Bevik 4 mln. sausros kamuojamos Kenijos gyventojų gresia badas. Jiems padėti gali tik tarptautinė humanitarinė pagalba, skelbia „The Guardian“.
Badas ir troškulys jau tapo kasdienybe Kenijoje, kurioje siaučia milžiniška sausra. Dėl jos jau išdvėsė tūkstančiai galvijų. Nuotraukos, kuriose matomi į didžiulę duobę sumesti nudvėsusių karvių kūnai, puikiai iliustruoja, kokia didžiulė nelaimė ištiko Keniją. Vyriausybės pastangos padėti gyventojams dažniausiai yra bevaisės.
Suprasdama, kad sausra gali išgalabyti didžiumą šalyje auginamų galvijų, vyriausybė suskubo paskelbti programą, pagal kurią iš gyvulių augintojų už 8 tūkst. šilingų (65 svarus) ėmė supirkinėti silpnus gyvulius. Iš viso šiai programai buvo skirti 500 mln. šilingų (4,1 mln. svarų).
Pagal pirminį planą visi supirkti gyvuliai turėjo sunkvežimiais būti suvežti į netoliese sostinės Nairobio esantį Ačio miestelį, kuriame yra valstybinis mėsos sandėlys. Ten galvijai turėjo būti laikomi, šeriami ir paskerdžiami, o jų mėsa parduodama taip kompensuojant programai skirtas lėšas.
Tačiau daugumoje gyvulius gabenusių sunkvežimių nebuvo pakankamai vandens ir pašarų, todėl nemaža dalis supikrtų gyvulių nudvėsė dar kelyje. Be to, net ir pristatyti galvijai toliau dvėsė, nes jų laikymo vietoje pritrūko ganyklų.
Tokia situacija sukėlė pyktį ir nusivylimą parlamentarų gretose. Pyktį ypač kelia tai, kad Kenija prašė skubios finansinės paramos, kad galėtų padėti 10 mln. žmonių, kurie jaučia maisto trūkumą. Parlamentarai teigia, kad gyvuliai turėjo būti skeržiami vietoje, o ne numarinami transportuojant ir taip švaistant lėšas.
Sausra Kenijoje per pastaruosius metu tapo itin skaudžia tema. Sausros šaliai smogia vis dažniau. Per pastaruosius dešimtmečius klajokliai priprato keliauti itin ilgas distancijas, kad tik surastų ganyklų savo galvijams. Nieko nebestebina, kad masajų piemenys savo bandas gano Nairobio priemiesčiuose, o išalkę galvijai blokuoja esimą.
Krizę dar labiau skatina itin aukštos maisto kainos, kurias lėmė prastas derlius ir nemokšiškas vyriausybės planavimas, dėl kurio sandėliuose liko per mažai javų. Per pastarąsias atostogas mokyklos, kurios kasdien tiekdavo vaikams pietus, liko atidarytos tik todėl, kad mokiniai galėtų bent kartą per dieną sočiai pavalgyti.
Be to, šalyje itin trūksta geriamo vandens. Kai kurie Nairobio priemiesčiai be geriamo vandens turi išsiversti ištisas savaites. Kadangi elektros tiekimas taip pat didžiąja dalimi priklauso nuo hidroelektrinių darbo, žemas vandens lygis užtvankose reiškia tai, kad elektros tiekimas gyventojams yra ribojamas.
REUTERS/Scanpix
REUTERS/Scanpix