• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rita ŽADEIKYTĖ

Vien per Jonines Lietuva neteko keliolikos žmonių: žuvo keliuose, nuskendo. Pagrindinė priežastis – alkoholis. Ar išmoksime švęsti blaiviai? „Naisių vasaros" festivalio mecenatas Ramūnas Karbauskis organizuoja vienintelį Lietuvoje festivalį be alkoholio. Tautodailininkas Albertas Martinaitis per Rasų šventę tam, kas išpils į šventę atsineštą alkoholį, žadėjo pagaminti kankles. Šiaulietis Donatas Gulbinas ėmėsi organizuoti bėgimą už blaivią ir sveiką Lietuvą.

Vienintelis – be alkoholio

Tūkstančiai žmonių iš visos Lietuvos jau tris vasaras susitiko, bendravo, linksminosi „Naisių vasaros" festivalyje be alkoholio.

„Esu abstinentas nuo gimimo, niekada nesu paragavęs alkoholio. Aš puikiai suprantu, kad be alkoholio galima linksmintis, nes aš taip gyvenu visą gyvenimą ir man gana neblogai sekasi“, – pasakoja R. Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA

Festivalio be alkoholio sumanytojas sako supykęs, kad kaimas nuolatos yra žeminamas. „Iš kaimo tyčiojamasi, neva, čia visi prasigėrę, kaimas išmirs... O situacija yra tokia, kad ir mieste, ir kaime lygiai taip pat žmonės geria arba sugeba negerti. Todėl vienintelis Lietuvos festivalis be alkoholio vyksta kaime, – sako festivalio organizatorius ir rėmėjas. – Iš visos Lietuvos žmonės važiuoja į Naisius, norėdami praleisti laiką blaivioje aplinkoje. O po kiekvienos miesto šventės pakanka pasiimti rytinį laikraštį ir ten visada rasi parašyta, kad alkoholis ir kraujas liejosi laisvai“.

REKLAMA

Ateinantį savaitgalį blaivus „Naisių vasaros" festivalis vyks ketvirtą kartą.

Girtam būti nebepatogu

R. Karbauskis mano, kad riba tarp adekvatumo ir agresyvumo, pavartojus alkoholio, yra labai plonytė. Todėl visi, kurie bent užuodžiami pavartoję alkoholio, yra šalinami iš festivalio – šį darbą dirba apie šimtas festivalio savanorių, daugiausia – Naisių jaunimas.

„Žinau Naisių žmonių, kurie mėgsta išgerti, bet kaip smagu matyti, kad į festivalį ateina apsirėdęs kostiumu, su „šlipsu“ ir su žmona už parankės, su vaikais. Juk vaikams girtas tėvas jau yra rutina, o jie prisimins blaivų tėvą, einantį į šventę“, – neslepia džiaugsmo R. Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA

Per penketą metų, kai Naisiuose prasidėjo aktyvus kultūrinis gyvenimas, kaimo žmonių elgsena labai pasikeitė.

„Nesakau, kad daugelis metė gerti, bet daugeliui išgėrusiems pasirodyti viešai Naisiuose jau gėda“, – pasakoja R. Karbauskis. Jis matęs ne kartą, kaip išgeriantys nuo parduotuvės namo eina pakampiais, o dar prieš penkerius metus jie gėrė viešai.

R. Karbauskis yra nutraukęs sutartį su vienu žinomu aktoriumi ir režisieriumi, dirbusiu seriale „Naisių vasara“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Festivalio metu jis buvo išgėręs. Prodiuseriui pasakiau, kad šito žmogaus daugiau matyti kūrybinėje grupėje nenoriu ir kitą sezoną jis „Naisių vasaroje“ jau nebedirbo“, – pasakojo R. Karbauskis.

Šventė alkoholikams

R. Karbauskis prieš Europos krepšinio čempionatą Lietuvoje kalbėjosi su didžiausiais krepšinio rėmėjais, kodėl jie remia alkoholizmą, o ne kultūrą.

