Vilkligę gydytojams nėra lengva diagnozuoti. Jos simptomai yra įvairūs ir gali būti labai panašūs į kitų sveikatos sutrikimų simptomus, o sergantis žmogus gali patirti priepuolius ar ligos „paūmėjimus“. Tačiau drugelio formos bėrimas ant abiejų skruostų yra vienas ryškiausių vilkligės požymių. Ką ekspertai sako apie šį bėrimą?
Kokie yra ankstyvieji vilkligės simptomai?
Vilkligė, dar vadinamas sistemine raudonąja vilklige, yra autoimuninė liga, rašo express.co.uk. Tai reiškia, kad tai yra būklė, kai jūsų imuninė sistema puola sveikas jūsų kūno dalis, o ne kovoja su ligomis. Vilkligės simptomai gali pasireikšti įvairiais būdais, tai reiškia, kad nėra dviejų vienodų vilkligės atvejų.
Simptomai, kuriuos patiriate, priklauso nuo to, kurią jūsų kūno dalį paveikė liga. Pasak NHS, trys pagrindiniai vilkligės simptomai yra:
1. Sąnarių ir raumenų skausmas
2. Didelis nuovargis, net jei esate labai gerai pailsėjęs
3. Drugelio formos bėrimas ant nosies ir skruostų
Taip pat galimi: Galvos skausmai; Burnos opos; Aukšta temperatūra; Plaukų slinkimas; Jautrumas šviesai.
Kas yra drugelio formos bėrimas?
Drugelio formos bėrimas, dar vadinamas maliariniu bėrimu, yra signalinis vilkligės požymis. Jei atsiranda šis bėrimas, turėtumėte kreiptis į gydytoją. George Stojan, John Hopkins universiteto medicinos mokyklos reumatologijos skyriaus medicinos docentas, paaiškina, kad šie unikalūs bėrimai atsiranda dėl jautrumo UV, kai sergama vilklige.
Gydytojas pasakojo: „Apie 90% pacientų, kuriems pasireiškia maliarinis bėrimas, nustatoma sisteminė vilkligė. Šio tipo bėrimas, kaip ir dauguma vilkligės bėrimų, paprastai yra uždegimas, todėl jis yra edematinis (patinęs), iškilęs ir raudonas. Šis simptomas gali būti panašus kaip ir kai kurių kitų ligų, todėl svarbu jį atskirti nuo kitų“.
Kitos sveikatos sutrikimo sąlygos, galinčios sukelti tokio tipo bėrimą, yra egzema, todėl gydytojas paprastai turi atlikti kai kuriuos kraujo tyrimus arba biopsiją, kad patikrintų, ar bėrimo priežastis yra vilkligė. Maliarinis bėrimas yra šviesai jautrus bėrimas, tai reiškia, kad jis gali atsirasti arba pablogėti po saulės poveikio.
Dėl pernelyg ilgo buvimo saulėje vilklige sergantiems žmonėms liga gali paūmėti, todėl rekomenduojama naudoti bent 50 faktoriaus apsauginį kremą nuo saulės.
Kaip susergama vilklige?
Vilklige dažniausiai serga 15–44 metų moterys, ir devynios iš 10 žmonių, sergančių vilklige, yra moterys. Taip pat gali būti didesnė tikimybė susirgti vilklige, jei jūsų giminėje yra sergančiųjų ja ar kitomis autoimuninėmis ligomis, tačiau vilkligė nėra užkrečiama.