2009 m. balandžio 3–5 d. Birštone organizuojamas pirmasis tarptautinis mažųjų meno formų festivalis BIRŠTONO GRYN PARKAS.
Jo tikslas – sukurti kultūros kraštovaizdį, kuriame norėtųsi būti, kurti ir gyventi.
Birštono kurortas, turintis savas kultūrines tradicijas, pasirinktas dėl kelių priežasčių: ramybės, jaukumo, išskirtinės gamtos bei itin geros geografinės padėties – tai vienintelis šalies kurortas įsikūręs pietinėje šalies dalyje, kuris nuo didžiųjų miestų nenutolęs nei 100 km. Tokia aplinka traukia žmones palikti didžiuosius miestus ir ieškoti gamtos prieglobsčio.
BIRŠTONO GRYN PARKO festivalio organizatoriai, siekdami išvengti neigiamo masinio triukšmingo renginio poveikio susiformavusiai vietos kultūrai ir tradicijoms bei įvertindami gamtos turtų unikalumą, užsibrėžė tikslą – sudaryti programą taip, kad atkreiptų publikos dėmesį į unikalią Birštono gamtą, o tuo pačiu išplėstų tradicinių kultūrinių įvykių Birštone spektrą, pristatant čia įvairius menus vienu metu. Pagrindinę festivalio programos dalį sudaro skirtingų žanrų ir įvairių meno rūšių – teatro, muzikos, šokio, kino ir kt. – mažųjų formų darbai. Organizatoriai siekė surinkti keletą šiuolaikinio meno kūrinių, kurie būtų socialiai aktualūs, netradiciški, novatoriški savo forma ir konceptualiai jungtų skirtingas meno rūšis.
Kiekvienas meno kūrinys festivaliui atrenkamas atsižvelgiant į erdvę, kurioje jis bus pristatytas. Tokiu būdu siekiama sujungti gamtą su menu, tradiciją su kūrybiškumu. Tai tarsi kultūrinė ekologija, kuriai šiame festivalyje antrins gamtosaugos akcijos. Ekologiškumas kultūroje, kai žmonės gali stebėti kūrybišką ir kartu aplinką tausojančią veiklą, gali tapti vienu efektyviausių ekologinės edukacijos metodų, mano festivalio organizatoriai.
Šiais metais BIRŠTONO GRYN PARKO programoje numatomi trijų užsienio trupių pasirodymai. Austrų Karin Schäfer Figuren Theater, pelnęs ne vieną tarptautinį apdovanojimą, festivalio žiūrovams pristatys lėlių spektaklį „Twice upon a time“ („Du kartus gyveno...“). Karin Schäfer Figuren Theater paremtas įprastomis marionečių teatrų technikomis, tačiau nuolat peržengia tradicinio meno ribas ir į spektaklius įpina vaizduojamąjį meną, muziką, šokį ir media. Kaip tik šios priemonės suformavo savitą Karin Schäfer meno formą – „Vizualųjį teatrą“. Festivalio žiūrovai kartu su lėlininke bandys išsiaiškinti ar trumparegis pianistas, kuris vos įžiūri instrumentą, naras, kuris neberanda jūros, bet sugeba rasti daugybę žuvies ir kitų jūros gėrybių, jauna riedlentininkė, kurią užgožia jos pačios riedlentė ir daugelis kitų asmenybių gyvena savo gyvenimą ar jie jo neturi ir tėra kažkieno norų atspindžiai, valdomi marionečių virvelėmis.
Lenkų S. Jaracz’o teatras šiandien yra bene geriausiai žinomas Lenkijos teatras. Į Birštoną šis teatras atveš monospektaklį „Niżyński“, pastatytą pagal garsaus lenkų kilmės šokėjo Wacław’o Niżyński’o „Dienoraščius”. Monospektalį atlieka garsiausias Lenkijos jaunasis aktorius Kamil’is Mackowiak’as, kuris yra ir profesionalus šokėjas. Šis režisieriaus ir spektaklio scenografo W. Zawodzinski‘o pastatymas 2007 m. pelnė Pirmąją vietą Tarptautiniame Sankt Peterburgo festivalyje, 2005/2006 m. sezono „Auksinę kaukę“ už geriausią vyro vaidmenį ir dar daugelį teatrinių apdovanojimų Lenkijoje.
Danų trupė Granhøj Dans, išgarsėjusi tuo, kad choreografas Palle Granhøjus daugiau nei dešimtmetį spektaklius kuria remdamasis vadinamąja obstrukcijos technika – mechanišku šokėjų judesių varžymu, festivalyje pristatys itin kamerinę, vos aštuoniolikai žiūrovų skirtą šokio instaliacija apie moteriškumą ir gimimo stebuklą - „W [doubleyou] – UNDERTOW“ („W [dviguba v] – GRĮŽTAMOJI BANGA“).
Lietuvių menininkams atstovaus Auksė Petrulienė su „Psilikono teatru“, multimedijos erdvėje džiazuosianti garsiąja tarpukario detektyvo tematika apie paslaptingą prelato Konstantino Olšausko mylimosios mirtį ant Birštono piliakalnio; multimenininkė, vokalistė Skaidra Jančaitė (sopranas), Lietuvoje žinoma kaip sakralinės muzikos atlikėja, Birštono šv. Antano Paduviečio bažnyčioje pristatys premjerinį kūrinį; aktorius ir režisierius Benas Šarka į BIRŠTONO GRYN PARKĄ atvyks su ekspresijos ir meditacijos kupinu judesio monospektakliu „Kiaurai“ pagal W. Shakespeare dramą „Karalius Lyras“; Gyčio Ivanausko teatras žais vis naujais kūno kalbos atradimais.
Į šeimą orientuotoje festivalio programoje vieną pagrindinių dalių sudaro renginiai vaikams ir jų tėvams. Birštono bibliotekoje aktorė Aušra Pukelytė kurs pasakų popietę vaikams, o tėvams tuo metu bus organizuojamas trumpametražių kino filmų seansas. Vaikams savo patirtį perduos ir Lietuvos džiazo scenos veteranas būgnininkas Gediminas Laurinavičius, surengsiantis muzikavimo pamokas, o studentai vaikus pakvies įgarsinti jų sukurtą akustinę instaliaciją.
Pagrindinę programą papildys vietinių menininkų, meno mokyklų studentų darbai. Bus siekiama inspiruoti bendrus kviestinių menininkų ir vietinių kūrėjų projektus. Festivalio metu visame miestelyje pasklis gatvės muzikantai, įvairiose Birštono erdvėse skambės koncertai, bus rengiamos akcijos, hepeningai, instaliacijos, veiks parodos.
Organizatoriai kviečia visus dalyvauti ekologinėje BIRŠTONO GRYN PARKO programoje – dviratininkų žygyje Nemuno klipų regioninio parko trasomis, ekologiškų gaminių mugė J. Basanavičiaus aikštėje, ekologinę veiklą vystančias ir sveiką gyvenseną propaguojančios organizacijas pristatys savo akcijas bei projektus.