Giedra AKAVICKIENĖ
Sausio 16-25 dienomis Vokietijos sostinėje Berlyne vykusioje tarptautinėje maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės parodoje "Žalioji savaitė 2009" ("Grune Woche 2009") Lietuva šiemet dalyvavo 7-ąjį kartą. Lietuvos ekspozicijoje savo produkciją ir paslaugas eksponavo 8 dalyviai. Lankytojai gyrė lietuviškus didžkukulius, žolelių arbatą, ekologišką medų, skilandžius, lašinukus, duoną, suvenyrus, domėjosi mūsų kaimo turizmu, nustebę klausėsi garsiai aidėjusių skrabalų...
Seniausia ir populiariausia pasaulyje
Lietuvos įmonės tarptautinėje maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės parodoje kasmet sulaukia susidomėjimo. Lietuvos atstovams tai puiki galimybė pademonstruoti savo gebėjimus, pateikti lankytojams sveikus, ekologiškus, originalius tradicinius gaminius, užmegzti naudingus ryšius.
Nuo 1926 metų rengiama paroda "Žalioji savaitė" - viena seniausių bei populiariausių parodų ne tik Vokietijoje, bet ir visame pasaulyje, sulaukianti išskirtinio politikų dėmesio bei atgarsio verslo aplinkoje.
Nuolatiniai parodos dalyviai jau gerai atpažįsta Lietuvos žemės ūkio ministerijos rengiamą nacionalinį stendą, kuris savo dizainu primena etnografinę sodybą.
Lietuva eksponuoja ekologiškus produktus, per šimtmečius išsaugotą maisto gamybos tradicinį paveldą, su kuriuo lankytojus supažindina šeimos ūkių, kooperatyvų ir nedidelių maisto produktų gamybos įmonių bei amatų centro atstovai. "Žaliosios savaitės" parodoje pristatomuose lietuviškuose produktuose puikiai dera senoji tradicinė gamybos receptūra su naujausiais reikalavimais maisto saugai ir kokybei.
Lankytojus į Lietuvos stendą kvietė skrabalininkas Regimantas Šilinskas iš Kretingos rajono Raguviškių kaimo. Žmonės stebėjosi, kaip daug kam nematytu mediniu instrumentu barbenant lazdelėmis galima atlikti populiarią klasikinę muziką. Kaimynystėje įsikūrę norvegai su fleitininke pyktelėjo, kad lietuviai nuvilioja jų lankytojus.
Žolininkės laukia nuolatiniai pirkėjai
Lietuviškoje šios parodos "kaimo sodyboje", kaip ir ankstesniais metais, šeimininkavo restoranų tinklas "Bernelių užeiga" - stilizuotoje smuklėje kvietė pasivaišinti gardžia baravykiene duonos kepalėlyje, ūkininkų salotomis su rūkytu kumpiu, tradiciniais didžkukuliais, grikių blynais bei kitais tradiciniais patiekalais.
Garsiausia šalies žolininkė, aukščiausios kategorijos provizorė farmakognostė Jadvyga Balvočiūtė iš Mažeikių rajono Gyvolių kaimo stebino Lietuvos stendo svečius įvairiausių ekologiškų žolelių arbatų įvairove - ir sveikam, ir negaluojančiam. Pavargusieji parodoje atgavo jėgas ir žvalumą paragavę J.Balvočiūtės žolelių arbatos "Lazdynas". Vienas rusakalbis lankytojas mūsų žolininkės prašė arbatos, kurią išgėrus nuo pagirių atlėgtų galva. Beje, Žemės ūkio ministerijos rengiamame konkurse "Lietuvos kaimo spindulys" J.Balvočiūtė už savo švietėjišką veiklą yra pelniusi "Liaudies medicinos skleidėjos" nominaciją.
