• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tūkstančius metų mąstytojai stebėjosi tobula bičių korio sandara.

Kiekviena korio akelė yra tobulo šešiakampio formos, o jos šešios plonytės vaškinės sienelės ne vien suteikia tvirtumo korio struktūrai, bet ir yra išmaniausias būdas medui laikyti.

REKLAMA
REKLAMA

"Dėl kažkokios geometrinės nuovokos ... (bitės) žino, kad šešiakampės (akelės) yra geriau negu stačiakampės arba trikampės, ir kad jose telpa daugiau medaus, sunaudojant tiek pat statybinės medžiagos", - rašė IV mūsų eros šimtmečio graikų geometras Papas (Pappus) iš Aleksandrijos.

REKLAMA

Evoliucijos teorijos kūrėjui Charlesui Darwinui (Čarlzui Darvinui) bičių korys buvo "absoliučiai tobulas darbo ir vaško ekonomijos" pavyzdys.

Tačiau kaip bitėms tai pavyksta?

Kaip rodo nauja studija, korio akelės iš pradžių būna ne šešiakampės, o apskritos.

Šešiakampėmis jos palaipsniui tampa tolygiai pasiskirstant vaškui, kurį specialios bitės darbininkės įšildo iki lydymuisi artimos temperatūros.

REKLAMA
REKLAMA

Šie prielaidą iškėlė trys mokslininkai iš Didžiosios Britanijos ir Kinijos, vadovaujami Kardifo universiteto tyrėjo Bhushano Karihaloo (Bhušano Karihalu).

Mokslininkai aiškinosi, kas nutinka, kai korius statančios bitės surenka vaško pleiskanėles nuo nektarą ir žiedadulkes renkančių darbininkių kūnų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Karštligiškai darbuodamosi, šios bitės lipdo akeles, išsirikiavusios eilėmis šalia viena kitos ir iš priešingų korio pusių.

Jos suminko pleiskanėles ir prilipdo jas netoli tos vietos, kur jungiasi trys mažyčiais 6 mm skersmens cilindrai.

Darbininkių skleidžiama šiluma ir vaško fizinės savybės atlieka visa kita.

Maždaug 45 laipsnių Celsijaus temperatūroje vaškas labai suminkštėja ir tampa klampia tąsia mase.

REKLAMA

Akelių jungimosi vietoje paviršiaus įtempimo jėga priverčia vašką išsitempti tarsi pienišką karamelę. Sienelės tarp cilindrų jungimosi vietų susilydo, išsitiesina, ir akelės tampa šešiakampės.

Net jeigu bičių korių sandaros paslaptis gali būti paaiškinta fizikos ir matematikos principais, mokslininkai pripažįsta, jog dalis nuopelnų tenka patiems vabzdžiams.

REKLAMA

"Negalime ... ignoruoti, negalime nesistebėti bičių vaidmeniu šiame procese, kaitinant, minkanti ir ploninant vašką tiksliai ten, kuri reikia", - sakoma straipsnyje, kuris buvo paskelbtas Didžiosios Britanijos mokslo žurnale "Journal of the Royal Society Interface".

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų