„Tai prasidėjo jau gegužės mėnesį, bet dar nesupratome, iš kur tie kvapai gali sklisti, nes tai yra aitraus konteinerio kvapas. Pradžioje galvojome, kad gal kokios klimato sąlygos pasikeitė“, – portalui tv3.lt pasakojimą pradėjo Ramučių bendruomenės pirmininkas Arūnas Kmieliauskas.
Anot pašnekovo, vėliau Ramučių gyventojai suprato, kad itin nemalonių kvapų šaltinis – 2 kilometrus nuo miestelio įkurdinta Mechaninio-biologinio komunalinių atliekų apdorojimo įmonė (MBA), kuri yra pavaldi VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centrui.
„Toks stiprus kvapas, kad net negali būti kieme, žmonės bėga į namus, slepiasi nuo smarvės. Jei palieki atidarytus langus, tai net namuose smarvė atsiranda nuo kurios pykina. Tai tikrai žmonės labai panikuoja, nes nuo smarvės skauda galvą, skundžiasi ir alergija, vaikai išberti. Žmonės sako, kad gyvenime nėra turėję alergijos, o dabar nuo jos reikia savaitėmis gydytis.
Gyventojai kelia klausimą ir bijo skinti teritorijoje uogas, vaisius, užaugintas daržoves“, – piktinosi A. Kmieliauskas.
Ramučių gyventojų atstovas tikino, kad klaikiu šiukšlių dvoku skundžiasi ir kiti Kauno regione gyvenantys žmonės.
„Priklausomai nuo vėjo krypties nuo smarvės kenčia arba Ramučiai, arba Kauno ir Dainavos rajonas, arba Palemonas“, – kalbėjo A. Kmieliauskas.
Vietinius gyventojus ignoravo
Ramučių bendruomenės pirmininkas tikino, kad vietiniai gyventojai, kuriant planus statyti šiukšlių perdirbimo įmonę, buvo nuolat ignoruojami. Anot A. Kmieliausko, bet ir rengiant poveikio aplinkai vertinimą Ramučių gyventojai apie šias procedūras nebuvo informuoti.
„Mes nieko nežinojome, nebuvo jokio viešo svarstymo, tai mes stebimės, kai gyvename 2 kilometrus nuo gamyklos ir apie jos statybas nebuvome informuoti. Stebuklų kraštas kažkoks.
Be to, tiek gegužę, tiek birželį pačioje įmonėje fiksuota tarša, kad kažkokie gedimai buvo, o Kauno aplinkos apsaugos departamentas popieriukais atsirašinėja, kad „spręsime, matysime, žiūrėsime“. Tai pradžioje civilizuotame pasaulyje turėtų sustabdoma gamykla, kad neterštų aplinkos, taisomas brokas, problemos, o dabar viskas gaunasi iš kito galo. Skelbia, kad probiotikais kvapą naikins, kad ozonu, bet, palaukite, ar nereikėtų tai daryti prieš paleidžiant gamyklą?“, – svarstė A. Kmieliauskas.
Pašnekovas įtaria, kad, nepaisant to, kad į MBA investuota apie 30 mln. eurų Europos Sąjungos paramos lėšų, bendrovėje naudojama pasenusi technologija.
„Tai yra sena technologija. Užsienyje yra tokių gamyklų, bet ten naujesnės technologijos. Ten senamiesčiuose pastatytos tokios gamyklos ir jokio kvapo neskleidžia. O čia 2 kilometrai nuo miestelio ir neįmanoma į kiemą dėl kvapo išeiti“, – stebėjosi A. Kmieliauskas.
Nutraukti veiklos negali
VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centro, kuriam priklauso MBA gamykla, direktorius Kęstutis Balčiūnas portalui tv3.lt neslėpė, kad šią vasarą šiukšlių perdirbimo įmonėje buvo įvykusi avarija.
„Turėjome gamykloje avariją prieš pusantro mėnesio, tą avariją lokalizavome, o šleifas su atgarsiais apie tai eina. Oro valymo filtras buvo sugedęs, kuris sugaudo amoniaką, išsiskiriantį proceso metu. Jo pateko į aplinką, bet visi aplinkos tyrimai parodė, kad leistinų normų mes neviršijame. Aišku, kaip visi normalūs žmonės, mes tuos kvapus jaučiame ir toks kvapas mus erzina. Baimės akys visada būna didelės“, – kabėjo K. Balčiūnas.
