80 tūkstančių litų – narkomanų kvaišalams bei švirkštams ir tik tūkstantis litų likimo nuskriaustiems vaikams. Tokius prioritetus demonstruoja Šiaulių miesto valdžia, dalydama miestiečių sveikatai skirtus pinigus. Be to paaiškėjo, kad visus pinigus „įsisavinti“ reikės per mėnesį, tad miesto narkomanai vartysis tikroje kvaišalų ir švirkštų jūroje.
Metus nesugebėjo paskirstyti pinigų
Šią savaitę speciali Savivaldybės komisija suskato viešosioms, biudžetinėms įstaigoms ir visuomeninėms organizacijoms dalyti visuomenės sveikatinimui skirtus pinigus. Dalis lėšų įplaukė iš Aplinkos apsaugos fondo, dalis pinigų pervesta iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Nes suabejota, ar likus pusantro mėnesio iki metų pabaigos bus galima įvykdyti programas, kurios turėjo būti vykdomos visus metus.
Tuo, kad tik dabar pradėti skirstyti pinigai, piktinasi gydytoja, Šiaulių miesto tarybos Sveikatos ir socialinės rūpybos komiteto narė Elena Mockuvienė. Pirmą kartą komisija buvo susirinkusi praėjusią gegužę. Tačiau po to posėdžiai, anot medikės, buvo vis atidėliojami, kol priartėjo metų galas. E. Mockuvienės žodžiais, numatytų programų per likusį iki metų pabaigos laiką organizacijos tikrai nespės įgyvendinti.
Nuskriausti nuskriaustieji
Ne mažiau nei vilkinimas E. Mockuvienę papiktino Savivaldybėje taikomi prioritetai. Pavyzdžiui, širdininkų, sergančiųjų Parkinsono liga draugijos šiemet negavo nė lito. Vaikus su proto negalia globojantis „Šaltinis“ muzikos terapijai prašė devynių tūkstančių, tačiau tegavo tūkstantį litų.
„Ačiū bent jau už tai“, - sako „Šaltinio“ direktoriaus pavaduotoja, Šiaulių miesto tarybos narė Virginija Račienė. Vaikų globos įstaiga yra įsirengusi muzikos ir spalvų terapijos kabinetą. V. Račienės žodžiais, globos namuose auga proto negalią turintys vaikai, iš kurių didelė dalis – visiški našlaičiai. Muzikos terapija vaikams padeda atsipalaiduoti, ramina.
Įstaigos direktoriaus pavaduotoja V. Račienė sako, jog už prašytus pinigus ketinta samdyti vienintelį Šiauliuose licencijuotą muzikos terapijos specialistą. Kadangi pinigų negauta, o specialaus etato nėra, socialiniai darbuotojai prašys labdaros būdu juos apmokyti. „Mokysimės, tačiau aukštos kokybės paslaugos tikrai negalėsime suteikti“, - apgailestauja V. Račienė.
Kvaišalais lepins narkomanus
„Atmesta apie aštuoniasdešimt projektų. Gal tarp jų yra labai naudingų šiauliečiams, tačiau administracija su jais nesupažindino“, - sakė E. Mockuvienė. Jos žodžiais, komisija rinksis dar kartą.
Anot politikės, esama ir tikrai abejotinų programų. Pavyzdžiui – švirkštų dalijimui ir vadinamajai „Žemo slenksčio“ programai. Pastaroji kitaip dar vadinama metadono programa. Registruoti narkomanai turi galimybę ateiti į Psichikos sveikatos centrą ir gauti „dozę“ kvaišalų – metadono.
„Ta programa seniausiai sukritikuota, nes narkomanai neatpranta nuo kvaišalų. Matytumėte, kokiomis stiklinėmis akimis jie išeina“, - pinigų lengva ranka dalybomis piktinasi E. Mockuvienė. Jos žodžiais, net ir skirtus pinigus šiemet vargu ar pavyks įsisavinti.
Po trigubą „dozę“ ir 7 švirkštus
O jeigu pinigus ir pavyks „įsisavinti“, tai miesto narkomanai maudysis metadono jūrose ir švirkštais apsirūpins keleriems metams į priekį.
Kol bus paskirstyti pinigai, surengti viešieji pirkimai, ateis gruodžio mėnuo. Net jeigu programos autoriai „suksis“ it vilkeliai, per dieną vienam registruotam narkomanui vidutiniškai teks po septynis švirkštus. Jeigu sakoma, kad maitintis sveika penkis kartus per dieną, tai narkomanams tektų svaigintis dar dažniau – septynis.
Tačiau po septynis kartus kasdien pavartoję juodojoje rinkoje įsigytų kvaišalų jie dar turės galimybę pasinaudoti „nemokamais pietumis“ - legaliais kvaišalais. Paros metadono dozė vidutiniškai kainuoja apie tris litus. Oficialiai Šiauliuose registruotam statistiniam narkomanui per dieną teks maždaug trijų parų dozė. Ir tai, jeigu kasdien ateis visi keli šimtai narkomanų, kas, žinoma, nerealu.
Švirkštų dalybos nepasiteisino
Prieš kelerius metus Šiauliuose buvo kilęs skandalas ir švirkštų dalijimo programa – sustabdyta. Tuometiniam Šiaulių miesto tarybos Kontrolės komitetui, kuriam vadovavo gydytojas Gintaras Karalevičius, kilo įtarimų, ar pinigai naudojami pagal paskirtį ir efektyviai.
Kilo ir įtarimų, ar apskritai švirkštai yra išdalijami narkomanams, kadangi apskaitos nėra.
Buvo atliktas patikrinimas ir paaiškėjo, kad lėšos iš tiesų naudojamos neefektyviai. Švirkštų dalijimo programa buvo sustabdyta. Tačiau dabar – ir vėl atnaujinta.
Mykolas Deikus