Vis dėlto, Valdo Benkunsko teigimu, jei pakeitimai būtų neesminiai, užtektų tik savivaldybės administracijos pritarimo. Meras tikina, kad nepaisant VPT išvados, yra visos galimybės toliau tęsti Nacionalinio stadiono projektą.
„Aš neatmesčiau tokios galimybės, kad kažkokios pataisos dar gali būti daromos sutarties pakeitime. Kai mes tvirtinome koncesijos sutartį prieš kelis metus, ten yra nustatyta, kad klausimas į tarybą grįžta tik tada, kai yra daromi esminiai sutarties pakeitimai“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė V. Benkunskas.
„Jeigu yra daromi neesminiai sutarties pakeitimai, užtenka administracijos lygmeniu juos pasitvirtinti“, – pridūrė jis.
V. Benkunsko teigimu, gilesnę VPT išvadų analizę savivaldybė pateiks artimiausiomis dienomis.
Vilniaus tarybos patvirtintas indeksuotas koncesijos sutarties pakeitimas dar nėra įsigaliojęs – jam dar reikia Europos Komisijos (EK) pritarimo. V. Benkunskas tikisi EK sprendimo sulaukti iki vasaros.
Pasak V. Benkunsko, VPT į vasario pabaigoje sostinės tarybos patvirtintą projekto kainos indeksavimą pažiūrėjo „šiek tiek tiesmukiškai“ ir neįvertino koncesininko savivaldybei padarytų nuolaidų – atsisakyto refinansavimo mokesčio bei sumažintų skolinimosi palūkanų.
„VPT šiek tiek tiesmukiškai pažiūrėjo į koncesijos sutarties pakeitimus dėl indeksacijos ir valstybės bei savivaldybės įsipareigojimų taikymo, bet nenorėjo ar nepamatė tų nuolaidų, kurias koncesininkas suteikė savivaldybei derybų metu“, – teigė V. Benkunskas.
„Sutartis ir visos finansinės naudos nebuvo matytos visumoje, bet buvo žiūrima tik į valstybės įsipareigojimus“, – pridūrė jis.
VPT siūlant indeksuoti tik stadiono statybų kainą, o ne visą investicijų sumą, sostinės meras teigė, kad tarnyba neįvertino skirtumo tarp standartinės viešųjų pirkimų metu nupirktų rangos darbų sutarties ir koncesijos sutarties – šioje esą nėra išskiriamos atskiros dalys ar etapai.
„Jeigu rangos sutartyje mes turime aiškų etapiškumą, (...) šiuo atveju valstybė pinigus mokės koncesininkui tik tada, kai bus atliktos visos investicijos ir visi darbai iki paskutinio momento – tai yra esminis skirtumas“, – teigė V. Benkunskas.
Vilniaus mero teigimu, savivaldybė neignoruos VPT nuomonės, tačiau pabrėžė, kad tarnyba „nėra neklystanti institucija“.
„Dėl VPT neteisėto įsikišimo į šitą projektą prieš trejus metus ir įvyko tas visas pabrangimas, infliacija, ir iš esmės tai yra viena pagrindinių priežasčių, dėl ko reikėjo indeksuoti“, – teigė V. Benkunskas.
Savivaldybės skaičiavimais, taikant VPT metodiką ir didinant būsimo koncesininko prisiimamą statybų pabrangimo dalį nuo 11,64 iki 14,23 proc., savivaldybė sutaupytų apie 2,1 mln. eurų iš indeksavimo dalies, bet netektų daugiau nei 5 mln. eurų nuolaidų – koncesininkas atsisakė 2 proc. refinansavimo mokesčio (2,4 mln. eurų) ir sumažino skolinimosi palūkanas daugiau nei 1 proc. (2,6 mln. eurų).
„Vertė, kurią VPT siūlo perskaičiuoti, siekia apie 2,6 mln. eurų. Tuo tarpu, jeigu mes pritaikytume šitą metodologiją (siūlomą VPT – BNS), ir koncesininkas nebetaikytų tų nuolaidų, kurias esame išsiderėję, tai minusas yra vos ne dvigubas“ – teigė V. Benkunskas.
VPT ketvirtadienį paskelbė, jog indeksuotame Nacionalinio stadiono statybos koncesijos sutarties projekte trūksta kainos apskaičiavimo pagrįstumo, todėl sostinės savivaldybė bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rizikuoja permokėti.
Pasak tarnybos, neaišku, kodėl statybų kainų padidėjimo rizika, pagal sutartį priskirta projekto bendrovei, visa apimtimi perkelta savivaldybei bei ministerijai, o ne pasidalijama tarp sutarties šalių.
Dabar numatyta, kad komplekso statybos kaina indeksuojama 40,4 proc., iš jų savivaldybė ir Vyriausybė turėtų padengti apie 28,7 proc., o likusią dalį – 11,6 proc. (apie 9,5 mln. eurų be PVM) – iš investicijų bendrovės „BaltCap“ projekto koncesininko funkcijas perimanti nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“ iš savo apyvartinių lėšų ir pelno.
Indeksavus vien statybos kainą ji didėtų apie 27 mln. eurų (su PVM) – nuo 94,54 mln. eurų iki 121,68 mln. eurų.
Dar 13,07 mln. eurų (kartu su finansavimo karštais) kainuotų papildomi darbai: 3 tūkst. stadiono vietų, bendrą jų skaičių padidinant iki 18 tūkst., bei universali arena. Papildomus darbus finansuotų savivaldybė.
Europos Komisija turėtų patvirtinti, kad pakeitimais nėra suteikiama neteisėta valstybės pagalba.
Vasario pradžioje paskelbta, kad projektą iš jo koncesininkės – investicijų bendrovės „BaltCap“ perima Arvydo Avulio valdoma bendrovė „Hanner“. Tačiau A. Avulis ne kartą sakė, kad projekto imsis tik tuo atveju, jei jo kaina bus indeksuota.