Šimonių girioje jauna briedė nugaišo į brakonieriaus paspęstą kilpą įkišusi galvą. Jos žūties vietą išdavė mirties pranašai krankliai.
Žvėrių apėstus nugaišusios briedės palaikus aptiko kupiškėnai medžiotojų būrelio nariai, nunešę pašaro Šimonių girioje žiemojantiems žvėrims. Vyrai netruko nustatyti, kad brakonieriaus pastatyta kilpa žvėriui užveržė snukį. Kiek laiko kankinosi į kilpą įkliuvusi briedė, ar plėšrūnai užpuolė ją gyvą, ar graužė jos palaikus - nežinia. Brakonierius aiškina, kad kankinamai mirčiai briedę pasmerkė ne jis, o... Kupiškio policija.
Pasak Gaudento Baikausko, vadovaujančio Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Kupiškio skyriaus Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijai, į briedės žūties vietą medžiotojus atvedė virš jos sklandę būriai kranklių. Apėsti briedės palaikai aptikti miško pakraštyje. Aptikus pražudytos briedės maitą, skubiai buvo iškviesta policija, apie šiurpų radinį pranešta aplinkosaugininkams. Netrukus išaiškintas ir žudikas.
„Per mano darbo aplinkosaugos srityje istoriją į kilpą įkliuvusi briedė pasitaiko pirmą kartą. Juolab niekada nebuvau girdėjęs, kad briedė į kilpą būtų įkišusi galvą. Paprastai į paspęstas kilpas briedžiai įkiša kojas, o būdami stiprūs suardo tas kilpas ir išsilaisvina patys. Kilpomis paprastai sugaunamos stirnos, kartais – šernai“, - LŽ teigė G.Baikauskas.
Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas teigė, kad Šimonių girioje kilpa buvo pastatyta ant žvėrių praminto tako, o pagaminta ji iš poros susuktų plieninės vielos gabalų. Vienas šio „išradimo“ galas buvo pritvirtintas prie medžio, o pati kilpa susukta pažemėje. Tikėtina, kad briedė į šią kilpą įkišo snukį pažemėje ieškodama maisto. Besiblaškančiam gyvūnui kilpa užveržė snukį ir žvėris buvo pasmerktas kankinamai žūčiai. „Aptikus negyvą briedę, buvo matyti, kad nuėsti jos kumpiai, išdraskytos žarnos. Nepaliesta liko tik kilpos užveržta galva“, - teigė G.Baikauskas.
Netrukus buvo nustatyta, kad kilpą, į kurią įkliuvo nelaimingoji briedė, paspendė neseniai iš kalėjimo grįžęs to paties Pelyšio kaimo gyventojas Antanas Davainis (šią pavardę LŽ atskleidė kaimo gyventojai). A.Davainis prisipažino pražudęs briedę jau būdamas už grotų. Į nelaisvę jis pakliuvo apiplėšęs Šimonių alaus barą. Vyriškis aiškino, jog kilpas jis statęs stirnoms. Anot jo, kad į kilpą pakliuvo ir joje nugaišo briedė, kalti Kupiškio policininkai. Sulaikytas plėšimą įvykdęs vyriškis buvo įkalintas Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Anot A.Davainio, būdamas laisvėje briedę jis būtų laiku išvadavęs iš kilpos.
Kilpų imasi asocialūs
Šimonių girios brakonieriui už padarytą nusikaltimą skirta 3000 litų bauda, be to, pateiktas 1332 litų ieškinys už gamtai padarytą žalą. Susimokėti baudas jam teks bausmę atliekant įkalinimo įstaigoje, į ją jis neabejotinai pateks dėl išplėšto baro. Nusikaltėlį pažįstantys kaimo žmonės LŽ sakė, kad, jų skaičiavimu, į kalėjimą jis sodinamas jau kažkelintą kartą.
G.Baikauskas taip pat sakė, kad kilpomis miško žvėris dažniausiai gaudo asocialūs asmenys, kiek labiau prakutusieji - medžioja. „Esame pastebėję, kad kilpų miškuose statoma vis mažiau. Gal nemažos baudos žmones nuo to atgrasė. Tačiau dabar, gilėjant ekonominei krizei, galima prognozuoti, kad kilpų miškuose daugės. Daugės darbo ir mums“, - teigė aplinkosaugos specialistas.
Daiva Baronienė