„Gerbiami verslo atstovai, prašau jūsų ir kviečiu papildomai prisidėti prie krašto gynybos finansavimo. Dabar, kai to gyvybiškai reikia mūsų visų valstybei, ir jūs tai galite padaryti“, – šeštadienį per LSDP konferenciją Vilniuje sakė politikė.
„Jeigu ne jūs, tai tada kas? Žmonės, kurie gyvena nuo algos iki algos, nuo pensijos iki pensijos? Tai jiems reikia padidinti mokesčius? Taip, be jokios abejonės, turėsime prisidėti visi. Suprantu tenkančią ir teksiančią naštą. Bet būtent verslo parama yra gyvybiškai būtina“, – teigė V. Blinkevičiūtė.
Ragino palaikyti naujo gynybos pajamų šaltinį
Socialdemokratų lyderė gyventojus ragino palaikyti ir naujo gynybos pajamų šaltinio – gynybos obligacijų – išleidimą.
„Mes tikrai tikime – net neabejojame – mūsų piliečių sąmoningumu ir patriotiškumu. Atkreipiu dėmesį, mes kviečiame prisidėti savanoriškai tų, kurie gali tai padaryti, kurie turi atliekamų pinigų, ir kurie gali ir nori investuoti į savo krašto saugumą“, – sakė V. Blinkevičiūtė.
„Beje ir kitos politinės partijos palaiko šią mūsų, socialdemokratų, idėją. Dabar reikia Vyriausybės politinės valios tai įgyvendinti“, – pridūrė ji.
Pirmadienį per premjerės Ingridos Šimonytės iniciatyva vykusį susitikimą su politikais, verslo ir darbuotojų atstovais aptartos alternatyvos didinti finansavimą gynybai.
Finansų ministerija pasiūlė penkias alternatyvas: skolinimąsi, pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atotrūkio mažinimą, taip pat galimą trijų mokesčių didinimą – PVM, pelno ir gyventojų pajamų.
„Ir štai žiūrėkit, konservatoriai, prieš pat rinkimus, kviečia kalbėtis (...) dėl Lietuvos gynybai reikalingo finansavimo. Bet, ar jums neatrodo, kad visa tai jau turės spręsti nauja Vyriausybė?“, – teigė socialdemokratų pirmininkė.
„Dėl pačių konservatorių siūlymų pagrįstumo čia būtų atskiras klausimas. Turime rimtų abejonių mes, turi jų ir ekspertai, kariškiai“, – kalbėjo V. Blinkevičiūtė.
Ji pakartojo vieną LSDP pasiūlymų papildomam gynybos finansavimui – padidinti šiuo metu 15 proc. siekiantį visuotinį juridinių asmenų pelno mokestį.
Vyriausybė žada konkretesnius siūlymus gynybos finansavimui didinti pradėti rengti po mėnesio.
Pasak I. Šimonytės, iki 2030 metų krašto apsaugai vidutiniškai papildomai reikėtų skirti 0,7 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) kasmet, o vėliau papildomų asignavimų suma turėtų siekti apie 0,4 proc. BVP.
Šiuo metu finansavimas gynybai siekia 2,71 proc. BVP, tačiau kitąmet baigs galioti prievolė bankams mokėti solidarumo įnašą, o įprastas biudžetinis gynybos finansavimas siekia 2,52 proc. BVP.