„Jie turėtų remti renginius, kuriuose nėra alkoholio, o jie remia tai, kas yra šventė alkoholio mėgėjams. Į krepšinio varžybas juk be puslitrio alaus turbūt jau sunku, nepatogu eiti“, – ironizavo R. Karbauskis.

REKLAMA

Blogiausia, kad vaikai mato savo tėvus, kurie net sporto varžybų nebegali žiūrėti be alkoholio.

„Vaikai mėgdžioja tėvus anksti pradėdami rūkyti ir gerti, nes mano, kad tai vyriškumo požymiai. O kas vaikams pasakys, kad tai veda į degradaciją?“ – klausė R. Karbauskis.

250 blaivių jaunuolių

Su R. Karbauskiu kalbėjomės, kai jis 17 kartą buvo Dengtiltyje (Šiaulių rajonas) rengiamos kasmetės jaunimo stovyklos organizatoriumi ir vadovu.

Šiemet į stovyklą atvažiavo 250 14–18 metų jaunuolių.

„Dėl alkoholio problemų per 17 metų iš stovyklos tėvams išsiunčiau gal tik iki dešimties vaikų“, – skaičiavo R. Karbauskis.

REKLAMA

Prieš stovyklą jis pasikalba su jaunimu ir apie alkoholį. Auklėja savo pavyzdžiu: „Aš jaunimui sakau, kad mano gyvenimas sėkmingas dėl to, kad aš nevartoju alkoholio. Turiu daug laiko daryti darbus ir kažką pasiekti gyvenime. Jaunimui tai daro įspūdį“.

Neseniai R. Karbauskis su muzikantu Andriumi Mamontovu įsteigė labdaros ir paramos fondą „Švieskime vaikus“. Pirmasis fondo projektas – vaikų literatūros leidyba.

Blaivios Rasos

Etnokultūrininkas, tautodailininkas Albertas Martinaitis, vienas iš Rasų, švenčiamų ant Gordų (Kelmės rajonas) kalno jau dvidešimt ketverius metus, pradininkas šiemet pakvietė viešai išpilti alkoholį, jei kas atsinešė į šventę. Už tai žadėjo pagaminti ir padovanoti kankles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pernai mačiau, kaip atėjo žmonės su buteliuku ir galvojo šventės organizatorius pamaloninti – pavaišinti. Tie žmonės elgėsi stereotipiškai – taip, kaip įprasta Lietuvoje švenčiant Jonines, – sakė A. Martinaitis. – Kad ir šiemet tas pats nepasikartotų, perspėjau, kad geriau išpiltų“.

Savaime į Gordų kalne švenčiamas Rasas atėjo tradicija nešvęsti išgėrus „ant drąsos“.

„Rasų šventė prasideda jau tada, kai susirinkusieji pradeda galvoti, kaip sukrauti laužą, iš kur gauti malkų. Panos žiūri, kaip jaunuoliai velka stambius rąstus ir krauna laužą. Bendras veikimas vardan šventės sėkmės jau ir yra šventė. Blaivybės idėją visomis išgalėmis stengiamės palaikyti“, – pasakojo A. Martinaitis.

REKLAMA

Girtos mirtys

„Prieš keletą metų, skelbiant Jonines laisvadieniu, kažkas pareikalavo, kad Joninės lietųsi laisvai. Niekam neįdomu, ar kažkas pasigėręs nuskęs, užsimuš prie vairo“, – mano A. Martinaitis.

Girtomis šventėmis, kasmet nusinešančiomis į kapus vis daugiau žmonių, A. Martinaitis vadina ir šimtadienius, abiturientų išleistuves.

„Mes nuščiūvame prieš tokias šventes – kas kitas iš jaunų žmonių bus palaidotas? Papuolę į laukinę aplinką jauni žmonės paragauja tiek, kiek nereikia, to, ko nereikia, norėdami tapti pilnaverčiu girtos gaujos nariu, – sakė A. Martinaitis. – Pastebiu, kad mūsų vaikai jau neturi galimybių subręsti kaip vyrai, atsakingi už savo poelgius, neparagavę alkoholio.“

REKLAMA

A. Martinaitis dar nepamiršo tų laikų, kai pats gerdavo alų ir rūkydavo. Nepamiršo ir to, kiek pinigų paimdavo nuo šeimos ir atiduodavo už savo silpnybę.

