Pasak „Bigbank AS“ Lietuvos filialo Skolų išieškojimo ir ginčų srities vadovo Edvardo Arnatkevič, nuolat didėjant emigracijos mastams, auga ir skolas su savimi išsivežančių lietuvių skaičius.
„Prieš suteikdami paskolą klientui, visuomet atsakingai vertiname jo galimybes kreditą grąžinti – pajamas, įsipareigojimus ir kitus veiksnius, galinčius sąlygoti mokumą. Deja, pasitaiko klientų, kurie patys neįvertinę savo galimybių arba, pavyzdžiui, netekę darbo, nusprendžia emigruoti iš šalies ir tokiu būdu pabėgti nuo skolų. Vengdami įsiskolinimų, tokie klientai kenkia patys sau – skolininkui sunkiau grįžti į savo šalį, susirasti darbą, įsigyti arba paveldėti nekilnojamą turtą. Pradėję skolų išieškojimą užsienyje, siekiame parodyti gyventojams, kad bėgti nuo skolų nenaudinga jiems patiems“, - sako E. Arnatkevič.
Skolų išieškojimas užsienyje inicijuojamas tuomet, kai banko klientas Lietuvoje nereaguoja į mokėjimų priminimo pranešimus. Tuomet tikrinama, ar skolininkas vis dar gyvena Lietuvoje, ir, nepavykus surasti, jo duomenys perduodami partneriams – skolų išieškojimo kompanijoms užsienyje. Ieškant skolininkų užsienyje, taikomos įvairios priemonės – pradedant Lietuvos ir užsienio registrų duomenimis, baigiant socialinio tinklo Facebook paskyros informacija.
„Banko tikslas – išspręsti susidariusią situaciją kuo greičiau ir pigiau, tad suradę skolininką užsienyje, dažnai nereikalaujame grąžinti visą skolą iš karto. Su skolininkais galime sutarti skolą padengti dalimis ar išskaidyti skolos grąžinimą klientui patogiu laikotarpiu. Svarbiausia, kad skolininkas būtų linkęs bendradarbiauti – tuomet ir mes į įsiskolinimus žiūrime lanksčiai“, - sako E. Arnatkevič.
Iš iki šiol užsienyje surastų skolininkų su maždaug 50 proc. pavyko susitarti dėl skolos grąžinimo jiems palankiomis sąlygomis, o kita dalis jų perduoti skolų išieškojimo bendrovėms. Suradusios skolininką, tokios bendrovės, visų pirma, suteikia galimybę susitarti dėl įsiskolinimo padengimo palankiomis sąlygomis ir ieško klientui tinkamiausių mokėjimo sprendimų. Nepavykus susitarti taikiai, skola išieškoma teisminiu keliu.
E. Arnatkevič teigimu, nuo skolų išieškojimo užsienyje pradžios iki šiol Didžiosios Britanijos teismuose bankui pavyko laimėti visas skolininkams iškeltas bylas. Vidutinis šioje šalyje priteistos sumos dydis siekia apie 9 tūkst. Lt, tačiau prie šios sumos skolininkui prisideda teismo išlaidos, Didžiosios Britanijos antstolių kaštai, tad galutinė skolos suma gali net padvigubėti. Banko atstovo teigimu, tokių papildomų išlaidų būtų galima išvengti, jei klientas sutiktų bendradarbiauti su banku.
Be to, išieškant skolą teisminiu keliu, klientui gali kilti kitų neigiamų skolos negrąžinimo pasekmių. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje teismo priimtas sprendimas šešeriems metams patalpinamas viešame Teisingumo ministerijos registre, kuriame informacija už simbolinį mokestį prieinama visiems. Į tokį registrą įtrauktam asmeniui gali kilti problemų ieškant darbo, siekiant gauti paskolą, įsigyti prekių išsimokėtinai ar išsinuomoti būstą.
Skolų išieškojimas šiuo metu vykdomas šešiose emigrantų labiausiai apgyvendintose šalyse, tačiau ateityje planuojama jų skaičių padidinti.