Lyderiai susitiko lėktuvnešyje, išmetusiame inkarą prie Italijai priklausančios Ventotenės salos – vieno iš svajonės apie suvienytą ir integruotą Europą lopšių. Jie pažadėjo stiprinti Europos projektą po vadinamojo „Brexit“ referendumo Britanijoje.
„Daugelis galvojo, kad ES ateis galas po „Brexit“, bet taip nėra“, – sakė Italijos premjeras Matteo Renzi (Matėjas Rencis).
Jis kreipėsi į žemyno euroskeptikus ir sakė, kad „lengva skųstis bei rasti atpirkimo ožių“.
ES „yra atsakymas“ į Europos problemas, nes ji įtvirtino „taiką, klestėjimą ir laisvę“, pabrėžė M.Renzi.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel savo ruožtu prisiminė, kad Europos Sąjungos projektas kilo iš „tamsiausių momentų“ per Europos istoriją – ji aiškiai užsiminė apie Antrąjį pasaulinį karą.
Lyderė atkartojo M.Renzi mintį ir sakė, kad atėjo laikas „parašyti geresnį puslapį“ Europos istorijoje.
Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) irgi perspėjo, kad Europai gresia „fragmentacija ir susiskaldymas“.
Pasak jo, Bendrijai reikalingas „naujas impulsas“ trijose srityse: ekonomikos, gynybos ir saugumo. Prezidentas pabrėžė, kad taip pat svarbu užtikrinti jaunimui darbo vietas ir galimybes įgyti išsilavinimą.
Trys lyderiai savo mintis išsakė prieš darbo vakarienę Italijos lėktuvnešyje „Giuseppi Garibaldi“, kai leidosi prie Neapolio pakrantės. Italijos premjeras kartu su Prancūzijos ir Vokietijos lyderiais anksčiau surengė simbolinį apsilankymą prie Altiero Spinelli (Altjero Spinelio), laikomo vienu iš Europos integracijos idėjos tėvų, kapo.
M.Renzi sušaukė šį susitikimą, kad būtų suformuota bendra pozicija dėl ES ateities prieš rugsėjo 16 dieną vyksiantį 27 kitų bloko šalių viršūnių susitikimą Bratislavoje.