Šiais metais Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai iš įvairių Europos šalių pargabeno trylika nuo teisėsaugos besislapsčiusių, įvairiais nusikaltimais įtariamų asmenų.
Slapstėsi 7-erius metus
Rugsėjo pirmosiomis dienomis iš Jungtinės karalystės į Šiaulius parskraidinti Darius Martinkus ir Paulius Genys. Juos priglaudė Šiaulių tardymo izoliatorius, nors būtent šios vietos vyrai siekė išvengti, emigruodami į užsienį.
37-erių metų Darius Martinkus ieškomas nuo 2005-ųjų gruodžio. Jis vengė atlikti jam skirtą bausmę už sukčiavimą ir dokumentų klastojimą. Nes buvo įsigudrinęs apsipirkti parduotuvėse su svetima mokėjimo kortele. Už tai jam teismas skyrė 4 mėnesius nelaisvės ir metams atidėjo teismo nuosprendžio vykdymą. Tačiau D. Martinkus ir toliau gyveno nusikalstamai. Jis įtariamas tuo, jog svečiuodamasis viename Šiaulių pietinio mikrorajono bute, apiplėšė vaikiną, sužalodamas jį peiliu ir atėmė mobiliojo ryšio telefoną. Teismas, matydamas, kad vyras išvadų nepadarė, nutarė panaikinti bausmės vykdymo atidėjimą ir pasiųsti jį į laisvės atėmimo vietą. D. Martinkus, išsigandęs pataisos namų, nes jo laukė dar ir nuosprendis už naują nusikaltimą – apiplėšimą, spruko iš Lietuvos. Tačiau Europos arešto orderis šių metų rugsėjo 7-ąją jį sugrąžino į gimtinę. Ir čia vyras sužinojo, kad „praturtėjo“ dar vienu ikiteisminiu tyrimu – už vengimą atlikti laisvės atėmimo bausmę.
Bėgo nuo įtarimų dviem nusikaltimais
28-erių metų Paulius Genys buvo ieškomas ne taip ilgai, nuo praėjusių metų liepos. Jam inkriminuojamas sukčiavimas ir neteisėtas elektroninės mokėjimo priemonės duomenų naudojimas. Pasakodamas įvairias legendas apie jam pervedamus iš užsienio pinigus, kurių jis negali pasiimti dėl užblokuotos sąskaitos, per savo pažįstamus asmenis jis gaudavo patiklių žmonių elektroninės bankininkystės duomenis, kad neva galėtų pasinaudoti jų sąskaita ir elektroninės bankininkystės duomenimis. Jis imdavo greituosius kreditus ir patiklieji žmonės likdavo įsiskolinę greitųjų kreditų bendrovėms.
Įkliuvo Nyderlandų karalystėje
Nuo praėjusių metų vasaros pareigūnai ieškojo ir 25-erių metų Šiaulių rajono gyventojo Arvydo Ostapkovičiaus, kuris su Radviliškio rajono gyventoju Simu Krenciumi įtariami sunkiu sveikatos sutrikdymu. 2011-ųjų balandžio 16-osios popietę Rėkyvoje, Energetikų gatvėje, jie su dar keliais draugeliais savo įžūliu elgesiu demonstruodami nepagarbą aplinkiniams, sutrikdė viešają rimtį bei tvarką ir, grasindami ginklu, sumušė keturis jaunuolius. Nukentėjusieji atsidūrė ligoninėje, vienas jų patyrė sunkią galvos traumą. Už tokį sužalojimą Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą iki 12 metų.
Nuo smurtautojų nukentėję jaunuoliai iš keleto jiems pateiktų nuotraukų atpažino du užpuolikus – S. Krencių ir A. Ostapkovičių. Nors įtariamieji buvo nustatyti, tačiau sulaikyti jų ir įteikti pranešimų apie įtarimus pareigūnams nepavyko, nes jie nuo teisėsaugos pasislėpė. Paskelbta jų paieška ir sankcionuotas suėmimas. A. Ostapkovičius įkliuvo Nyderlandų karalystėje ir nuo rugpjūčio 20-osios laiką leidžia jau Lietuvoje, tik – už grotų.
Jo bendrininkas S. Krencius dar ieškomas. Pastarajam inkriminuojamas ne tik šis nusikaltimas, bet ir dar vienas – plėšimas. Įtariama, kad praėjusių metų gegužės 25-ąją jis, įsibrovęs į butą ir sumušęs čia gyvenantį šiaulietį, pagrobė dvi auksines grandinėles, kurių vertė siekia pusšešto tūkstančio litų.
Lietuvoje prisidirbęs italas rastas Austrijoje
Rugpjūtį į Lietuvą parskraidintas ir mūsų šalyje „pasišiukšlinęs“ italas Rudi Agnoletti. 31-erių metų vyras, gyvenęs pas savo tėvą Radviliškio rajone, į pareigūnų akiratį pateko 2010-aisiais metais. Į Šiaulių policiją kreipėsi vienos bendrovės administracija ir pranešė, kad 2009-ųjų gruodį italas išsinuomojo mikroautobusą „Fiat Ducato“, kurį turėjo už trijų dienų grąžinti, o negrąžina jau tris mėnesius. Pradėjus tyrimą paaiškėjo, kad dingo ne tik transporto priemonė, bet ir pats R. Agnoletti. Šių metų vasarą jis rastas Austrijoje. Pasirodo, „Fiat Ducato“ jis paliko Italijoje savo draugui, kurį laiką plėtojusiam statybų verslą Lietuvoje ir bankrutavusiam. Pastarojo paprašytas italas išsinuomojo mikroautobusą statybinėms medžiagoms į Italiją parvežti. Atlyginti bendrovės patirtą 20 tūkstančių litų turtinę žalą apsiėmė R. Agnoletti tėvas, o paties R. Agnoletti laukia teismas.
