Prieš naujosios Vyriausybės programos tvirtinimą Seime Š. Birutis iš konservatorės Daivos Ulbinaitės sulaukė klausimo, ar Lietuvoje nedraudžiant rusiškos kultūros sklaidos nebus didinama Rusijos valstybės įtaka.
„Ar neatsitiks taip, kad su lyg ir nekalta vertybine nuostata atsiras noras įsivežti, įsileisti ne tik dainininkus, bet ir prekes, dujas ar vis labiau draugauti su Rusija, o tuo pačiu įsileisti ir įtakas? Ar tokia nuostata yra visos Vyriausybės?“ – kalusė ji.
Š. Birutis tikino, kad trečiadienį per susitikimą su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos (TS-LKD) frakcija jau buvo atsakęs į šį klausimą, tačiau sutiko savo poziciją pakartoti ir Seimo posėdžių salėje.
„Aš dar kartą jums pakartosiu – politika yra sudėtinė kultūros dalis. Tai vienas dalykas.
Kitas dalykas labai aiškus – mes atsiribojame ir stabdome Rusijos valstybės kultūros, kaip minkštosios galios, skvarbą čia ir į visą Europą. Tai yra principinė mūsų nuostata, mūsų Vyriausybės nuostata ir prašau neinterpretuoti kitaip ir neišvedžioti“, – atsakė darbą pradedantis kultūros ministras.
Kaip praėjusią savaitę Eltai teigė Š. Birutis, Lietuvos valdininkams nederėtų „dėti štampo“ karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos tautai. Anot jo, pagrindo griežtai atsiriboti nuo rusiškos kultūros nėra.
„Lazda turi du galus. Puikiai suprantame, kad rusų tauta nėra Kremlius. Vienaip ar kitaip tūkstantmečius jie yra mūsų kaimynai ir ateityje, matyt, bus mūsų kaimynai. (...) Todėl iš karto uždėti neigiamą štampą tautybei ir jų kultūrai, manau, kad yra visiškai neteisinga, neadekvatu ir politikai taip elgtis neturėtų“, – sakė Š. Birutis.
Rusijai 2014 metais aneksavus Ukrainai priklausantį Krymą, Lietuvoje nepageidaujami tie kultūros veikėjai, kurie yra išreiškę palaikymą šiam Kremliaus veiksmui, yra koncertavę ten arba separatistinėse Donecko, Luhansko respublikose.
Lietuva kelis Rusijos atlikėjus yra įtraukusi į nepageidautinų asmenų sąrašą, tarp jų yra popmuzikos dainininkai Filipas Kirkorovas, Nataša Koroliova ir kiti. Tačiau vis pasitaiko atvejų, kai gastrolių atvyksta Rusijos karą Ukrainoje parėmę ar okupuotose Ukrainos teritorijoje koncertavę atlikėjai.
Dėl to pernai gruodį Seimo Kultūros komitetas pasiūlė Vyriausybei sudaryti tarpinstitucinę komisiją, kuri esant poreikiui įvertintų, ar konkretus Rusijos, Baltarusijos atlikėjas, meno atstovas nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui ir gali koncertuoti Lietuvoje. Tačiau tokia komisija nebuvo sudaryta.
Seimas yra priėmęs įstatymų pataisas, leidžiančias įtraukti į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą tuos, kurie reiškė paramą užsienio valstybės vykdomai agresyviai ir tarptautinę teisę pažeidžiančiai politikai.
Ši pataisa parengta, kai paaiškėjo, kad Kultūros taryba skyrė subsidijų už neįvykusius ar perkeltus kultūros renginius bendrovėms, planavusioms Rusijos atlikėjų Filipo Kirkorovo ir Michailo Šufutinskio koncertus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!