Ekologiški bičių produktai
Žemės ūkio kooperatyvas "Ekomedus", šiemet parodoje dalyvavęs antrąjį kartą, plačiau supažindino lankytojus su ekologiškais bičių produktais - įvairių rūšių medumi, žiedadulkėmis, bičių pieneliu, pikiu - ir jų pritaikymo galimybėmis. Bitininkė Laima Barkauskienė Lietuvos stendo svečius nustebino egzotišku valgiu - namine duona, medumi ir lašinukais (visa tai buvo sudėta į vieną). Šiauliuose gyvenanti bitininkė L.Barkauskienė sakė, kad šį žemaitišką patiekalą pamėgo lankydamasi Telšių rajone Varniuose pas anytą.
Lietuvos ūkininkių draugijos amatų centro "Verpstė" kūrėjos parodos lankytojams pristatė tradicinius dirbinius iš natūralių vietinių žaliavų - lino, vilnos, medžio, molio, gintaro. "Verpstė" eksponavo papuošalus iš gintaro, žalvario, stiklo bei elnio rago, tautiniais motyvais dekoruotus molio indus, įvairius rankdarbius, lininius žaislus, pripildytus ekologiškų grikių.
Iš Kauno į parodą atvykusi "Verpstės" atstovė Edita Servetkaitė-Rimkienė, baigusi Telšių taikomosios dailės technikume metalo apdirbimą, ne tik kuria, bet ir aktyviai dalyvauja ūkininkių draugijos amatų centro veikloje. Ji pastebėjo, kad parodoje labiausiai buvo perkami kvepiantys padėkliukai iš kadagio, įvairūs dirbiniai iš molio.
Ragavo sūrius, duoną, skilandžius...
Pirmą kartą parodoje dalyvaujančios šeimos ūkių atstovės Stefa Strakšienė iš Joniškio rajono ir Nijolė Šopienė iš Šiaulių rajono sūrius bei kitus pieno produktus gamina jau daugiau kaip 10 metų.
"Sūrių su visa smetona" gamintojos kvietė parodos lankytojus paskanauti įvairių rūšių sūrių, pagamintų iš natūralaus pieno. Daugelis sūrininkes pažįsta iš įvairių mugių, užsisako proginių sūrių.
"Žaliojoje savaitėje" pirmą kartą dalyvavo ir maža šeimos įkurta kepykla "Du medu" iš Prienų rajono. Ji į parodą atsivežė įvairių rūšių ekologinės naminės duonos iš natūralios tešlos, užmaišytos be jokių sintetinių priedų, konservantų ir mielių.
Pirmą kartą savo gaminius parodoje pristatė penktus metus dirbanti mėsos produktų gamybos įmonė "Kanrugėlė" iš Pakruojo. Jos gamybos itin originalūs alksnio dūmuose rūkyti ir kadagio uogomis skaninti šalto rūkymo skilandžiai jau yra pelnę sidabro medalį geriausio šalies metų gaminio konkurse. Į parodą "Kanrugėlė" atsivežė skilandinės bei lietuviškos dešros, "Medžiotojų" dešrelių, rūkytų lašinukų.
Autorės nuotraukos
Lietuvos ambasados Vokietijoje laikinasis reikalų patikėtinis Gintautas Vasiulis ir žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius kalbasi su "Sūrių su visa smetona" gamintojomis.
Parodos lankytojus žavėjo skrabalininkas Regimantas Šilinskas.
Restoranų tinklas "Bernelių užeiga" kvietė pasivaišinti gardžia baravykiene duonos kepalėlyje.
Žolininkė Jadvyga Balvočiūtė iš Mažeikių rajono gerai žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje.
Vokiečiai gyrė bitininkės Laimos Barkauskienės vaišes - naminę duoną, medų ir lašinukus.
Lietuvos ūkininkių draugijos amatų centro "Verpstė" atstovė Edita Rimkienė sakė, kad užsieniečiai labiausiai pirko kvepiančius padėkliukus iš kadagio, įvairius dirbinius iš molio...
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos atstovė Kristina Vančienė vaišino ekspozicijos lankytojus lietuviškais meduoliais ir pasakojo apie mūsų kaimo sodybas.