Spruko palikęs bendrininkus
Su automobiliu susijusi ir Aurelijaus Baltrušaičio paieškos istorija. Šis jaunuolis į gimtąją šalį rugpjūtį pargabentas iš Jungtinės Karalystės. Jis įtariamas plėšimu ir turto sunaikinimu. Praėjusių metų vėlų birželio vakarą Šiauliuose, prie Talkšos ežero, taku nuo saulės laikrodžio ėjusius du jaunuolius užpuolė ir žiauriai sumušė grupė vaikinų. Iš vieno nukentėjusiojo atimti netoliese stovėjusio jo automobilio rakteliai ir ši transporto priemonė pavogta, o vėliau sudeginta ir palikta Salduvės parke. Abu užpultieji jaunuoliai dėl patirtų traumų atsidūrė ligoninėje. Nustatyta, kad vienas užpuolikų – 21-erių metų A. Baltrušaitis. Išsigandęs atsakomybės šis „drąsuolis“ spruko iš šalies, palikęs savo bendrininkus, kurie be jo stojo prieš teismą ir jau sulaukė teismo nuosprendžio.
Slėpėsi Norvegijoje
Už vagystes, plėšimą, neteisėtą šaudmenų ir sprogstamųjų medžiagų laikymą, melagingus parodymus teistą 33-ejų metų Nerijų Kazdailevičių policijos pareigūnai bandė tramdyti, taikydami Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą. Šiaulių miesto apylinkės teismo nutartimi, praėjusių metų pradžioje jam skirti teismo įpareigojimai naktį būti savo gyvenamojoje vietoje, tačiau jis šio įpareigojimo nevykdė. Tad rugsėjį buvo nuteistas už bausmės, nesusijusios su laisvės atėmimu nevykdymą. Jam skirta beveik 3 tūkstančių litų bauda.
Baudos N. Kazdailevičius neišsigando, bet baimė jį sukaustė, kai jam ir jo draugeliams krito įtarimai dėl apvogto gyvenamojo namo. Praėjusių metų gegužę Dainavos tako gyventojas rado išlaužtus savo namo bei garažo durų užraktus ir pasigedo įvairių daiktų bei automobilio „Nissan Sunny“. N. Kazdailevičius nuo teisėsaugos pasislėpė ir dėl to buvo sutrikdytas bylos tyrimas. Europos arešto orderis jį pasivijo Norvegijoje, iš kurios šių metų liepos 25-ąją buvo pargabentas į Šiaulius.
Pričiupo užsienio pareigūnai
25-erių metų Robertą Gerulį policijos pareigūnai iš užsienio parlydi jau ne pirmą kartą. Pirmąkart jis į Jungtinę Karalystę spruko 2006-ųjų pabaigoje, kai sužinojo, jog teks grįžti į pataisos namus atlikti dalies neatliktos už plėšimą paskirtos bausmės. Kai 2004 metais jis iš nepilnamečio pagrobė mobiliojo ryšio telefoną, teismas jam buvo skyręs pusantrų metų nelaisvės. 2006-ųjų spalį iš laisvės atėmimo vietos jis buvo paleistas lygtinai, 4 mėnesiais anksčiau, tačiau jam skirti tam tikri įpareigojimai. Kadangi jų laikytis vaikinas nesugebėjo, todėl teismas po dviejų mėnesių jį vėl pasiuntė į belangę. Na, o ten grįžti R. Gerulis nenorėjo ir spruko į užsienį. Praėjus porai metų šiaulietis sulaikytas Jungtinėje Karalystėje ir parlydėtas atlikti bausmės. Atgavęs laisvę, 2008-ųjų rugpjūtį R. Gerulis vėl pateko į policijos pareigūnų rankas. Šįkart jam pareikšti įtarimai dėl vagystės ir nusikalstamu būdu gauto turto įgijimą. Kadangi vaikinui nebuvo skirtas suėmimas, jis vėl spruko į Jungtinę Karalystę. Praėjusių metų gegužę jį sulaikė Šiaurės Airijos pareigūnai. Tačiau į Lietuvą R. Gerulis parkeliavo tik šių metų vasarį. Jis apskundė Belfasto teismo sprendimą dėl jo perdavimo Lietuvai. Vėliau jis persigalvojo – sutiko būti perduotas Lietuvos teisėsaugai.
Kai pareigūnai susiruošė parsivežti R. Gerulį, sulaukė žinios, kad ekstradicijos negalima vykdyti. Po savaitės – vėl gera naujiena – prašom atvykti parsivežti R. Gerulio. Taigi šiaulietis šių metų vasario 2-ąją pargabentas į Lietuvą. Šiuo metu jis jau yra išklausęs teismo nuosprendį už vagystę ir nusikalstamu būdu gauto turto įgijimą ir atlikęs jam skirtą bausmę – 6 mėnesius ir 11 dienų nelaisvės.
Parengė Asta VOLKOVAITĖ