Kaip vakar sakė Lietuvos mokyklų direktorių asociacijos Alytaus skyriaus pirmininkas Panemunės vidurinės mokyklos direktorius Zenius Kunigonis, ministerija siūlo kuo greičiau pereiti prie etatinio apmokėjimo, kad būtų galima kasmet kelti valandinį tarifinį įkainį.
Pasitarime buvo pristatyti keturi projektai, kaip keisti mokytojų darbo apmokėjimo tvarką. Pasak mokyklos direktoriaus, pateikta pasiūlymų, kaip sudaryti mokytojo etatą - iki 30 darbo valandų per savaitę. Siūlomais atvejais nekontaktinių valandų skaičius ir darbus už nekontaktines valandas kasmet tvirtintų mokyklos direktorius, suderinęs su darbuotojų atstovais. „Šiandien daugiau negu keista, kad atlikdami papildomą ir labai atsakingą darbą valstybinių ir mokyklinių brandos egzaminų vertintojai ir vykdytojai negauna nė cento”, - svarstė švietimo vadybos darbo patirties turintis Z.Kunigonis.
Tiesa, keli litai už papildomą darbą išmokami egzaminų vyresniesiems vertintojams ir vyresniesiems vykdytojams. Ugdymo planuose vis daugėja ekskursijų, mokomųjų išvykų į gamtos draustinius, muziejus, dalykines olimpiadas. Deja, ir už šiuos papildomus darbus mokytojams nemokama.
Mokyklos direktoriaus nuomone, turėtų būti parengtos moksliškai pagrįstos ir viešai apsvarstytos metodinės rekomendacijos, pagal kurias būtų skiriama nekontaktinių valandų.
Gali pritrūkti mokytojų
Naujais mokytojų darbo apmokėjimo projektais Švietimo ir mokslo ministerijos specialistai siūlo keisti prieš keletą metų įsigaliojusią tvarką. Prieš trejus metus Vyriausybė numatė įvesti etatinį darbo apmokėjimą dviem etapais. Nuo 2009 metų mokytojo darbo savaitė sudarytų 30 darbo valandų, nuo 2012-ųjų - 36 valandas per savaitę. Jeigu būtų įgyvendinama patvirtinta sistema, pasak Z.Kunigonio, tektų pridėti papildomų nekontaktinių valandų visiems mokytojams. Be to, kyla grėsmė, kad pritrūks pedagogų, atsiras nenatūralus papildomų pedagogų etatų poreikis, o atlyginimai kils lėtai. Jau dabar Alytaus bendrojo lavinimo mokykloms trūksta anglų kalbos, gamtos ir tiksliųjų mokslų mokytojų specialistų. Šiuo metu Dzūkijos sostinės bendrojo lavinimo mokyklose dirba per 900 mokytojų, ugdančių daugiau kaip 12 tūkst. jaunųjų miesto piliečių.
Z.Kunigonio teigimu, prieš pereinant prie etatinio apmokėjimo pirmiausia reikėtų keliolikoje šalies mokyklų organizuoti naujos darbo užmokesčio sistemos eksperimentą.
Gediminas Vaitekūnas,
"Alytaus naujienos"