• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurios moterys tvirtina, kad praplikę vyrai yra žavūs, tačiau dažnas stipriosios lyties atstovas labai kompleksuoja dėl savo beplaukio viršugalvio arba ties smilkiniais išretėjusių plaukų. Vyrai kaip įmanydami stengiasi paslėpti savo plikę: užšukuoja ant jos likusius plaukus, ryžtasi plaukų atauginimo operacijoms arba skuta visą galvą plikai. Kodėl vyrams ir kai kurioms moterims išslenka plaukai ir ar įmanoma natūraliai juos atsiauginti? Apie tai kalbėjomės su Klaipėdos ligoninės Endokrinologijos skyriaus vedėju Antanu Navicku.

REKLAMA
REKLAMA

Kaltas stresas

Endokrinologas pasakojo, kad paprastai nuplinka susirgę endokrinologinėmis arba grybelinėmis odos ligomis žmonės. Tačiau šimtu procentų negalima pasakyti, kodėl vieni vyrai nuplinka daugiau, o kiti išvis nenuplinka.

REKLAMA

Sergant grybelinėmis odos ligomis plaukai arba išretėja, arba išslenka vieno, penkių litų monetos dydžio ar net 4-6 centimetrų diametro lopais. Taip nuplikti žmogus gali ir dėl streso.

Kur kas dažniau žmonės nuplinka dėl endokrinologinių ligų. Viena dažniausių plaukų slinkimo priežasčių – skydliaukės ligos. „Žmogus gali pradėti plikti, esant tireotoksikozei, kai skydliaukė gamina per didelį hormonų kiekį. Dėl šios ligos plaukai pasidaro trapūs ir ties šaknimis pradeda lūžinėti. Esant hipotirozei – skydliaukės veiklos susilpnėjimui – visiškai sutrinka medžiagų apykaita, mityba ir todėl išslenka ne tik galvos, bet ir antakių bei blakstienų plaukai“, - pasakojo pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Paveikia andropauzė

Plaukų slinkimą skatina ir antinksčių ligos. Kai yra antinksčių nepakankamumas, išslenka ne tik galvos, bet ir pažastų, gaktos srities plaukai. Esant vyriško hormono nepakankamumui, kurį sąlygoja kepenų ligos arba ankstyva andropauzė – vyriškas klimaksas, vyrams taip pat plaukai nuslenka ne tik nuo galvos, bet ir nuo kitų kūno vietų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl plaukų slinkimo kenčia ir sergantys hiperkorticizmu – kai antinksčiai išskiria per daug kortizolio. „Dėl šios ligos žmogus pradeda tukti, veidas darosi mėnulio formos. Atsiradus vyriško hormono pertekliui, padidėja plaukuotumas ant viso kūno, tačiau nuo galvos plaukai pradeda slinkti. Hiperkorticizmas paprastai būna pagrindinė vyrų nuplikimo priežastis“, - aiškino A.Navickas.

REKLAMA

Ne vien vyrų problema

Medikas atkreipė dėmesį į tai, kad plaukai slenka ne tik vyrams, bet ir moterims.

Taip dažniausiai atsitinka, kai dailiosios lyties atstovės turi problemų su kiaušidėmis ir todėl jų organizme padaugėja vyriško hormono. „Tada labai smarkiai pradeda retėti galvos plaukai, o kitose kūno vietose jų nežymiai padaugėja. Per menopauzę moters organizme labai sumažėja moteriškų hormonų ir todėl sąlyginiai daugiau lieka vyriškų. Dėl to taip pat išretėja galvos plaukai, tačiau padidėja kitų kūno vietų plaukuotumas“, - pasakojo gydytojas.

REKLAMA

Taip pat neretai moterims plaukai pradeda slinkti ir tada, kai trūksta mineralų: geležies, kalcio, cinko, vario bei vitaminų. Suradus priežastį ir išgydžius ligą, kartu gali susitvarkyti ir plaukų slinkimo problema.

Gydė hormonais

Pastebėjus, kad ėmė slinkti plaukai, A.Navickas patarė kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Suradus ir išgydžius ligą, jie gali ataugti, jeigu tik nebuvo per daug išslinkę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu moterims plaukai išslenka dėl vyriškų hormonų pertekliaus, jie atauga sumažinus šių hormonų kiekį.

A.Navickas sakė, kad būta bandymų plaukų slinkimą gydyti hormonais: „Praėjusio amžiaus pradžioje, kai endokrinologija tik pradėjo vystytis, iš sėklidžių buvo imami ir vyrams leidžiami hormonai. Tada visi pirmąkart pamatė jų galią: žmonės, kuriems buvo suleisti hormonai, atjaunėjo, pasidarė žymiai veiklesni, pakilo jų potencija, suvešėjo plaukai. Bet tai buvo trumpalaikis efektas. Po to tie žmones, kuriems buvo suleisti hormonai, labai greitai mirė“.

GIEDRĖ BALČIŪTĖ

“Klaipėda” (www.klaipeda.daily.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų