JAV valstybės sekretorius Antony‘is Blinkenas, kuris priėmė savo kolegę iš Meksikos Alicią Barceną praėjus vos trims savaitėms po jo paties vizito Meksikoje, pareiškė, kad abi pusės nuo tada pasiekė „daug pažangos“.
A. Blinkenas žurnalistams sakė, kad pastangoms „sumažinti precedento neturintį neteisėtos migracijos antplūdį“ turėtų būti palankus neseniai įvykęs socialdemokrato Bernardo Arevalo prisaikdinimas Gvatemalos prezidentu – iš šios šalies kilę daugybė šiaurės kryptimi keliaujančių migrantų.
„Mes toliau bendradarbiausime... kad galėtume rasti regioninius sprendimus istoriniams iššūkiams, su kuriais susiduriame“, – nurodė jis.
JAV prezidentas Joe Bidenas stengiasi užimti tvirtą poziciją imigracijos klausimu, Kongreso respublikonams reikalaujant imtis daugiau veiksmų migrantų antplūdžiui pažaboti. Jie kaip svertą naudoja grasinimus nutraukti JAV paramą Rusijos užpultai Ukrainai.
J. Bidenas sutinka, kad JAV imigracijos sistema yra „sugedusi“, ir sako, jog yra pasirengęs nusileisti kontrolės prie pietinės sienos sugriežtinimo klausimu.
Tačiau nėra aišku, ar Atstovų Rūmus kontroliuojantys dešiniojo sparno respublikonai leisis į kompromisus dėl griežtosios linijos šalininkų iškeltų reikalavimų.
Buvęs prezidentas Donaldas Trumpas, kuris tikisi lapkritį atkeršyti už savo pralaimėjimą J. Bidenui 2020 m., savo rinkimų kampanijos metu dažnai naudoja prieš imigraciją nukreiptus argumentus ir tvirtina, kad atvykėliai „nuodija mūsų šalies kraują“.
A. Blinkenas per savo vizitą Meksikoje gruodžio 27 d. susitiko su prezidentu Andresu Manueliu Lopezu Obradoru, kuris vėliau pareiškė, kad buvo pasiekti „svarbūs susitarimai“.
Meksikoje šiemet taip pat bus rengiami prezidento ir vietos valdžios rinkimai.
Nemanoma, kad po penktadienį Valstybės departamente surengtos sesijos bus paskelbta kokių nors oficialių pranešimų, susijusių su politika.
Pokalbiuose taip pat dalyvavo JAV vidaus saugumo sekretorius Alejandro Mayorkasas ir J. Bideno patarėja vidaus saugumo klausimais Liz Sherwood-Randall.
JAV ir Meksikos pareigūnai, be kita ko, turėjo aptarti tai, „kas veikia, kaip galime prisitaikyti“, žurnalistams su anonimiškumo sąlyga sakė vienas aukšto rango administracijos pareigūnas.
Penktadienį surengtose derybose taip pat buvo numatyta aptarti padėtį Gvatemaloje ir Darjeno džiunglėse tarp Kolumbijos ir Panamos, kuriose šiaurės kryptimi keliaujantys migrantai susiduria su pavojingomis sąlygomis, tvirtino JAV pareigūnas.
Panamos vyriausybės duomenimis, praėjusiais metais Darjeno džiungles pakeliui į JAV kirto rekordiškai daug – 520 tūkst. migrantų, įskaitant 120 tūkst. nepilnamečių.
Nereguliuojama migracija į JAV praėjusiais metais pasiekė rekordinį lygį.
JAV pasienio policijos skaičiavimu, nuo 2022 m. spalio iki 2023 m. rugsėjo sieną iš Meksikos į JAV kirto beveik 2,5 mln. migrantų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!