Užkanda prasčiokams
Lietuvos pankų tėvu save tituluojančio Nerijaus Pečiūros romanas "Vilniaus kiberpoema" vos pasirodęs netruko tapti viena perkamiausių knygų. Iš puslapio į puslapį keliaujantis buvęs pankas Gabrielius P., labai mėgstantis viešai rodyti savo užpakalį, jo bendradarbiai ir bičiuliai bendrauja su scenos bei ekrano žvaigždutėmis (šių vardai pakeisti tiek, kad atpažintų net ir patys išradingiausi "Klausimėlio" laidos dalyviai), lankosi žinomuose klubuose, linksminasi, dykinėja ir mylisi.
Akylesniems skaitytojams palikta galimybė surasti tyčia ar ne supainiotų įvykių ar faktų. Beje, tarp apkalbų, elektroninių žinučių ir šiaip tuštybės, retsykiais švysteli kokia gudresnė mintis. Pavyzdžiui: "Užpakalį bet kas gali parodyti. Tačiau jei parodysi užpakalį, o ant jo plazdendamas sparneliais staiga nutūps drugelis, tai jau bus estetinis aktas". Geras bandymas. Prisipažinsiu, buvau maloniai nustebintas.
Pečiūra, Nėrius. Vilniaus kiberpoema: romanas. - Vilnius: Tyto alba, 2004
Problemiškas L. Donskio minčių žemėlapis
Ši knyga, pasak paties autoriaus, žinomo filosofo ir LTV pokalbių laidos "Be pykčio" vedėjo Leonido Donskio, atveria jo "minčių ir vaizduotės žemėlapį 2003-2004 metais". Nesunku pastebėti, kad šiame "žemėlapyje" daug vietos užima problemos, iškylančios tiek moderniai Vakarų, tiek ir besiformuojančiai Lietuvos visuomenei.
Kai kurios šių problemų vakarietiškai specifinės (pvz., politinis korektiškumas arba populizmas), o kai kurios būdingos ir Vakarams, ir mūsų kraštui. Įdomi kad ir tokia L. Donskio pastaba apie mūsiškius internetinius komentarus: "Mūsų internetiniai komentarai yra moralines vertybes, orientyrus ir vertinimo kriterijus prarandančios visuomenės simptomas". Ei, komentatoriai, laikykitės!
Donskis, Leonidas. Pilietinė visuomenė ir jos priešai: autoritetas, tiesa ir viešoji erdvė XXI amžiaus pradžios Lietuvoje. - Vilnius: Versus aureus, 2004
Seksuali gerumo politika!
Kaip primygtinai teigia pats autorius, ši knyga visai ne apie seksą, o apie gerumą. Na, su autoriumi ginčytis sunku, bet niekas nepaneigs, kad sekso scenų (ir netgi trise!) čia sočiai.
Be sekso ir, žinoma, gerumo, romane apkalbama daugelis dalykų (pvz., holokaustas, pokalbių telefonu profesionalas Stalinas, niekada nesiprausiantis sekso gigantas Mao, rusų poetai), dėl ko dvidešimt penkerių autorius pagarbiai imamas pravardžiuoti intelektualu. Jis toks protingas, kad aš net suabejojau, ar apskritai šią knygą parašė vienas jaunuolis. Savo akivaizdžia didaktine funkcija labai jau ji primena vieną “jaunuolio dienoraštį”, kurį iš tiesų sukurpė kiek pagyvenę ir spėję šio to išmokti paaugliai, o ne jaunas senukas. Tačiau šiuo atveju svarbu ne kas iš tiesų "politikuoja", svarbu faktas, kad žmogelį, užkibusį ant šimtaprocentinio masalo - sekso - stengiamasi prikimšti tam tikrų žinių, kurių galbūt pats jis niekada neįgytų.
Thirwell, Adam. Politika: romanas. Iš anglų kalbos vertė Vytautas Petrukaitis. - Vilnius: Tyto alba, 2004