Europos Komisija patvirtino Lietuvos paraišką Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo (EGF) paramai gauti. Dabar Komisija pasiūlys Europos Parlamentui ir Tarybai sutelkti biudžeto išteklius.
Ši parama padėtų 806 statybų sektoriaus darbuotojams sugrįžti į darbo rinką. Paraiškoje prašoma suteikti 1 118 893 EUR paramą atleistiems 128 mažųjų ir vidutinių įmonių darbuotojams.
„Finansų ir ekonomikos krizė statybų sektorių paveikė itin smarkiai, – sakė už užimtumą atsakingas Europos Komisijos narys Vladimíras Špidla. –Todėl džiaugiuosi, kad nukentėję šio sektoriaus darbuotojai įvairiose valstybėse narėse sulaukia EGF paramos. Esu įsitikinęs, kad numatytos priemonės padės šiems darbuotojams sugrįžti į darbo rinką.“
Lietuvos paraiška yra susijusi su 1 612 darbuotojų atleidimu iš 128 mažųjų ir vidutinių statybos įmonių – šis sektorius vienas pirmųjų patyrė ekonomikos ir finansų krizės padarinius.Tikimasi, kad naudos iš EGF teikiamos paramos gaus maždaug pusė atleistų darbuotojų.
Pirmąjį ir antrąjį 2009 m. ketvirtį, palyginti su pirmuoju ir antruoju 2008 m. ketvirčiais, statybų veikla Lietuvoje sumažėjo atitinkamai 42,81 proc. ir 48,04 proc. Todėl buvo atleista daug darbuotojų.
Tai, kad darbo vietų statybų sektoriuje mažėja, Lietuvai yra gana reikšminga, nes jos nedarbo lygis yra vienas aukščiausių visoje ES, o prasidėjus ekonomikos ir finansų krizei dar labiau išaugo.Lietuvos statybų sektorius nukentėjo itin smarkiai – vien 2008 m. čia prarasta maždaug 10 proc. darbo vietų.
EGF parama darbą praradusiems statybų sektoriaus darbuotojams padės 806 labiausiai socialiai nuskriaustiems asmenims grįžti į darbo rinką – jiems bus siūlomos užimtumo skatinimo priemonės, teikiama profesinio orientavimo ir persikvalifikavimo galimybių. Bendros preliminarios išlaidos yra beveik 1 721 374 EUR. Europos Sąjunga iš EGF šiam reikalui skirs 1 118 893 EUR.
Nuo 2007 m. sausio mėn., kai EGF pradėjo veikti, sulaukta 42 paraiškų gauti apytiksliai 240 mln. EUR paramos, skirtos maždaug 42 000 darbuotojų. Paraiškos gauti EGF paramą buvo susiję su šiais sektoriais: automobilių (Prancūzija, Ispanija, Portugalija, Austrija, Vokietija ir Švedija);tekstilės (Italija, Malta, Lietuva, Portugalija, Ispanija ir Belgija); mobiliųjų telefonų (Suomija ir Vokietija);buitinių prietaisų (Italija); kompiuterių ir elektronikos gaminių (Airija ir Portugalija); mašinų ir elektronikos (Danija); orlaivių ir erdvėlaivių remonto ir techninės priežiūros (Airija); krištolo (Airija); keramikos (Ispanija); statybų (Nyderlandai ir Lietuva); dailidžių ir stalių dirbinių (Ispanija); elektros įrangos (Lietuva), leidybos ir spaustuvių (Nyderlandai) ir baldų (Lietuva). Iš pirminių ataskaitų apie EGF paramos panaudojimą matyti, kad darbuotojams labai padėta išlikti darbo rinkoje ir rasti naujus darbus.
Komisijos Pirmininko José Manuelio Barroso pasiūlymu Europos Parlamento ir Tarybos 2006 m. pabaigoje įsteigto EGF tikslas – padėti žmonėms, netenkantiems darbo dėl globalizacijos. 2009 m. birželio mėn. EGF taisyklės peržiūrėtos, kad šis fondas taptų reikšmingesne ankstyvos intervencijos priemone.Fondas yra Europos atsako į finansų ir ekonomikos krizę dalis. Peržiūrėtas EGF reglamentas įsigaliojo liepos 2 d. ir yra taikomas visoms paraiškoms, gautoms nuo 2009 m. gegužės 1 d.