Į Jungtines Valstijas atvykstant rekordiniam migrantų skaičiui, J. Bidenas stengiasi sumažinti grėsmę savo perrinkimo galimybėms, apkaltindamas Kongresą nepalaikant jo reformų.
D. Trumpui griežta antiimigracinė pozicija jau daugelį metų yra bene svarbiausia jo politinės tapatybės dalis, o siekdamas sugrįžti į Baltuosius rūmus jis ne kartą žadėjo griežtai kovoti su imigracija iš Meksikos.
Abiejų varžovų apsilankymas skirtingose pasienio dalyse ketvirtadienį, likus mažiau nei aštuoniems mėnesiams iki JAV prezidento rinkimų, žymės svarbų momentą.
Baltųjų rūmų atstovė spaudai Karine Jean-Pierre atsisakė komentuoti situaciją, D. Trumpo komandai be jokių įrodymų pareiškus, kad J. Bidenas skubiai suplanavo savo kelionę po to, kai buvo paskelbta apie respublikonų favorito vizitą.
„Negaliu pateikti jokios reakcijos į buvusį prezidentą, nekalbėsiu apie jo darbotvarkę“, – sakė K. Jean-Pierre. Ji pridūrė, kad J. Bidenas Braunsvilyje, Teksaso valstijoje, susitiks su pasienio patruliais, teisėsaugos atstovais ir vietos lyderiais.
„Jis pakartos savo raginimus Kongreso respublikonams liautis politikuoti ir skirti lėšų, reikalingų papildomiems JAV pasienio patruliams, prieglobsčio srities pareigūnams, fentanilio aptikimo technologijoms ir kita“, – teigė ji.
Pirmadienį Niujorke apsilankęs ledų parduotuvėje J. Bidenas taip pat užsiminė, kad iš anksto nežinojo savo tikėtino varžovo kelionių planų.
„[Kelionę į Teksasą] suplanavau ketvirtadieniui, tačiau nežinojau, kad ten, kaip panašu, vyks mano geras draugas“, – sakė jis žurnalistams, tikriausiai turėdamas omenyje D. Trumpą.
Didelė problema
J. Bidenas nepasakė, ar susitiks su migrantais, nors buvo kritikuojamas, kad per ankstesnį vizitą to nepadarė. „Nesiruošiu skelbti iš anksto“, – sakė jis Niujorke.
D. Trumpas, kuris vyks į Igl Pasą, esantį maždaug už 480 km į vakarus nuo Braunsvilio, socialinėje žiniasklaidoje vėl aštriai pasisakė dėl migracijos.
„Į mūsų šalį iš Pietų Amerikos ir viso pasaulio plūsta žiaurios gaujos ir gaujų nariai [...]. Bidenas niekada nesugebės su tuo susitvarkyti, – sakė D. Trumpas.
Jo atstovas spaudai pareiškė, kad tai, jog J. Bidenas vyksta prie sienos tą pačią dieną, rodo, kokia didelė problema jam tai yra.
Respublikonai dėl išaugusio migrantų srauto kaltina J. Bideno politiką, palankią teisei į prieglobstį, o Baltieji rūmai savo ruožtu teigia, kad D. Trumpo respublikonai sąmoningai sabotuoja abiejų partijų bandymą rasti sprendimą.
Naujausias įstatymo projektas, kuris įstrigo Senate po to, kai Atstovų Rūmų respublikonų lyderiai pažadėjo jį sužlugdyti, būtų „griežčiausias ir teisingiausias reformų rinkinys sienai apsaugoti per pastaruosius dešimtmečius“, sakė K. Jean-Pierre žurnalistams prezidento lėktuve, kai J. Bidenas vyko į Niujorką dalyvauti rinkimų kampanijos renginyje.
Naujos apklausos duomenimis, vadovaujant J. Bidenui visuomenės susirūpinimas dėl nelegalios imigracijos yra didesnis nei valdant dviem ankstesnėms administracijoms.
Pirmą kartą nuo 2015 metų, kai Monmuto universiteto apklausų institutas pradėjo užduoti šį klausimą, dauguma amerikiečių dabar pasisako už sienos pasienyje statybą, o tai yra vienas iš pagrindinių D. Trumpo politikos tikslų.
„Nelegali imigracija šiais prezidento rinkimų metais atsidūrė epicentre kaip lemtingas klausimas, – sakė instituto direktorius Patrickas Murray'us (Patrikas Miurėjus). – Kitos Manmuto apklausos parodė, kad tai silpniausia Bideno politikos sritis, taip pat ir dalies jo kolegų demokratų vertinimu.“