[papildyta 12:29] Seimas priėmė biudžeto įstatymo projektą. Iš 134 balsavusių Seimo narių, už projektą balsavo 103 Seimo nariai, prieš - 2, o 28 susilaikė. Darbo partijos frakcijos nariai, antradienį per svarstymo stadiją balsavę prieš biudžeto įstatymo projektą arba susilaikę, šiandien balsavo už.
Tiesa, per balsavimą susilaikė Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovai ir 12 konservatorių. Antradienį po svarstymo visi konservatoriai balsavo už biudžeto įstatymo projektą ir tik jų balsų dėka projektui buvo pritarta.
Balsavimą pagal frakcijas galima pamatyti paspaudus šią nuorodą.
Po balsavimo Kęstutis Daukšys buvusios vyriausybės priimtą biudžetą prilygino suknelei: "Džiaugiuosi, kad priėmėm, nors panelė nauja, o suknelė sena, šiek tiek persiūta".
Kadangi balsavimas buvo pakankamai vieningas, įstatymo projektą palaikė ne tik valdantieji, salėje pasigirdo nuomonių, kad Seime nėra opozicijos.
Finansų ministras: nedrįsčiau tvirtinti, kad kiti metai bus sotesni
Po biudžeto įstatymo priėmimo, paklausus finansų ministro Rimanto Šadžiaus, kam kiti metai bus sotesni, o kam reikės pasiveržti, jis tikino, kad veržtis diržų iš esmės daugiau kaip ir nebereikės niekam, tačiau nedrįso tvirtinti, kad kiti metai bus sotesni.
“Nes iš tikrųjų valstybės tarnautojų atlyginimai yra įšaldyti, MMA mums pavyko suplanuoti lėšas padidinimui ir Trišalės tarybos teikimu šitą sprendimą yra priėmusi, t.y. mažiausias algas gaunantiems žmonėms vis tik pasikompensavo tai, kas buvo suryta infliacijos per tuos metus, bet iš esmės finansinių problemų, ir dirbančiųjų viešajame sektoriuje, ir savivaldybių, ir švietimo, sveikatos sistemos, socialinių pašalpų gavėjų kaip ir nelabai sumažėjo, nes kol kas nepasiruošę visas tas problemas išspręsti”, - tikino jis.
Pradėjus biudžeto įstatymo projekto priėmimą, finansų ministras Rimantas Šadžius teigė, kad vakar Vyriausybės posėdyje buvo įregistruotos visos pataisos po svarstymo ir buvo priimti sprendimai, kam pritarti, o kam ne. Šiuo metu Seimas balsuoja už įvairius parlamentarų pasiūlymus.
Buvo nuspręsta nepritarti Antano Matulo siūlymui didinti akcizus alkoholiniams gėrimams, kadangi infliacijai sumažinus kainas, pradėjo didėti suvartojamo alkoholio kiekis.
Daugelis politikų atsiėmė savo siūlymus, siekdami sutaupyti laiko, o tie, kurie pasiūlymus vis dėlto teikė ir už juos buvo balsuojama, nesulaukė kolegų palaikymo. Apskritai svarstant įvairius pasiūlymus, kuriais buvo siekiama papildyti biudžeto projektą, posėdžių salėje buvo tik apie pusę parlamentarų. Daugelis tuo metu tiesiog laiką leido Seimo valgykloje.
G. Steponavičius: naujai valdančiajai daugumai nerūpi ikimokyklinio amžiaus vaikų auklėtojai
2013 metais gali mažėti ikimokyklinio amžiaus vaikų mokytojų atlyginimai. Šiandien Seimas, spaudžiant naujos sudėties Vyriausybei, nepritarė liberalo Gintaro Steponavičiaus pasiūlymui valstybės biudžete numatyti specialią 16,7 milijono litų dotaciją savivaldybėms, skirtą ikimokyklinio ugdymo krepšeliui finansuoti.
G. Steponavičiaus teigimu, dotacija buvo būtina, nes nuo 2012 m. rugsėjo 1 d. ikimokyklinio ugdymo įstaigos sulaukė net 6258 mokinių daugiau nei pernai. Apskritai visų šalies moksleivių skaičius sumažėjo 18 286, atsižvelgiant į tai 2013 m. asignavimai mokinio krepšeliui numatyti 83,3 mln. Lt mažesni nei 2012 metais.
„Nesuprantu, kodėl nauja valdančioji dauguma ir Vyriausybė rodo entuziazmą skubiai didinti minimalų atlygį Lietuvoje, bet tuo pačiu nesuvokia aiškios būtinybės skirti papildomą finansavimą ikimokyklinių įstaigų pedagogams. Auklėtojų atlyginimai yra gana kuklūs, o dabar iškilo grėsmė, kad savivaldybėms nesulaukus papildomos finansinės injekcijos 2013 metais jų algos sumažės“, – teigė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojas G. Steponavičius.
Pagal įstatymo projektą, kitų metų valstybės biudžeto pajamos kartu su Europos sąjungos (ES) sudarys 25,696 mlrd. litų, be ES pinigų biudžetą sudarytų 18,15 mlrd. litų.
Valstybės biudžeto asignavimai išlaidoms ir turtui įsigyti sudarys 26,436 mlrd. Lt.