Pašnekovas neslėpė, jog oro valymo filtrų avarija – ne pirmas gedimas nuo 2016 m. sausio mėnesio veikiančioje MBA. „Avarijomis pavadinti negalime. Buvo minimalių gedimų, bet jie neįtakojo kvapų“, – užsiminė K. Balčiūnas.
Kauno regiono atliekų tvarkymo centro vadovas teigė, kad nutraukti MBA įrenginių, į kuriuos kasdien suvežama apie 530 tonų šiukšlių, negali, mat to padaryti neįmanoma technologiškai.
„Tas kompostavimo procesas nėra toks, kad uždarei duris ir jis sustojo. Biologiniai procesai vyksta, atskyrus šitą dalį ir kompostuojant. Kompostuojama vienu metu virš 20 tūkstančių tonų atliekų ir, jei jas išimtume, iš pastato vienu metu, tai turbūt ir Vilnius mums pradėtų skundus dėl kvapo rašyti, nes nėra tokių technologijų, kuriomis galima būtų išimti tiek atliekų. [...]
Mes neturime pastatytos papildomos technologijos, kuri užtikrintų mums ramų gyvenimą avarijų arba profilaktinių sustabdymų metu, nes, kaip minėjau, kompostavimo procesas yra nepertraukiamas, vyksta visą parą. Šiandien dienai veikia tie oro valymo filtrai, bet, neduok Dieve, jiems vėl kas nors atsitiktų, tai mes nebūsime pasiruošę. Nenumatė to rangovas, mes kažkaip irgi neįvertinome“, – teisinosi K. Balčiūnas.
Ragina nepanikuoti
K. Balčiūnas aiškino, jog Ramučių gyventojai buvo informuoti apie MBA gamyklą, taigi jų nusiskundimai dėl ignoravimo neturi pagrindo.
„Negalėčiau teigti, kad poveikio aplinkai vertinimo procedūra buvo atlikta neteisingai. Ten yra reglamentas, pagal kurį yra privalomi ir susitikimai, ir susirinkimai, ir skelbimai apie susitikimus su vietiniais žmonėmis. Visi šitie procesai buvo įvykdyti. O, kiek bendruomenės buvo tame aktyvios, dalyvavo, tai tikrai negalėčiau komentuoti. Mes samdėme kompaniją, kuri atlikto poveikio aplinkai vertinimą“, – akcentavo K. Balčiūnas.
Kauno regiono atliekų tvarkymo centro direktorius teigė žinantis apie Ramučių gyventojų skundus dėl aitrių kvapų, sklindančių nuo MBA. Vis dėlto, K. Balčiūnas ragino nepanikuoti, mat tie kvapai nėra pavojingi.
„Nenorėtume, kad visi panikuotų, nes sprendimus mes darome, diegiame papildomas technologijas, šnekamės su užsienio partneriais ir tikimės, kad ateityje tų avarijų metu turėsime didesnę apsaugą ir nereikės mums kiekvieną kartą raudonuoti prieš visuomenę, kad atsitiko taip, kaip atsitiko.
Mes ir su bendruomenės atstovais kalbėjome, kad reikia to supratimo. Ta problema, kuri atsitiko avarijos metu, yra tik dalis to, jeigu pradėtume uždarinėti gamyklą. Jei uždarinėtume, būtų dar daugiau nepatogumų.
Lyg ir susitarėme su bendruomene, kad jie pakentės šiek tiek, kad epizodiškai gali tų kvapų atsirasti, bet tokio masto, kokio turėjome, jau nebus“, – komentavo K. Balčiūnas.
„Tai yra kompostavimo procesas. Pavojingi kvapai tampa, kai pavojingas medžiagas naudoji. Nupjauta ir sumesta žolė irgi skleidžia kvapą, o kai jos daug, tai ji turi didesnį kvapą, bet kvapas nėra pavojingas. Taigi, pavojaus sveikatai dėl tokių kvapų tikrai nėra“, – ramino pašnekovas.