Nerandate automobilio raktelių? Pamirštate ką turite nusipirkti parduotuvėje? Negalite atsiminti asmeninio trenerio, sudominusio jus sporto klube, vardo? Jūs ne viena. Visi kartais kažką užmirštame. Žinoma, atminties netekimas neturėtų būti žiūrimas pro pirštus – tai rimtas dalykas. Nors nėra jokių garantijų kalbant apie atminties silpnėjimą ar demenciją, atmintį lavinančios gudrybės gali būti labai naudingos. Apsvarstykite šiuos 7 būdus paaštrinti atmintį – ir sužinokite kada ateina laikas kreiptis pagalbos.
1. Būkite protiškai aktyvi
Taip kaip fizinis aktyvumas padeda palaikyti gerą kūno formą ir fizinį pasirengimą, protiškai stimuliuojantys užsiėmimai padeda palaikyti gerą smegenų būklę – ir galbūt netgi atbaidyti atminties prastėjimą. Spręskite kryžiažodžius. Perskaitykite tą laikraščio skiltį, kurią paprastai praleidžiate. Vairuodami keikite įprastą savo trąsa alternatyviais keliais. Mokykitės groti kokiu nors muzikos instrumentu. Pasisiūlykite savanoriu vietinėje mokykloje ar bendruomeninėje organizacijoje.
2. Reguliariai bendraukite su žmonėmis
Bendravimas padeda atremti depresiją ir stresą, kurie savo ruožtu galėtų neabejotinai prisidėti prie dalykų, skatinančių atminties netekimą. Ieškokite kiekvienos galimybės susitikti su mylimais žmonėmis, draugais ir kitais – ypač jei gyvenate viena. Kai esate kviečiama kartu papietauti ar dalyvauti renginyje, nedelskite!
3. Sudėliokite viską į vietas
Daug didesnė tikimybė, kad imsite kažką užmiršti atsiranda tada, kai jūsų namai užgriozdinti nereikalingais daiktais ir netvarkingi, o jūsų užrašuose siaučia chaosas. Susirašykite visas savo užduotis, susitikimus ir kitus įvykius specialioje užrašų knygelėje, kalendoriuje ar elektroninėje užrašinėje. Galite netgi ištarti garsiai kiekvieną punktą kai užrašote jį ant popieriaus – taip padėsite šiems dalykams užsifiksuoti jūsų atmintyje. Savo užduočių sąrašą paverskite nuolat naudojamu ir dabartinės svarbos, išbraukite punktus, kuriuos jau atlikote. Paskirkite atskirą vietą, kur laikysite savo piniginę, raktus ir kitus būtiniausius daiktus.
4. Susikaupkite
Apribokite dėmesį blaškančius dalykus ir nebandykite atlikti per didelį skaičių darbų tuo pačiu metu. Jei pilnai susikoncentruosite ties informacija, kurią bandote įsiminti, atsiras daug didesnė tikimybė, kad sugebėsite tą informaciją atgaminti savo atmintyje praėjus kažkuriam laikui. Dar vienas būdas padėti sau atsiminti yra kuriant asociacijas, kurios susietų dalykus, kuriuos norite išlaikyti savo atmintyje, su jūsų mėgstama daina ar kitu gerai žinomu dalyku.
5. Sveikai maitinkitės
Mityba, subalansuota palaikyti sveiką širdį, gali būti lygiai tokia pat naudinga ir jūsų smegenims. Atkreipkite dėmesį į vaisių, daržovių ir nesmulkintų grūdų svarbą mitybos grandinėje. Rinkitės žemo riebumo proteino šaltinius, tokius kaip žuvis, liesa mėsa ir vištiena be odos. Svarbu yra ir tai, ką geriate. Nepakankamas išgeriamo vandens kiekis, ar per didelis kiekis alkoholio gali nuvesti link sumišimo ir atminties netekimo.
6. Įtraukite fizinį aktyvumą į savo rutiną
Fizinis aktyvumas pagreitina kraujotaką visame organizme, neišskiriant ir smegenų. Tai gali padėti palaikyti aštrią atmintį. Sveikatos ir Žmogaus Paslaugų Departamentas rekomenduoja daugumai sveikų suaugusiųjų užsiimti mažiausiai 150 minučių per savaitę trunkančiais nuosaikiais aerobikos užsiėmimais (pavyzdžiui, greitas ėjimas) arba 75 minutes trunkančiais didelio aktyvumo aerobiniais užsiėmimais (pavyzdžiui, bėgiojimas), palankiausia – išdėstytais per visą savaitės laikotarpį. Jei neturite pakankamai laiko užsiimti pilnomis treniruotėmis, įterpkite keletą 10 minučių pasivaikščiojimus į savo dienos planą.
7. Valdykite chroniškas sveikatos problemas
Vadovaukitės gydytojo nurodymais esant tokiems negalavimams kaip diabetas, aukštas kraujospūdis arba depresija. Kuo labiau rūpinsitės savimi, tuo geresnė bus jūsų atmintis. Taip pat, reguliariai aptarkite visus vartojamus vaistus su savo gydytoju. Įvairūs vaistai gali paveikti jūsų atmintį.
Kada kreiptis pagalbos dėl atminties blogėjimo
Jei esate susirūpinusi dėl savo atminties būklės – ypač jei tai neigiamai veikia jūsų sugebėjimą atlikti įprastą kasdienę veiklą – pasikonsultuokite su savo gydytoju. Jis/ji greičiausiai atliks medicininę apžiūrą, patikrins jūsų atmintį ir problemos sprendimo įgūdžius. Kartais reikalingi ir papildomi tyrimai. Gydymas priklausys nuo to, kas neigiamai veikia jūsų atmintį.