• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaunantis su tarptautiniu terorizmu dažnai tenka daryti nemalonius pasirinkimus: saugoti pilietines teises ar, visų pirma, užtikrinti saugumą dažnai aukojant dalį pilietinių teisių. Kai kurios valstybės pasirinko antrąjį kelią ir tai tikrai nėra pačios maloniausios vietos, kuriose teroristai norėtų būti pagauti regzdami dar vieną sąmokslą.

REKLAMA
REKLAMA

Prancūzija

Nors dauguma amerikiečių į prancūzus žvelgia kaip į minkštakūnius kalbant apie kovą su tarptautiniu terorizmu, tačiau būtent Prancūzija turi bene griežčiausius ir efektyviausiai veikiančius antiteroristinius įstatymus. Prancūzijoje teroristine veikla įtariamus asmenis seka specialus teisėsaugos pareigūnų dalinys. Šiam daliniui suteiktos teisės kone be jokių apribojimų sekti įtariamuosius, kviestis į pagalbą kitas teisėsaugos institucijas bei sulaikyti įtariamuosius ištisoms dienoms net nepateikus jokių kaltinimų.

REKLAMA

Be to, prokurorai turi teisę persekioti teroristus ir užsienyje, jei jų auka tapo Prancūzijos pilietis. Prancūzija nesidrovi be didesnių ceremonijų iš šalies deportuoti musulmonų dvasininkus, jei šių skleidžiamos pažiūros yra pernelyg radikalios. Be to, nereikia stebėtis, kad Prancūzijoje itin puikiai veikia kontrteroristinės pajėgos. Juk Prancūzija buvo pirmoji Europos šalis, per Alžyro karą šeštajame dešimtmetyje nukentėjusi nuo iš Vidurio Rytų atslinkusios terorizmo bangos.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo rugsėjo 11 dienos Prancūzijoje nebuvo įvykdytas nė vienas terorizmo aktas, valdžia teigia sužlugdžiusi kelis išpuolius, tarp kurių buvo ir čečėnų kovotojų planuota cheminė ataka prieš Paryžiuje esančius rusiškus taikinius. Be to, sužlugdytas planuotas sprogdinimas Paryžiaus oro uoste bei rugsėjo 11 dienos stiliaus ataka prieš Eifelio bokštą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prancūzijos žmogaus teisių gynėjai reiškia nerimą dėl sulaikymų, kurie, nepateikus jokių kaltinimų, gali tęstis ištisus metus. Be to, dažnai kalbama apie itin brutalų policijos elgesį musulmonų dominuojamuose priemiesčiuose.



Jordanija

REKLAMA

Po to, kai 2005 metais Amano viešbučiuose Al-Qaeda teroristai įvykdė kelis sprogdinimus, karalius Abdullah II savo pagrindine užduotimis paskelbė siekį sustabdyti teroristų infiltraciją iš kaimyninių Irako bei Sirijos. Jordanijos Generalinis žvalgybos departamentas išnaudojo savo glaudžius ryšius su Irako Anbaro provincijoje gyvenančiais sunitais, kad perduotų JAV bei Izraelio institucijoms vertingą žvalgybinę informaciją apie teroristinių organizacijų struktūrą bei finansavimą. Jordanija taip pat didžiuojasi savo Specialiųjų pajėgų daliniais ir atidarė specialų apmokymų centrą, skirtą viso pasaulio kontrteroristinių pajėgų karių apmokymui.

REKLAMA

Manoma, kad būtent Jordanijos žvalgyba pranešė JAV kariuomenei apie vietą, kurioje slapstėsi Al-Qaeda padalinio Irake lyderis, Jordanijoje gimęs Abu Musabas al-Zarqawi. Gavę šią informaciją, JAV kariai nukovė vieną pagrindinių al-Qaeda vadeivų.

Jordanija žmogaus teises ginančių organizacijų nuolat kaltinama bendradarbiaujanti su JAV dėl įtariamų teroristų perdavimo ir jų kankinimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Egiptas

„Jie apie islamistinius judėjimus žino daugiau nei dauguma tų judėjimų narių“ – taip apie Egipto žvalgybą kalbėjo antras pagal rangą Al-Qaeda vadeiva Aymanas al-Zawahiris. Jis bei jo bendrai tikrai turi pagrindo nerimauti. Po virtinės teroristinių išpuolių bei dešimtajame dešimtmetyje sekusios „Musulmonų brolystės“ politinės pergalės, Hosnio Mubarako Vyriausybė griebėsi ryžtingų priemonių kovoje su terorizmu bei politiniu Islamu. Valstybės strategija siekia neleisti „Musulmonų brolystei“ dalyvauti politiniame procese, o įtariami teroristai nedelsiant areštuojami ir kankinami.