Bėgimas – už blaivius žmones

Pirmąjį birželio penktadienį 18 valandą Šiaulių pėsčiųjų bulvaru, norėdami atkreipti dėmesį, kad alkoholis žudo tautą ir žmogų, bėgo apie 20 šiauliečių. Juos subūrė šiaulietis, Karinių oro pajėgų aviacijos bazės ugniagesys gelbėtojas trisdešimt trejų metų Donatas Gulbinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyras pasiryžęs kiekvieno mėnesio pirmąjį penktadienį 18 valandą sukviesti visus į bėgimą už blaivią ir sveiką Lietuvą, už blaivius ir sveikus žmones.

„Tai buvo noras pasakyti: pasižiūrėkim, kaip nuo alkoholio žūsta, degraduoja žmonės“, – bėgimo tikslą apibūdino D. Gulbinas.

Jis norėjo, kad Šiauliai neatsiliktų nuo kitų miestų, kur tokios akcijos taip pat vyksta.

„Tarsi Šiauliuose niekas negeria, ir nėra alkoholizmo problemų... Kalbėjomės su žmona Laimute, kodėl niekas nesiima organizuoti tokių bėgimų. Žmona man ir sako: „Imk ir daryk. Kodėl kažkas kitas, o ne tu?“, – prisimena padrąsinimą Donatas.

REKLAMA

Atsiranda bendraminčių

Apie bėgimą žinutes Donatas platino internete, mieste pats kabino plakatus.

„Pirmiausia kreipiausi į Savivaldybės sveikatos biurą, nes juk jie atsakingi už sveiką miestą. Padėti neatsisakė“, – džiaugėsi Donatas.

Donato manymu, 20 žmonių, atėjusių bėgti – labai daug.

„Net jeigu kaskart prisijungs nors po vieną ar du žmones, ir tai bus daug. Tie, kurie prisijungs, yra blaivūs. Kuo daugiau blaivių žmonių – tuo geriau. Pasirodo, užtenka vieno blaivaus žmogaus, su gera idėja, kad paskui jį eitų dar dvidešimt“, – sakė Donatas.

REKLAMA

Donatas visiems, atėjusiems į pirmąjį bėgimą Šiauliuose už blaivią ir sveiką Lietuvą, padovanojo akcijos marškinėlius, kuriuos nupirko už savo pinigus.

„Apie 200 litų... Man jų visai negaila. Kai pagalvoju, kiek pinigų išmečiau į šiukšlyną, kai gėriau ir rūkiau“, – skaičiuoja Donatas.

Marškinėlius gaminusi reklamos agentūra „Gorila“ iš Donato paėmė pusę jų vertės – taip norėjo prisidėti prie idėjos.

Kita reklamos agentūra „Yzi“ veltui pagamino ženkliukų ir plakatų Prie akcijos rengimo prisidėjo ir sporto klubas „S-Sportas“ bei jo vadovas Svajūnas Ambrazas.

REKLAMA
REKLAMA

Pats išblaivėjo – nori padėti kitiems

Donatas prisipažįsta pats mėgęs vakarėlius ir galėdavęs gerti nors ir tris dienas iš eilės. Treji metai – jis visiškai nebevartoja alkoholio.

„Vieną dieną supratau, kad alkoholis ardo šeimą, mane ir mano sveikatą. Dėl alkoholio kyla problemų darbe. Tampi nekultūringu žmogumi. Pirmiausia mečiau cigaretes. Kitas žingsnis buvo alkoholis“, – prisimena Donatas.

Donatas įsitikinęs, kad žmones privalu šviesti, mokyti savo pavyzdžiu mesti alkoholį.

Vyras pasakoja tapęs tarsi kitu žmogumi, kai visiškai metė gerti: „Įvyko fizinis ir proto nušvitimas. Visai kitaip pradeda veikti sąmonė. Reikia pagaliau atsimerkti ir nugalėti tabako, alkoholio pramonę, kuri Lietuvos žmones pradeda žudyti dar nuo vaikystės“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų