Biržų policininkams nepavyko narkomanu „pakrikštyti" vyro, kurį, iškvietę į policijos komisariatą, kažkodėl nusprendė patikrinti, ar šis nevartoja kvaišalų.
Rugsėjo pirmąją Biržų rajono apylinkės teisme buvo nagrinėjama byla, kurioje buvo bandoma atsakyti į klausimą, ar galima žmogų kaltinti dėl narkotikų vartojimo, jeigu šis nepakluso policininkų užmačioms jį patikrinti.
Rugpjūčio 19-osios rytą 31 metų biržietis A. T. buvo iškviestas į Biržų policijos komisariatą.
9 valandą vyras prisistatė apklausai, po kurios jam buvo įteiktas oficialus perspėjimas. Po to netikėtai žmogus išgirdo liepimą važiuoti pas medikus pasitikrinti dėl narkotikų vartojimo.
„Ar aš jums atrodau apsvaigęs?„ - klausė pareigūnų A. T. Ir, anot jo, išgirdo atsakymą, kad jie vykdo „trečiojo aukšto“ nurodymą.
Vyras sako supratęs, kad policija iš jo nori pasityčioti, todėl važiuoti pas medikus su pareigūnų palyda jis griežtai atsisakęs.
Biržų rajono apylinkės teismas policiją pamokė, kad įtarimai, jog asmuo yra apsvaigęs nuo narkotikų, turi būti pagrįsti ir visapusiškai įvertinti.
Policininkai surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą dėl narkotinių medžiagų vartojimo. Rugsėjo 1-ąją teismas turėjo spręsti, kokios baudos nusipelnė policininkų sumanymams nepaklusęs žmogus.
Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkė Nida Solovjovienė, susipažinusi su pateikta medžiaga ir išklausiusi kaltinamąjį, netrukus paskelbė verdiktą.
Teismas nusprendė, kad A. T. bausti dėl narkotikų vartojimo pagrindo nėra.
Be administracinio teisės pažeidimo protokolo, Biržų policija teismui buvo pateikusi ir dviejų pareigūnų tarnybinius pranešimus. Pateiktuose dokumentuose buvo teigiama, kad A. T. atrodė apsvaigęs ir aktyviais veiksmais vengė patikrinimo.
Teisme buvo konstatuota, kad kaltinimas byloje dėl atsakomybės esant įtarimui, kad asmuo vartojo narkotines ar psichotropines medžiagas, negali būti pagrįstas vien administracinio teisės pažeidimo protokolu ir jį surašiusių pareigūnų tarnybiniais pranešimais.
Teismas išaiškino, kad įtarimas, jog asmuo yra apsvaigęs nuo narkotikų, turi būti pagrįstas ir visapusiškai įvertintas. Byloje turi būti pateikta specialisto išvada, kurios pagrindu yra nustatoma, ar asmuo iš tiesų vartojo narkotikus. Kadangi tokio fakto konstatavimas yra susijęs su specialių žinių pritaikymu, jis negali būti pagrįstas tik pareigūno įtarimu.
Kitaip tariant, teisme paaiškėjo, kad, norint apkaltinti narkotikų vartojimu, neužtenka vien tik policininkų užmojų.
Šis Biržų rajono apylinkės teismo verdiktas svarbus ne tik išteisintajam A. T.
Biržuose tai jau nebe pirmas atvejis, kai žmogus, iškviestas į policijos komisariatą, siunčiamas pasitikrinti dėl galimo narkotikų vartojimo. Nepaklusti tokiems pareigūnų reikalavimams ne kiekvienas išdrįsta - už tai gresia atsakomybė.
Be liudininkų į pareigūnų rankas patekęs asmuo, atsisakęs vykdyti nurodymus, gali užsitraukti tokių nemalonumų, iš kurių išsikapstyti nebūtų paprasta.
Kaip rodo žiniasklaidoje paviešinti faktai, kai kurie pareigūnai taip uoliai stengiasi gaudyti įstatymų laužytojus, jog užsimiršta, kad patys jų irgi turi laikytis.