REKLAMA

Dešimtajame dešimtmetyje Egipto valdžia sugebėjo eliminuoti tokius pavojus kaip „Islamo grupė“ ar A. al-Zawahirio „Islamo džihadas“. Per karines operacijas buvo sunaikintos grupuočių bazės ir joms neleista transformuotis į legitimius politinius judėjimus. Per platūs šių islamistinių grupuočių užmojai taip pat prisidėjo prie jų nuosmukio.

REKLAMA

„Humans Right Watch“ teigia, kad Egipte liberaliai naudojama kalinių kankinimo taktika verčia įtariamuosius prisipažinti dėl visų tikrų ar tariamų nusikaltimų. Analitikai taip pat kvestionuoja represijas prieš „Musulmonų brolystės“ grupę, nes, anot jų, represijos tik dar labiau stiprina grupuotę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Singapūras

Singapūras, kurio 15 proc. gyventojų sudaro musulmonai, gali didžiuotis sėkme kovoje su regioninėmis teroristų grupuotėmis tokiomis kaip su Al-Qaeda siejama „Jemaah Islamiyah“. Sėkmę garantuoja geras specialiųjų pajėgų darbas bei protinga reabilitacijos programa. Po rugsėjo 11 dienos Singapūras itin sugriežtino kovą su teroristinių grupuočių finansavimu, o neseniai suteikė armijai plačius įgaliojimus šalies viduje persekioti terorizmu įtariamus asmenis. Tačiau Singapūro taktika neapsiriboja vien jėgos naudojimu. Nuo 2003 metų Vyriausybė įgyvendina įtariamų teroristų reabilitacijos programą. JAV jau kurį laiką studijuoja šią Singapūro politiką kaip galimą alternatyvą savo dabartinei sulaikymo programai.

REKLAMA

2001 metais per vieną iš pagrindinių antiteroristinių operacijų buvo suimta 15 „Jamaah islamiyah‘ kovotojų, kurie planavo teroristinius išpuolius Singapūre. Nuo to laiko suimti maždaug 70 žmonių, iš kurių maždaug trečdalis buvo paleisti po reabilitacijos programos.

Demokratijos šalininkai teigia, kad Singapūro valdžia išpučia teroristų keliamą pavojų tam, kad pateisintų savo autoritarinį valdymo stilių. Policija taip pat sulaukė netikėto smūgio, kai vasarį iš kalėjimo pro vonios langą pabėgo „Jemaah Islamiyah“ kovotojas.



Rusija

REKLAMA

1999 tuometis prezidentas Borisas Jelcinas į ministro pirmininko postą paskyrė iki tol mažai žinomą politiką Vladimirą Putiną, kuris netruko susidoroti su sukilimu Čečėnijoje. Nuo to laiko antiteroristinės kampanijos buvo viena iš V. Putino valdymo žymių. Rusija negailestingai susidorojo su sukilimu Čečėnijoje ir tuo metu, kai tiesiogiai nekovojo su sukilėliais, ji veikė išvien su jais. Buvęs sukilėlis Ramzanas Kadyrovas paskirtas Čečėnijos prezidentu ir nuožmios prievartos dėka ši respublika šiuo metu yra taiki. Su terorizmu Rusija kovoja net negailėdama civilių aukų.

REKLAMA
REKLAMA

2002 metais čečėnų sukilėliai užgrobė Maskvos teatrą, o specialiosios pajėgos į pastato ventiliaciją pripurškė neaiškių dujų bei šturmavo salę. Per operaciją žuvo visi teroristai bei šimtai įkaitais laikytų civilių.

Nors Rusijai didžiąja dalimi ir pavyko nuraminti Čečėniją, kaimyninės Dagestano bei Šiaurės Osetijos teritorijos vis dar yra puikus prieglobstis teroristams. Vyriausybė buvo itin aršiai kritikuojama dėl įkaitų vadavimų operacijų Nord-Ost teatre bei Beslano mokykloje. Per šias operacijas žuvo šimtai teroristų įkaitais laikytų civilių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų