Mokslo metams ruošiasi ne vien aukštosios mokyklos, bet ir jų bendrabučiai. Tikinama, kad juose tilps visi norintys, tačiau Panevėžio kolegijos studentams laikinai teks pagyventi susispaudus – tiek daug norinčiųjų.
Stojantieji į aukštąsias mokyklas stengiasi pasirūpinti ir gyvenamuoju plotu. Jei tik yra galimybė, paprastai studentai renkasi bendrabutį. Panevėžyje jį gauti nėra problemos. Kauno technologijos universiteto Panevėžio instituto bendrabučio valdytoja Marijona Šiukščiuvienė sakė, kad būsimi pirmakursiai jau skambina ir teiraujasi. Juos bendrabutis priims rugsėjo 1-ąją. Šiuo metu paduota 20 pareiškimų, tad visi jame norintys gyventi pirmakursiai ir bus priimti.
Dar yra laisvų
„Vietų turime sočiai“, – sakė valdytoja.
Jos teigimu, tiek nedaug norinčiųjų gyventi bendrabutyje dar nereiškia, kad mažai studentų. Tiesiog dauguma jų yra panevėžiečiai, ir tik Panevėžio rajono bei kitų rajonų gyventojai ieško, kur galėtų gyventi. Tiesa, bendrabutyje įsikurs ir vienas panevėžietis trečiakursis. Pasak M. Šiukščiuvienės, jis panoro gyventi atskirai nuo tėvų. Anksčiau bendrabučio prireikdavo apie 30–40 studentų. Tad šiemet laisvų vietų bus. Iš viso bendrabutyje yra 180 vietų.
Sukamšys visus
„Nebuvo taip, kad nesutalpintume. Gal per mokslo metus dar kai ką apgyvendinsime“, – sakė M. Šiukščiuvienė.
Mat yra studentų, kurie porą metų gyveno užsienyje ir dabar vėl grįžta baigti mokslų. Tad viskas paaiškės po rugsėjo 1-osios.
Pirmakursiai pageidauja gyventi vienviečiuose ir dviviečiuose kambariuose. Kol kas valdytoja teigė dėl kainų dar nieko nežinanti – tai paaiškės netrukus. Praėjusiais metais gyvenimas vienviečiame kambaryje kainavo 180 litų, o gyvenantieji dviviečiuose mokėjo po šimtą litų. Valdytojos teigimu, visokių studentų yra. Pavyzdžiui, mokantieji už studijas paprastai ieško, kur pigiau, o tie, kuriuos remia tėvai, gyvena komfortiškiau – po vieną.
Panevėžio kolegijos bendrabučio valdytojas Laimutis Vasilevičius sakė, kad šiemet kolegija priėmė 621 pirmakursį. Paprastai iš pradžių bendrabučio prašo dauguma, tačiau tai nereiškia, kad visi ir gyvens. Valdytojo teigimu, vyresnių kursų – antrojo ir trečiojo – yra likę 165 studentai ir dar šiuo metu pageidauja bendrabučio jau apie 118 būsimų pirmakursių. Tad iš viso beveik 300 studentų. Panašiai tiek bendrabutis ir sutalpina. Tad kai kurie studentai gyvens kaip silkės statinėje – į triviečius kambarius planuojama statyti po ketvirtą lovą.
Dalis atkris
Tačiau paprastai tai būna laikinas dalykas. L. Vasilevičiaus teigimu, maždaug per pirmą mėnesį nubyra apie 5–10 procentų norinčiųjų gyventi bendrabutyje.
„Po mėnesio susikrato“, – juokauja jis.
Be to, atsiranda ir chuliganų, kurie taip pat nepageidaujami bendrabutyje. Tiesa, vienais metais teko prašytis ir kaimynų pagalbos – visi kolegijos studentai bendrabutyje nesutilpo.
„Jei būtume įsileidę krepšinio sirgalius, kaip norėjo Savivaldybė, būtume nebetilpę“, – neabejojo jis.
Šiemet kolegijos studentai, gyvensiantys keturviečiame kambaryje, mokės po 90 litų, o dviviečiame – 120 litų. Daugiausia gyvena Panevėžio apskrities gyventojai – panevėžiečiai nepriimami. Vyresni studentai jau dabar grįžta į bendrabutį, o pirmakursius priims rugpjūčio 31 – rugsėjo 1 dienomis. Tad bendrabučiui bus ne tik šventė, bet ir didelis darbas. Mat tuomet visi susirenka su tėvais ir prasideda šturmas – lyg susitarę visi vienu metu užplūsta nuo dešimtos ryto. Studentus šiemet bendrabutis pasitinka suremontuotais koridoriais.
Daiva Savickienė