Biržų teismas rugsėjo 1-ąją paskelbtu nutarimu pamokė policiją gerbti žmogaus teises. Kaip Biržų teisėsaugininkų veikloje atsispindės šios pamokos, parodys jų tolesni veiksmai.
Po minėto teismo nutarimo biržiečiai turi žinoti, kad policininkai negali rašyti administracinio teisės pažeidimo protokolo dėl narkotikų vartojimo, jeigu žmogus atsisako tikrintis.
Kaip minėta, tai ne pirmas atvejis, kai į Biržų policijos komisariatą iškvietus žmogų, siekiama jį vežti pas psichiatrus tikrintis dėl narkotikų vartojimo. Tokius nurodymus duodantis „trečiasis aukštas".
Šiandien Biržų rajono apylinkės teisme bus pradėta nagrinėti byla, kurioje narkotikų vartojimu kaltinamas Mantas Bartuškevičius. Šio Biržų sporto mokyklos trenerio istorija buvo paviešinta „Šiaurės rytuose„. Jaunas pedagogas rugpjūčio 24 dieną taip pat buvo iškviestas į policijos komisariatą, o po to „trečiojo aukšto“ nuspręsta jį nugabenti pas medikus. Biržų poliklinikoje narkotikų testas ėmė ir parodė, kad pedagogo organizme yra opiatų, t. y. narkotinių medžiagų. Nors M. Bartuškevičius turi Panevėžio priklausomybės ligų centro pažymą, kad tą pačią rugpjūčio 24-ąją jo organizme narkotinių ar psichotropinių medžiagų nerasta, jis nesijaučia saugus. Tolesnis jauno žmogaus likimas dabar teismo rankose.
M. Bartuškevičiaus istorija liudija, kad policininkų užmojai gabenti žmones pas psichiatrus gali tapti susidorojimo įrankiu. Panašu, kad M. Bartuškevičius tapo vienu iš policijos taikinių po to, kai viešai išsakė kritiką savo darbdavio atžvilgiu. Nors persekioti už kritiką įstatymai draudžia, tačiau Biržuose ją išsakę žmonės negali jaustis saugiai.
Rugsėjo pirmąją prieš teismą stojęs A. T. taip pat įtaria, kad policininkų noras jį patikrinti dėl narkotikų vartojimo yra susijęs su neaiškiomis užmačiomis.
„Ar aš panašus į vartojantį narkotikus? Esu sportuojantis ir man pikta, kad policininkai nori mane padaryti narkomanu", - prieš teismo posėdį kalbėjo A. T.
Jis sakė neleisiąs, kad policininkai iš jo tyčiotųsi. Anot jauno vyro, už parankių policininkai po polikliniką jo nevedžios - toks „cirkas" žemina bet kurį žmogų. A. T. sako pasirengęs mokėti baudas už atsisakymą tikrintis, kad tik jam nereikėtų patirti pareigūnų patyčių.
„Aš neturiu jokio noro su kuo nors kovoti. Bet tegul iš manęs nesityčioja", - kalbėjo A. T.
Įdomi detalė: policininkai į komisariatą žmones kviečia prisistatyti rytą, kad juos vėliau galėtų patikrinti dėl narkotikų vartojimo. Nejaugi iš tiesų policininkai mano, jog prieš eidami į komisariatą asmenys susileidžia ar prisiuosto kvaišalų?
Teismo nutarimas A. T. maloniai nustebino - jis jau buvo pasirengęs mokėti baudą. Vyras džiaugėsi, kad policininkams neišdegė iš jo pasityčioti ar net padaryti jį narkomanu.
Po šio teismo Biržų policijai lieka du keliai - liautis pažeidinėti žmogaus teises arba tobulinti KGB laikus primenančius persekiojimo metodus, kad jie kaip nors „įtilptų" į demokratinėje šalyje galiojančių įstatymų rėmus.
Rasa Penelienė