Šeštadienį 9 valandą 10 minučių, po mokyklinio skambučio, pažymėjusio ceremonijos pradžią, tylos minute buvo pagerbtos Beslano aukos. Aštuntosioms tragedijos metinėms skirti renginiai vyks tris dienas – pačioje mokykloje, kur įvyko tragiški įvykiai, bei „Angelų miesto“ kapinėse, kur bus perskaityti visų 335 aukų vardai.
Beslano nelaimės aukas prisimena ir kitose valstybėse. Šeštadienį Paryžiuje buvo surengta speciali ceremonija. Renginiai vyko ir Italijoje.
Daugiau nei 30 teroristų būrys Beslano mokyklą užgrobė 2004 metų rugsėjo 1-osios rytą. Teroristai visus į sporto salę suvarė apie 1000 įkaitų, tarp kurių buvo daug mažamečių laikų. Mokykloje jie per prievartą buvo laikomi tris dienas. Jiems nebuvo duodama nei maisto, nei vandens.
Beslano tragedija (nuotr. YouTube)
Tragedijos kulminacija įvyko rugsėjo 3 dieną, kai maždaug vidurdienį prie mokyklos privažiavo automobilis su keturiais gelbėtojais, turėjusiais paimti teroristų nužudytų vyrų kūnus. Tą akimirką mokykloje nugriaudėjo sprogimai, ir prasidėjo chaotiškas šaudymas. Pro langus ir sporto salė sienoje susidariusią angą pradėjo šokinėti moterys ir vaikai (beveik visus įkaitus-vyrus teroristai sušaudė per pirmąsias dvis dienas).
Tragedijos aukomis tapo 334 asmenys, iš kurių 186 – vaikai. Žuvo ir 10 policijos specialiųjų pajėgų atstovų, iš viso sužeista apie 810 įkaitų. Dauguma specialiųjų pajėgų atstovų žuvo bandydami apsaugoti savo kūnu vaikus.
Dauguma teroristų buvo iš Ingušetijos ir Čečėnijos. Juos pasiuntė Čečėnų separatistų lyderis Šamilis Basajevas, kuris reikalavo užbaigti Antrajį Čečėnijos karą ir rusų pajėgų atsitraukimo iš Čečėnijos.
Beslano tragedija (nuotr. YouTube)
Beslano incidentas Rusijoje turėjo politinių pasekmių. Sekusios valdžios reformos konsolidavo galią Kremliaus režimo rankose ir sustiprino Rusijos prezidento galias.
Taip pat skaitykite: