Minint Berlyno sienos griūties 20-ąsias metines, pirmadienį Vilniaus miestui bus įteikta simbolinė dovana - Berlyno sienos fragmentas.
Vokietijos ambasados Vilniuje kartu su Gėtės (Goethe) institutu inicijuota dovana pirmadienio vidurdienį bus atidengta Europos parke netoli Vilniaus. Iškilmėse numato dalyvauti Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Hansas Peteris Anenas (Hans Peter Annen), Vilniaus savivaldybės, projektą organizuojančių įstaigų atstovai.
1989 metai Europai buvo lemtingi - rugpjūčio 23 d. per tris Baltijos valstybes nusidriekė gyvasis Baltijos kelias, o lapkričio 9 d. prasidėjo Berlyno sienos griūtis. Beveik tris dešimtmečius skyrusi ne tik Rytų ir Vakarų Berlyną, bet ir Rytų ir Vakarų Europą, Berlyno siena simbolizavo ir Šaltojo karo bei geležinės uždangos epochos pabaigą.
Beveik 170 kilometrų ilgio Berlyno siena buvo pradėta statyti 1961 m. rugpjūčio 13 d. Ji atskyrė tris sąjungininkų kariuomenių po Antrojo pasaulinio karo kontroliuotus Berlyno sektorius nuo Rytų Vokietijos ir tapo Šaltojo karo simboliu. Pastačius sieną Vokietijos Demokratinė Respublika (VDR) sustabdė šioje šalyje gyvenusių vokiečių bėgimą į Vakarus. Bandydami pro Berlyno sieną patekti į Vakarų pusę, įvairiais skaičiavimais, žuvo nuo 136 iki 206 žmonių.
1989 m. lapkričio 9 d. griuvus Berlyno sienai Rytų ir Vakarų Vokietijos atstovai pradėjo derybas dėl susijungimo. 1990 m. spalio 3 d. VDR įstojo į Vokietijos Federacinę Respubliką, o kartu ir į Europos Ekonominę bendriją - pirmoji iš buvusio komunistinio bloko valstybių. Berlynas tapo susivienijusios Vokietijos sostine.
Pasak Berlyno sienos fragmento dovanojimo Vilniui iniciatorių, vieninga Europa, jos šalių nepriklausomybė ir bendrystė yra svarbiausia, ką mums šiandien primena Berlyno sienos liekanos. Šios sienos fragmentai kaip paminklai stovi ir kituose Europos ir pasaulio miestuose: Niujorke (JAV), Paryžiuje (Prancūzija), Kijeve (Ukraina), Hamburge (Vokietija), Cincinatyje (JAV), Marselyje (Prancūzija).
Lietuvos sostinei dovanotą Berlyno sienos fragmentą nutarta pastatyti vieningą Europą simbolizuojančiame skulptūrų parke Vilniaus pašonėje. Šiuolaikinio meno muziejus po atviru dangumi - Europos parkas po Nepriklausomybės atgavimo demonstruoja Lietuvos atsivėrimą europiniam menui ir kultūrai. 1991 m. įkurtas Europos parkas, vienas iš pirmųjų kviesdamas į Lietuvą menininkus iš viso pasaulio, ėmėsi „griauti Berlyno sienas“ kultūros srityje. 55 ha miškingo ploto užimantis parkas pristato per šimtą meno kūrinių, kurių autoriai - 34 menininkai iš įvairių pasaulio šalių.