2013 m. valstybės biudžeto asignavimai viršija pajamas 740 mln. Lt, deficitas sudarys 0,6 proc. BVP, o planuojamas 2013 m. visų viešųjų finansų deficitas – apie 2,5 proc. BVP. Pagal planą, šių, 2012 metų viešųjų finansų deficitas neviršys 3 proc. BVP.
Svarstomame patobulintame įstatymo projekte Vyriausybė siūlo padidinti valstybės biudžeto asignavimus 66,3 mln. litų, iš kurių beveik 62 mln. litų sudaro asignavimai, kuriuos siūloma skirti MMA padidinti iki 1 tūkst. litų; 1,6 mln. litų - Vyriausiajai rinkimų komisijai (pakartotiniams rinkimams į Seimą organizuoti); beveik 0,9 mln. litų - Lietuvos apeliaciniam teismui (dėl didelio darbo krūvio naujoms teisėjų padėjėjų pareigybėms steigti); 0,7 mln. litų - Energetikos ministerijai (gaunamos iš TEN-E fondo lėšos); 0,6 mln. litų - Seimo kanceliarijai (signatarų rentoms mokėti ir kreditiniams įsiskolinimams dengti); 0,3 mln. litų - Specialiųjų tyrimų tarnybai (pareigūnų valstybinėms pensijoms mokėti); 0,2 mln. litų - Valstybės saugumo departamentui (pareigūnų valstybinėms pensijoms mokėti). Teisės akto projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad dėl siūlymo padidinti minimaliąją mėnesinę algą iki 1000 litų lėšų poreikis sudarys 160 mln. litų, iš kurių apie 62 mln. litų teks valstybės biudžetui, o 98 mln. litų - savivaldybių biudžetams.
Pasak R. Šadžiaus, atsižvelgiant į paskutines makroekonomines prognozes, Vyriausybė taip pat siūlo pakoreguoti ir pajamų planą. 2013 m. valstybės biudžeto akcizų pajamų prognozė mažinama apie 32 mln. litų, pajamų iš PVM prognozė mažinama apie 64,2 mln. litų. Taip pat patobulintame įstatymo projekte pajamų iš dividendų prognozė didinama 17 mln. litų, o iš transporto priemonių mokesčių - 11,5 mln. litų.
Kaip pažymima dokumento aiškinamajame rašte, siekiant, kad minėtas siūlomas išlaidų padidinimas nepažeistų Fiskalinės drausmės įstatymo reikalavimų, t. y. kad 2013 m. asignavimų dydis (neįskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšų), palyginti su 2012 m., nedidėtų daugiau kaip 224 mln. litų, patobulintame įstatymo projekte siūloma sumažinti asignavimus beveik 24 mln. litų.
Naujosios Vyriausybės patobulintame įstatymo projekte 2013 m. valstybės biudžeto pajamos sudaro 25 mlrd. 696 mln. litų, asignavimai išlaidoms ir turtui įsigyti - 26 mlrd. 436 mln. litų (išlaidos ir pajamos nurodytos su Europos Sąjungos ir kitų užsienio šalių finansinės parama). Numatoma, kad asignavimai pajamas viršys 740 mln. litų.
2013 metų nacionalinio biudžeto, kuris apima valstybės ir savivaldybių biudžetus, pajamos (be ES ir kitos paramos lėšų - 7 mlrd. 546 mln. litų) sudarys beveik 21 mlrd. 390 mln. litų, o išlaidos be ES paramos lėšų - 22 mlrd. 130 mln. litų, t. y. beveik 407 mln. litų daugiau nei 2012 metais. Nacionalinio biudžeto išlaidos kitais metais didėja dėl pirmininkavimo ES Tarybai, skolos aptarnavimo (palūkanų mokėjimo), didėjančių įmokų į ES biudžetą ir dėl siūlymo padidinti minimaliąją mėnesinę algą iki 1000 litų nuo 2013 m. sausio 1 d.
Valstybės biudžeto išlaidos be Europos Sąjungos paramos 2013 metais sudarys apie 18 mlrd. 890 mln. litų, pajamos - apie 18 mlrd. 150 mln. litų. Valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams sudarys beveik 3 mlrd. 131,7 mln. litų, bendrosios dotacijos kompensacijos - 194 mln. 7 tūkst. litų.
Daugiausia pajamų 2013 m. numatoma gauti iš pridėtinės vertės mokesčio - 9 mlrd. 291 mln. litų (4,1 proc. daugiau nei pagal patvirtintą 2012 metų planą). Iš gyventojų pajamų mokesčio numatoma gauti 4 mlrd. 282 mln. litų (13,3 proc. daugiau nei 2012 m.). Akcizų kitąmet numatoma surinkti 3 mlrd. 523 mln. litų (4,1 proc. daugiau nei 2012 m.). Iš pelno mokesčio kitąmet planuojama gauti apie 1 mlrd. 281 mln. litų (4,4 proc. daugiau lyginant su 2012 metų planu). Numatoma, kad visos valstybės valdomos įmonės (įskaitant AB bei UAB) į valstybės biudžetą perves apie 214 mln. litų dividendų. Daugiausia grąžos tikimasi iš energetikos ir transporto srities įmonių.