūpintų naujomis saugumo priemonėmis.

Daugeliui nerimą kelia faktas, kad Rusija išlieka svarbi reaktorių eksportuotoja į besivystančias šalis. Tačiau J.C.Lentijo, kurio organizacijos tikslas – skatinti branduolinių technologijų plėtrą – nusiteikęs labiau optimistiškai. „Saugumas buvo padidintas, ir sakyčiau, kad jo lygis apskritai yra pakankamas“, – teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų